Klucz nastawny Wera Joker 6004 – test

Wera Joker 6004 to nowy typ klucza nastawnego. Zastosowano w nim sprężynowy mechanizm rozwarcia szczęk, który obsługuje 4-9 rozmiarów łbów śrub.

Klucz Wera Joker 6004 a klasyczne klucze nastawne

Klucz Wera Joker 6004 często porównuje się do klasycznego klucza nastawnego, jednakże – naszym zdaniem – jest to narzędzie zupełnie innego rodzaju, chociaż pozwala na obsługę wielu rozmiarów łbów śrub. Od klucza nastawnego różni się i konstrukcją, i zakresem pracy, i funkcją 2-kierunkowej grzechotki. W skład jego konstrukcji wchodzi rękojeść, głowica robocza z równoległymi szczękami oraz sprężynowy mechanizm ich rozwarcia. Podobnie jak w klasycznym kluczu nastawnym jedna

szczęka jest ruchoma, a

druga stała. Głowica klucza oraz rękojeść połączone są trzpieniem i ruchome względem siebie. Mechanizm rozwarcia szczęk automatycznie utrzymuje je w pozycji maksymalnego zbliżenia, którego długość jest inna dla każdego rozmiaru klucza Wera Joker 6004. Aby rozsunąć szczęki, należy albo palcem obrócić głowicę przeciwnie do kierunku pracy, który pokazuje strzałka wygrawerowana na kluczu, albo posłużyć się w tym celu rękojeścią, obracając ją również przeciwnie do kierunku pracy narzędzia. Jak łatwo zauważyć, po nałożeniu klucza na 6-kątny łeb śruby, mechanizm automatycznie zaciska na nim szczęki, dopasowując ich rozstaw do rozmiarów łącznika gwintowego. Jednakże umożliwia on pokręcanie tylko w jedną stronę. Aby zmienić kierunek pracy klucza, należy więc go obrócić o 180°.

Ponieważ omawiany mechanizm sprężynowy rozwarcia szczęk ma ograniczony zakres pracy, klucze Wera Joker 6004, w zależności od modelu, umożliwiają pracę ze śrubami o rozmiarach różniących się 3, 4 lub 8 mm (dane dla systemu metrycznego) i dlatego produkowane są w 6 rozmiarach: XS, S, M, L, XL i XXL. Klucz o rozmiarach XS oferuje rozstaw szczęk 7-10 mm (metryczny) lub 3/8”-9/32” (calowy) i ma długość 115 mm, S – odpowiednio 10-13 mm, 7/16”-1/2” i 154 mm, M – 13-16 mm, 1/2”-5/8” i 188 mm, L – 16-19 mm, 5/8”-3/4” i 224 mm, XL –19-24 mm, 3/4″-15/16″ i 256 mm, XXL – 24-32 mm, 15/16”-1 1/4” i 332 mm.
Jak łatwo zauważyć, aby adekwatnie porównać zakresy pracy kluczy Wera Joker 6004 z klasycznymi kluczami nastawnymi, należy uwzględnić ich wymiary. Jak wiadomo, zakres pracy „klasyków” jest wprost proporcjonalny do ich rozmiarów i w większość przypadków jego minimalna wartość wynosi 0. Oznacza to, że im większy klasyczny klucz nastawny, tym szerszy jego zakres pracy. Jednakże z punktu widzenia praktycznego duży klucz nastawny, np. o zakresie 0-24 mm, jest mało poręczny lub wręcz nieporęczny w przypadku obsługi połączeń gwintowych o niewielkich wymiarach. Dlatego minimalna wartość rozstawu jego szczęk, która – jak wspomniano – zbliżona jest do 0, nie ma praktycznego znaczenia w przypadku kluczy o zakresach pracy powyżej 18-20 mm. Rozmiar „klasyka” musi więc być przez użytkownika odpowiednio dobrany do wielkości obsługiwanych połączeń gwintowych. W przypadku kluczy Wera Joker 6004 niemiecki producent zrobił to w sposób optymalny za użytkowników – ich dobór polega tylko na prostym dopasowaniu zakresu pracy do wielkości obsługiwanych połączeń gwintowych. Użytkownicy nie muszą się więc zastanawiać i w praktyce sprawdzać, czy zakupiony klucz ma optymalne wymiary, czy nie.

Praktyczna funkcja grzechotki i niewielki kąt pracy

Siłę sprężyny zastosowanej w omawianym mechanizmie kluczy Wera Joker 6004 tak dobrano, że można nimi pracować jak grzechotką, tj. bez konieczności zdejmowania narzędzia z łba śruby. Mechanizm pozwala na lekkie rozsunięcie szczęk, gdy pokręcamy kluczem przeciwnie do kierunku pracy pokazywanym przez wspomnianą strzałkę. Klucz Joker 6004 można więc cofnąć, obracając wstecz na unieruchomionej śrubie, i tym samym wielokrotnie powtórzyć obrót dokręcający lub demontujący. Naszym zdaniem, dzięki funkcjonalności grzechotki klucz Wera Joker 6004 znacznie przyspiesza i ułatwia pracę i doskonale sprawdza się podczas montażu/demontażu w

miejscach trudno dostępnych. Bardzo istotną cechą klucza Wera Joker 6004 jest mały kąt pracy wynoszący 30°. Oznacza to, że ma on o 50% mniejszą wartość od kąta pracy klasycznych kluczy nastawnych. Tak duże obniżenie wartości kąta pracy umożliwiło wykonanie dwóch klinowych (pryzmowych) zagłębień w szczękach testowanego narzędzia. Są one położone naprzeciw siebie, co pozwala na oparcie szczęk na 4 bokach 6-kątnego łba śruby czy nakrętki. Kluczem Wera Joker 6004 można więc chwytać łeb śruby lub nakrętkę za dwa lub cztery boki. Jego szczęki są gładkie oraz równoległe i nie powodują odkształceń łba śruby czy nakrętki. Ponieważ czoło szczęk jest zaokrąglone, zakładanie klucza na śruby czy nakrętki jest ułatwione.

Wyniki testów klucza nastawnego Wera Joker 6004

Podczas testów sprawdzany był klucz Wera Joker 6004 o rozmiarze S mający rozstaw szczęk odpowiednio 10-13 mm (7/16”-1/2”). Testowała go firma zajmująca się pracami mechanicznymi i obsługą maszyn. Zdaniem jej pracowników, klucz Wera Joker 6004 doskonale sprawdza się w pracach serwisowych, gdyż zastępuje w przypadku obsługi metrycznych połączeń gwintowych klucze płaskie, płasko-oczkowe lub płasko-oczkowe z grzechotką o rozmiarach 10-13 mm. Testujący zauważyli, że gdy porówna się jego rozmiary i wagę do tych narzędzi, to różnice okazują się być minimalne. Waży on bowiem 120 g i ma długość 154 mm. Zastępowane nim 4 klucze płasko-oczkowe 10, 11, 12 i 13 mm będą miały długość zbliżoną, a ich sumaryczna masa to ok. 200-210 g. Testujący stwierdzili też, że Wera Joker 6004 góruje nad każdym z wymienionych rodzajów kluczy poszerzoną funkcjonalnością, w tym także możliwością pracy w trudno dostępnych miejscach lub ograniczonych przestrzeniach, którą dają grzechotki. Dzięki niemu, jak zauważono, torba narzędziowa jest lżejsza o 80-90 g i ma więcej miejsca na inne potrzebne akcesoria.
Testujący porównali także klucz Wera Joker 6004 z klasycznym kluczem nastawnym o takim samym maksymalnym zakresie pracy wynoszącym 13 mm. Ich zdaniem, Wera Joker 6004 ma zbliżone wymiary i masę, a przy tym jest znacznie poręczniejszym i łatwiejszym w obsłudze narzędziem – szczególnie przekonuje do jego zakupu praktyczna funkcja grzechotki.
Zdaniem testujących, Wera Joker 6004 to innowacyjny klucz o znacznie poszerzonej funkcjonalności. Użyteczny szczególnie w pracach serwisowych i naprawczych przy maszynach, pojazdach itp. Co ważne, dostępny jest także klucz Wera Joker 6004 w wersji izolowanej przeznaczony dla elektryków, który oznaczono jako Wera Joker 6004 VDE.

Ocena* klucza nastawnego Wera Joker 6004 dokonana podczas testów

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość pokręcania w prawo/lewo5
2. Wielkość skoku szczęk5
3. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
4. Poręczność w różnych sytuacjach roboczych5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments