Klucze nasadowe (część V). Akcesoria do kluczy nasadowych: pokrętła

Same nasadki, bez całego szeregu dodatkowych elementów tworzących zestawy akcesoriów, byłyby narzędziami, których nie można byłoby wykorzystać w pełnym zakresie. Dopiero wraz z różnorodnymi pokrętłami, redukcjami i przegubami stanowią komplementarną całość.

Istotnym elementem współpracującym bezpośrednio z nasadką jest pokrętło. W zestawach można spotkać bardzo wiele różnych konstrukcji tego elementu. Najbardziej tradycyjne jest długie pokrętło w kształcie okrągłego pręta ze znajdującym się na nim przesuwanym zabierakiem. Pręt z obu końców jest tak ukształtowany, że zabierak jest zabezpieczony przed przypadkowym zsunięciem się. Ta konstrukcja pozwala operatorowi w sposób prosty, wręcz intuicyjny użyć właściwego momentu

dokręcającego (odkręcającego), przy wykorzystaniu odpowiedniej długości przesuwanego pręta. W razie potrzeby monter może również użyć siły dwóch rąk w czasie operacji dokręcania. Ten typ pokrętła jest często używany z różnej długości sztywnymi przedłużaczami. Niektórzy producenci oferują w swoich zestawach pokrętła z bardzo długim trzpieniem zakończonym przegubem. Długość takich teowych przegubowych pokręteł w zestawach 1/2” wynosi 500, a nawet 700 mm.

Inaczej wygląda rękojeść przegubowa. Jest często wykonywana zarówno w formie krótkiej, jak i długiej. Na jednym końcu rękojeści wykonany jest przegub krzyżakowy. Umożliwia on wychylenie rękojeści aż o kąt 180°. Dzięki temu można dokonać operacji dokręcania nawet w utrudnionych warunkach. Niekiedy przegub jest zaopatrzony w sprężynę, która pozwala zablokować go w pewnych położeniach. Bywają pokrętła z całą rękojeścią wykonaną z metalu (jest ona wówczas moletkowana), bywają również i takie, na których końcu zastosowane są ergonomiczne nakładki z tworzyw sztucznych lub gumy.

W najmniejszej grupie nasadek z zabierakiem 1/4” często oferowane są pokrętła z zabierakiem w kształcie przypominającym rękojeść wkrętaka. Takie pokrętła wykonywane są w różnych modyfikacjach: z trzpieniem sztywnym zakończonym zabierakiem, trzpieniem sztywnym zakończonym przegubem lub giętkim trzpieniem zakończonym zabierakiem. Dość popularnym pokrętłem jest również pokrętło w kształcie korby z rękojeścią metalową. Jego kształt umożliwia szybkie ręczne dokręcenie łącznikówgwintowych.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments