Klucze nasadowe (część VIII). Akcesoria do kluczy nasadowych: przeguby

W miejscach o szczególnie utrudnionym dostępie należy użyć specjalnych przegubów. Najczęściej spotykanym przegubem jest element, w budowie którego wykorzystano zasadę pracy przegubu uniwersalnego krzyżakowego (przegub Cardana).

Służy on do przeniesienia ruchu obrotowego między dwoma elementami (śrubą i pokrętłem), których osie są między sobą pochylone o pewien kąt. Konstrukcja przegubu umożliwia zmianę kąta między osiami dwóch elementów, również podczas wykonywania ruchu obrotowego. Powszechnie spotykany przegub składa się z części z zabierakiem (od strony nasadki) oraz drugiej części z gniazdem (od strony pokrętła). Niektóre firmy oferują w swoich zestawach przeguby, które są bezpośrednio połączone

z nasadkami różnych rozmiarów. Użycie przegubów pozwala na odchylenie o 90° osi wzdłużnej przedłużacza od osi śruby.


Inne akcesoria

W miejscach szczególnie trudno dostępnych do wykonania operacji zakręcania (odkręcania) można użyć przekładki zabierakowej. Ma ona zwartą konstrukcję, w której kwadratowe gniazdo na pokrętło jest odsadzone od zabieraka o pewną odległość. Wzajemne przesunięcie osi nasadki i pokrętła umożliwia obsłużenie połączeń w miejscach szczególnie trudno dostępnych.

Bardzo pożytecznym elementem w zestawach są łączniki przejściowe (tzw. redukcje). Pozwalają one na łączenie pokręteł jednej grupy narzędzi z nasadkami z grupy drugiej. Istnieją przejściówki zwiększające, na przykład łączące gniazdo 1/4” i zabierak 3/8”, a także zmniejszające, tj. gniazdo 3/8” z zabierakiem 1/4”. Na podobnej zasadzie wytwarzane są redukcje w innych rozmiarach. Przy używaniu takich przejściówek należy zawsze pamiętać o tym, żeby dokręcać połączenia skrętne z momentem odpowiednim dla grupy narzędzi o mniejszych rozmiarach, aby ich nie uszkodzić.

Obszerny temat związany z kluczami nasadowymi nie został do końca wyczerpany w tym artykule. Wrócimy więc do tematu w przyszłości, aby omówić dokładnie nowe konstrukcje kluczynasadowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments