Klasyka w każdym calu. Test wiertarki udarowej YT-82030

YATO posiada bogatą ofertę wiertarek udarowych. Tym razem do redakcyjnego warsztatu trafił 550-watowy model oznaczony jako YT-82030.
W wiertarce zastosowano silnik o mocy nominalnej 550 W. Jednostka napędowa ma też klasyczną i najbardziej popularną w świecie elektronarzędzi konstrukcję komutatorową. Zasilana jest prądem 1-fazowym 230 V/50 Hz. Swoje obroty przekazuje osprzętowi – wiertłom, bitom, koronkom, itp. – za pośrednictwem jednobiegowej przekładni i kluczykowego uchwytu wiertarskiego. Maksymalne obroty wiertarki wynoszą 2300/min. Urządzenie wyposażono w mechaniczny udar, który przeznaczony jest do wiercenia w materiałach budowlanych: murze, cegle, miękkim betonie. Wielkość obrotów regulowana jest płynnie włącznikiem spustowym. Wyposażono go w pokrętło

służące do ustawiania maksymalnej prędkości obrotowej, co pozwala dobrać optymalne obroty do rodzaju operacji obróbczej, jak też w blokadę do pracy ciągłej. YATO YT-82030 ma ma prawe/lewe obroty, które zmienia się dźwignią znajdującą się nad włącznikiem głównym. Tryby pracy (wiercenie/wiercenie z udarem) wybiera się przełącznikiem suwakowym umieszczonym na górze przedniej części obudowy wiertarki. Testowaną maszyną wykonamy otwory o maksymalnej średnicy 10 mm w stali, 30 mm w drewnie i 13 mm w betonie.

Jak wspominaliśmy, w YATO zastosowano klasyczny kluczykowy uchwyt wiertarski o zakresie mocowania do 13 mm. Ma on mocną i trwałą konstrukcję, wykonano go bowiem całkowicie ze stali. Uchwyt umożliwia mocne i pewne zamocowanie osprzętu, które jest szczególnie istotne podczas aplikacji dużego momentu obrotowego i wiercenia udarowego.

Pod względem jakości wykonania YATO YT-82030 prezentuje się bardzo dobrze. Ergonomia wiertarki jest z najwyższej półki, wiele profesjonalnych maszyn renomowanych marek ma taką samą. W YATO znajdziemy i elastyczny gumowy kabel, i rękojeść główną pokrytą w dużej części antypoślizgowym materiałem. Uchwyt dodatkowy można obracać o 360° wokół osi maszyny, co pozwala optymalnie dobrać jego położenie do wykonywanego zadania czy pozycji operatora. Uchwyt ma też, co bardzo ważne, zapadki przeciwdziałające jego niekontrolowanemu obracaniu się podczas wiercenia. Można w nim też zamontować ogranicznik głębokości wiercenia.

Podczas redakcyjnych testów przeprowadziliśmy trzy standardowe próby: wiercenie w materiałach drewnianych, stali i w bloczku z betonu B15. Rozpoczęliśmy je od wywiercenia wycinakiem koronowym o średnicy 38 mm otworu w trzech złożonych płytach OSB (sumaryczna grubość – 5,25 mm). Operacja ta zajęła nam 3,18 s. W drugiej próbie wywierciliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8,37 mm otwór przelotowy o średnicy 4,5 mm przy użyciu krętego wiertła YATO. Zadanie to zajęło nam 7,03 s. Trzecią, ostatnią próbą była próba udarowa. Wykonaliśmy ją za pomocą wiertła 10 mm, wiercąc w bloczku z betonu B15 otwór o głębokości 17 cm. Zajęło to nam 12,07 s.

Reasumując, YATO YT-82030 pokazało, że stać je na wiele. Naszym zdaniem testowana wiertarka sprawdzi się w bardzo różnych zadaniach wykonywanych na placu budowy, podczas remontów czy montażu różnego typu instalacji. Będą z niej zadowoleni i profesjonaliści, i majsterkowicze.

Dane techniczne wiertarki udarowej YATO YT-82030

Moc550 W
Maks. średnica wiercenia w stali/betonie10/13 mm
Obroty na biegu jałowym0-2300/min
Rodzaj uchwytukluczykowy 13 mm
Waga1,76kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments