KLUCZE I ZAKRĘTARKI UDAROWE TRYTON

W ofercie marki Tryton znajdziemy klucze i zakrętarki udarowe o zróżnicowanych parametrach i wyposażeniu technicznym. Zasilane są z systemowych akumulatorów 20 V lub prądem zmiennym z sieci o napięciu 230 V.

Elektryczne klucze udarowe zdobywają coraz większą popularność wśród mechaników samochodowych i serwisantów różnych specjalności. Są bowiem wygodniejsze w stosowaniu, gdyż nie wymagają posiadania przez warsztat drogiej sieci sprężonego powietrza czy samego kompresora i ciągnięcia za sobą grubego węża ze sprężonym powietrzem. Pod względem dokładności aplikowania momentów dokręcenia też niczym nie ustępują kluczom pneumatycznym, a pod w wielu wypadkach je przewyższają. Wiąże się to z większą od zasilania pneumatycznego stabilnością energetyczną

sieci elektrycznej i akumulatorów Li-Ion. Ponadto elektryczne klucze udarowe, jeśli uwzględnimy sprawność kompresora czy sieci pneumatycznej, są znacznie bardziej sprawne od swoich odpowiedników na sprężone powietrze i przy tych samych lub zbliżonych parametrach potrzebują do swojej pracy znacznie mniej energii. Ma to istotne znaczenie w obecnym czasie rosnących cen elektryczności. Istnieje więc wiele racjonalnych argumentów za zastąpieniem udarowych kluczy pneumatycznych ich elektrycznymi odpowiednikami.
Argumenty te bardzo dobrze zna i, jak domyślamy się, podziela marka Tryton, gdyż w jej asortymencie ważne miejsce zajmują klucze i zakrętarki udarowe. Oferuje ona dwa klucze: sieciowy TKU 1000 i akumulatorowy TJKU30 oraz bezprzewodową zakrętarkę THV18UL.

Tryton TJKU30 i THV18UL

Akumulatorowy klucz udarowy Tryton TJKU30

Niedawno rozszerzył ofertę akumulatorowych elektronarzędzi Tryton zasilanych systemowymi akumulatorami 20 V o pojemnościach 1.5, 2.0 i 4.0 Ah. Jest urządzeniem o rozbudowanym sterowaniu elektronicznym zasilanym prądem stałym o napięciu 20 V. Ma konstrukcję „T” i wyposażony jest w wysokosprawny silnik bezszczotkowy oraz efektywny kowadełkowy mechanizm udarowy. Wyposażono go w trzy biegi elektroniczne dla prawych obrotów i dwa tryby demontażu dla lewych. Podczas pracy w prawo użytkownik ma do dyspozycji: 0-2300 obr./min, 0-3200 udarów/min i 350 Nm (I bieg), 0-1650 obr./min i 210 Nm (II bieg) oraz 0-1320 obr./min i 170 Nm (III bieg). W przypadku użycia obrotów lewych można ustawić tryb ciągły, w którym narzędzie po zdemontowaniu połączenia gwintowego wyłączamy sami, zwalniając włącznik spustowy, jak też tzw. tryb krótki, w którym zatrzymuje ono samo obroty zaraz po udarowym poluzowaniu śruby. Dzięki temu unikamy wypadnięcia śruby i nakrętki, co często wiąże się z czasochłonnym ich szukaniem. W obu trybach pracy klucz oferuje swoją maksymalną moc 350 Nm.

