Klucz nastawny Wera Joker 6004 VDE

Wera Joker 6004 VDE to innowacyjny klucz nastawny z rękojeścią izolowaną. Przeznaczony jest dla elektryków zajmujących się wykonywaniem instalacji niskiego napięcia.

Innowacyjna konstrukcja i 4 rozmiary klucza Wera Joker 6004 VDE

Klucz nastawny Wera Joker 6004 VDE składa się 3 głównych, połączonych ze sobą części – z (1) rękojeści izolowanej, (2) głowicy roboczej z dwoma równoległymi szczękami, z których jedna jest ruchoma, a druga stała, oraz ze (3) sprężynowego mechanizmu ich rozwarcia. Rękojeść izolowana została wykonana z tworzywa sztucznego o dużej oporności elektrycznej i spełnia surowe normy VDE,

umożliwiając pracę pod napięciem do 1000 V. Połączono ją w sposób ruchomy z głowicą za pomocą trzpienia.

Z kolei w głowicy mieści się sprężynowy mechanizm, który automatycznie utrzymuje szczęki w pozycji maksymalnego zbliżenia, której wielkość jest charakterystyczna dla każdego rozmiaru omawianego narzędzia. Aby założyć klucz na śrubę, rozsuwa się jego szczęki, co można zrobić na dwa sposoby. Należy albo palcem przesunąć do przodu suwak izolowany obracający głowicę przeciwnie do kierunku pracy (tzw. funkcja bezdotykowego i bezpiecznego otwierania nieizolowanych szczęk), albo wykonać ten obrót rękojeścią. Co ważne, po nałożeniu klucza na 6-kątny łeb śruby, mechanizm automatycznie zaciska na nim szczęki, dopasowując ich rozstaw do rozmiarów łącznika gwintowego. Należy tu zauważyć, że umożliwia on pokręcanie tylko w jedną stronę. Dlatego klucz należy obrócić o 180°, aby zmienić jego kierunek pracy. Ponieważ omawiany mechanizm sprężynowy rozwarcia szczęk ma ograniczony zakres pracy, klucze Wera Joker 6004 VDE wytwarzane są w 4 rozmiarach: XS, S, M i L. Klucz nastawny XS posiada rozstaw szczęk 7-10 mm (metryczny) lub 3/8”-9/32” (calowy) i długość 119 mm, S – odpowiednio 10-13 mm, 7/16”-1/2” i 154 mm, M – 13-16 mm, 1/2”-5/8” i 190 mm, L – 16-19 mm, 5/8”-3/4” i 226 mm.

Praktyczne funkcje zwiększające możliwości robocze

Kluczem nastawny Wera Joker 6004 VDE można pracować jak grzechotką, tj. bez konieczności zdejmowania go z łba śruby. Mechanizm sprężynowy umożliwia bowiem niewielkie rozsunięcie szczęk, gdy pokręca się kluczem przeciwnie do kierunku pracy. Klucz Joker 6004 VDE można więc cofnąć jak grzechotkę i dzięki temu wielokrotnie powtórzyć obrót w celu dokręcenia lub demontażu śruby. Jak łatwo zauważyć, funkcjonalność grzechotki znacznie przyspiesza i ułatwia pracę kluczem Wera Joker 6004 VDE, szczególnie wykonywaną w miejscach trudno dostępnych.

Kolejną ważną cechą klucza Wera Joker 6004 VDE jest mały kąt pracy wynoszący 30°. Jest on konsekwencją wykonania w szczękach dwóch klinowych (pryzmowych) zagłębień położonych naprzeciwko siebie. Dzięki temu można oprzeć szczęki na 4 bokach 6-kątnego łba śruby lub nakrętki. Klucz Wera Joker 6004 VDE pozwala więc chwytać łeb śruby lub nakrętkę albo za dwa, albo cztery boki. Ma szczęki równoległe i gładkie, które nie powodują odkształceń łbów śrub. Ich czoło jest zaokrąglone, dlatego zakładanie klucza na śruby czy nakrętki jest ułatwione.

Reasumując, klucz nastawny Wera Joker 6004 VDE to kolejna odmiana innowacyjnych kluczy Joker 6004 opracowanych i produkowanych przez niemiecką firmę Wera. Umożliwia on pracę pod napięciem 1000 V i przeznaczony jest dla elektryków wykonujących oraz serwisujących instalacje niskonapięciowe eksploatowane w domach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej, zakładach usługowych i produkcyjnych itd.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments