Klucze imbusowe firmy PROXXON

W cyklu artykułów opisującym narzędzia firmy PROXXON przyglądamy się oferowanym przez tego producenta kluczom imbusowym.

Klucze imbusowe (inbusowe) są prostymi narzędziami o przekroju sześciokąta foremnego. Za ich pomocą możemy odkręcać lub zakręcać śruby posiadające odpowiednie sześciokątne gniazdo. Nazwę „imbus” rozpowszechniła niemiecka firma Bauer & Schaurte Karcher. Jest ona skrótem od wyrazów: Innensechskantschraube Bauer und Schaurte.

Firma PROXXON dostarcza na rynek klucze imbusowe w typowej dla nich postaci, tzn. w kształcie litery „L”. Klucze są proste w budowie, a jednocześnie bardzo funkcjonalne. Ich dłuższe ramię umożliwia przeniesienie znacznego momentu obrotowego podczas operacji dokręcania lub odkręcania, nawet bez stosowania dodatkowych przedłużek. W miejscach trudno

dostępnych klucz imbusowy można zastosować odwrotnie. Wówczas dokręcanie śrubowych wkrętów następuje za pomocą krótszego ramienia, podczas gdy jego dłuższe ramię jest umieszczone w gnieździe śruby.


Istotną rzeczą jest to, aby imbus był zbudowany z właściwego materiału. Nie mniej ważna jest odpowiednia obróbka cieplno-chemiczna. Jeśli te warunki nie są zachowane podczas dokręcania śruby i wywierania na klucz znacznej siły, łatwo dojdzie do wypadku i zniszczenia klucza. Klucze firmy PROXXON są wykonane z wysokojakościowych, stopowych stali (chromowo-wanadowych), co gwarantuje eliminowanie ryzyka skaleczenia użytkownika czy uszkodzenia narzędzia podczas pracy. Należy pamiętać o tym, że takie profesjonalne klucze, które zostały wykonane z właściwego materiału i w odpowiedni sposób, oprócz wysokiej swojej trwałości, gwarantują również długą żywotność obsługiwanych przez nie śrub, gdyż nie doprowadzają do deformowania ich gniazd. Powierzchnia imbusów PROXXON została wykończona poprzez oksydowanie. Powstała w ten sposób powierzchnia jest odporna na korozję.


W ofercie firmy PROXXON znajdują się dwa rodzaje kluczy imbusowych. Jeden z nich jest przeznaczony do śrub z typowymi gniazdami sześciokątnymi, natomiast drugi służy do obsługi śrub z gniazdem Torx. Te pierwsze są oznaczone literami HX, natomiast drugie TX.
W kluczach przeznaczonych do śrub z gniazdem sześciokątnym (HX) na ich dłuższych ramionach zastosowano kuliste końcówki. Takie rozwiązanie umożliwia odkręcanie śrub z sześciokątnym gniazdem nawet wówczas, gdy dostęp do nich jest częściowo utrudniony. Klucze z kulistą końcówką podczas pracy nie muszą znajdować się idealnie w osi śruby, by móc ją poprawnie odkręcać lub zakręcać. Ich odchylenie od osi może sięgać nawet 30 st. Trzeba jednak pamiętać o tym, że klucze z przewężeniem na końcu są osłabione, dlatego za ich pomocą należy stosować nieco mniejsze momenty dokręcające (w porównaniu z pełnymi, normalnymi kluczami).
PROXXON oferuje również imbusy TX do śrub typu Torx. Śruby o takich profilach rozpowszechniły się w ostatnich latach, szczególnie w przemyśle motoryzacyjnym. W stosunku do klasycznego gniazda z otworem 6-cio kątowym kształt ten znacznie lepiej redukuje powstające podczas wkręcania naprężenia. Dzieje się tak dlatego, gdyż powierzchnia styku klucza z gniazdami specjalnie profilowanymi została zwiększona w porównaniu z typowymi gniazdami sześciokątnymi. W gniazdach typu Torx narzędzie podczas dokręcania jest również dobrze osiowane i nie ma tendencji do wypadania.


PROXXON oferuje swoje klucze imbusowe w kompletach. Zestaw kluczy do śrub sześciokątnych (HX) zawiera klucze o rozmiarach: 1,5; 2,0; 2,5; 3,0; 4,0; 5,0; 6,0; 8,0 i 10 mm;. Zestaw kluczy do śrub Torx (TX) jest również 9-częściowy i zawiera następujące wielkości kluczy: 8, 10, 15, 20, 25, 27, 30, 40 i 50. Zarówno jeden jak i drugi zestaw jest sprzedawany w praktycznym opakowaniu z tworzywa sztucznego. Każdy z kluczy ma w takim etui swoje miejsce, które jest opisane jego rozmiarem. Ułatwia to podczas pracy wybór narzędzia o odpowiednim rozmiarze.
Nieco inaczej wyglądają zestawy przypominające swoim wyglądem scyzoryk z wieloma ostrzami. Podczas pracy klucze są wychylane z obudowy pod kątem 90. Oprawka staje się wówczas wygodnym uchwytem dla ręki. Oprawka jest pokryta specjalną antypoślizgową nakładką. Zastawy scyzorykowe są również dwojakiego rodzaju (HX i TX) i zawierają po 8 kluczy. Są te

same rozmiary co w poprzednio omawianych zestawach, bez kluczy o najwyższych rozmiarach (tj. odpowiednio 10 i 50).

 


ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsHalina Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Halina
Halina

INBUS – portal zajmujący się narzędziami, a redakcja nie wie jak się narzędzia nazywają…
Zaraz się okaże że TORX to też “Imbus”

pins

Sz.P. chyba bierze serio literówki, zdarzają się najbardziej renomowanym redakcjom. Jeśli chodzi o “inbus”, to nagminnie MS Word zamieniał automatycznie “imbus” na “inbus”. Tyle naszego komentarza. pozdr. portalnarzedzi.pl