Trytonem TJKU30 możemy obsługiwać połączenia gwintowe w zakresie M8-M20. Zastosowano w nim jako uchwyt narzędziowy zabierak kwadratowy 1/2” przeznaczony do montowania nasadek udarowych 1/2” lub adapterów pośredniczących, np. służących do montowania bitów.
Obsługa prezentowanego klucza udarowego Tryton TJKU30 jest bardzo prosta. Cała filozofia posługiwania się nim sprowadza się do wciskania włącznika spustowego i wyboru biegu za pomocą wygodnego przycisku zlokalizowanego na obudowie mocowania akumulatora. Lampki LED informują o ustawionym przełożeniu elektronicznym. Z kolei kierunek obrotów zmienia się wygodnym w obsłudze przełącznikiem suwakowym. Marka Tryton nie zapomniała o wyposażeniu klucza TJKU30 w diodę LED służącą do oświetlania miejsca pracy. Jest on elektronarzędziem ergonomicznym i bardzo dobrze wyważonym, w którym rękojeść i miejsca stykające się dłońmi pokryto miękką, antypoślizgową wykładziną. Naszym zdaniem, to poręczny sprzęt, który sprawdzi się w montażu/demontażu kół w samochodach osobowych czy podzespołów, takich jak skrzynie biegów czy zawieszenie itp.

Akumulatorowa zakrętarka udarowa Tryton THV18UL

Przeznaczona jest do lżejszych prac niż klucz udarowy TJKU30. Zasilana jest prądem stałym o napięciu zasilania 18 V z akumulatora Li-Ion o pojemności 1.5 Ah. Zastosowany w niej silnik komutatorowy za pośrednictwem kowadełkowego mechanizmu udarowego generuje 0-2400 obr./min oraz udary styczne o częstotliwości 0-3000/min i maksymalnym momencie 200 Nm. Parametry pracy, czyli wielkość obrotów i częstotliwość udarów, sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem suwakowym znajdującym się nad spustowym włącznikiem głównym. Zakrętarka udarowa Tryton

THV18UL przeznaczona jest do obsługi połączeń gwintowych w zakresie M6-M16. Wyposażona jest w łatwy obsłudze gniazdowy uchwyt 6-kątny 1/4”. Mocuje się w nim osprzęt (bity, nasadki, adaptery pośredniczące itd.) wyposażone w 6-kątny uchwyt 1/4”.
Naszym zdaniem, zakrętarka udarowa Tryton THV18UL to narzędzie uniwersalne, sprawdzi się nie tylko podczas prac mechanicznych, np. w warsztatach samochodowych czy różnego rodzaju serwisach, ale także doskonale nadaje się do montażu wkrętów w elementy drewniane. Z powodzeniem mogą więc używać jej dekarze czy cieśle.

Przewodowy klucz udarowy Tryton TKU 1000

Doskonale uzupełnia ofertę akumulatorowych wkrętarek i kluczy marki Tryton. Przeznaczony jest dla użytkowników, którzy posiadają stały dostęp do zasilania sieciowego. Klucz udarowy Tryton TKU 1000 ma konstrukcję „T”. Zastosowano w nim 1010-watowy silnik komutatorowy na prąd zmienny 230 V/50 Hz, który za pośrednictwem udarowego mechanizmu kowadełkowego generuje obroty 2200/min i moment obrotowy o maksymalnej wartości 450 Nm. Możemy nim więc obsługiwać połączenia gwintowe do M24, czyli nieco większe niż akumulatorowym kluczem TJKU30. Omawiany klucz przewodowy ma zabierak kwadratowy 1/2”, który przeznaczony jest montowania w nim nasadek udarowych o tym samym rozmiarze gniazda, jak też może pracować zarówno w prawo, jak i lewo. Kierunek obrotów zmienia się w nim włącznikiem głównym.

Reasumując, klucze udarowe i zakrętarka marki Tryton to sprzęt wygodny w pracy i efektywny w działaniu. Wykonamy nim sprawnie większość prac zarezerwowanych dla tego typu elektronarzędzi.

pins

Dane techniczne kluczy udarowych Tryton TKU 1000 i TJKU30 oraz zakrętarki THV18UL

ModelTKU 1000TJKU30THV18UL
Moc nominalna1010 W
Napięcie zasilania230 V20 V18 V
Obroty (min-1)2200 0-23000-2400
Częstotliwość udarów (min-1)b.d.0-32000-3000
Maks. moment obrotowy (Nm)450350200
Uchwytkwadratowy 1/2”kwadratowy 1/2”gniazdowy 6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1.5, 2.0 lub 4.0 AhLi-Ion/18 V/1.5Ah
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments