Klucze nasadowe (część I). Podstawowe informacje

Klucze nasadowe wraz z towarzyszącymi im akcesoriami stanowią ważną grupę narzędzi ręcznych. W pewnych sytuacjach tylko takimi kluczami można z powodzeniem dokonać połączeń skrętnych. Dzieje się tak szczególnie w warunkach ograniczonego dostępu do łba śruby lub nakrętki.

Używanie kluczy nasadowych, w porównaniu z wykorzystaniem tradycyjnych kluczy płaskich (widlastych) czy też kluczy oczkowych, daje jedną istotną korzyść. Otóż ten rodzaj kluczy przez użycie różnego rodzaju pokręteł z grzechotkami pozwala znacznie przyspieszyć operację dokręcania, a przy wykorzystaniu na liniach montażowych wkrętarek z nasadkami udarowymi umożliwia nawet jej zmechanizowanie.

/>
Klucze nasadowe zaliczamy do dużej grupy kluczy montażowych. Z ich pomocą dokonuje się wkręcania oraz odkręcania śrub i nakrętek. Niekiedy używa się tych narzędzi jedynie do przytrzymywania łącznika śrubowego. W każdym kluczu montażowym można wyróżnić część roboczą, która w czasie pracy jest ściśle połączona z łbem śruby (lub nakrętką), a także część chwytową, służącą do ujmowania jej ręką. W kluczach sztywnych część robocza i chwytowa są tak ze sobą powiązane, że moment przyłożony do części chwytowej musi za pośrednictwem części roboczej zostać przeniesiony na śrubę lub nakrętkę. Inaczej jest w kluczach granicznych (dynamometrycznych), które są dodatkowo wyposażone w mechanizm ograniczający moment dokręcający. Wśród grupy kluczy sztywnych wyróżniamy: klucze płaskie widlaste (tzw. maszynowe), oczkowe, hakowe, trzpieniowe oraz nasadowe. Klucze nasadowe wyróżniają się w grupie kluczy montażowych tym, że ich część robocza od części chwytowej jest rozłączna. W szczególnych przypadkach sztywna część chwytowa może zostać zastąpiona wzmacniaczem momentu lub kluczem dynamometrycznym. Klucze nasadowe wykonuje się w różnych konfiguracjach i rozmiarach. Wraz z towarzyszącymi im elementami (pokrętłami, redukcjami, przegubami, zabierakami), stanowiącymi niezbędne akcesoria, są one bardzo często sprzedawane przez producentów w różnorodnychzestawach.