Kiedy kawałek drewna staje się śmiercionośnym pociskiem

Festool dąży do zwiększenia wśród profesjonalnych użytkowników elektronarzędzi świadomości zasad zdrowej i bezpiecznej pracy.

 

 

 

 

Tytuł „Kiedy kawałek drewna staje się śmiercionośnym pociskiem” coraz częściej pojawia się w specjalistycznej prasie związanej z medycyną pracy i przedstawia szczególnie dramatyczny przypadek, przez co przypomina nam o wielu niebezpieczeństwach, które zagrażają rzemieślnikom w ich codziennej pracy. Dla Festool stanowi to wystarczający argument, aby skoncentrować się na sprawach dotyczących zdrowej i bezpiecznej pracy. Festool nie chce kreować atmosfery strachu, ale promować świadomość istnienia dobrze zaprojektowanych

i zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które znacząco wpływają na poszanowanie zdrowia i bezpieczeństwa pracy rzemieślników, zwiększając jednocześnie jej wydajność. Chcąc wyeliminować wypadki przy pracy, Festool przywiązuje również wagę do ergonomii, czystego środowiska oraz koncepcji bezwysiłkowego transportu narzędzi i materiałów.

Rozwiązania systemowe dla poszanowania zdrowia i bezpieczeństwa pracy
Festool otrzymał wyniki badań przeprowadzonych w 2011 r. przez organizację pracodawców z przemysłu zajmującego się obróbką drewna i metalu dotyczącą zranień pracowników podczas wykonywanych przez nich prac. 48,9% takich wypadków zdarza się przy pracach rzemieślniczych, wliczając w to zranienia, skręcenia, złamania i stłuczenia.
Festool umożliwia uniknięcie takich zdarzeń. Np. szyna prowadząca, która gwarantuje bezpieczne cięcie, chroni narzędzie przed przewróceniem lub ześlizgnięciem, a szybki hamulec maszyny zatrzymuje tarczę pilarską w ciągu sekundy. Przy rozwoju nowych produktów, np. takich jak zagłębiarki, Festool kładzie duży nacisk na aspekt bezpieczeństwa. Chociażby klin, który nie zawsze występuje w tego typu maszynach innych producentów i który błędnie uważa się za zbędny przy wielu operacjach produkcyjnych. Festool zdecydował się zmodyfikować ten element i stworzył inteligentny klin prowadzący, który ma zastosowanie w nowej zagłębiarce TS 55 R. Zaprojektowany na nowo klin wysuwa się wcześniej niż tarcza, zapewnia bezpieczeństwo, a ponadto umożliwia precyzyjne ustawienie pilarki w istniejącym rzazie.

Dobra ergonomia to dobra ekonomia
Timo Kuhls, projektant Festool ma jasną filozofię:
Celem powinno być dopasowanie produktu do człowieka, a nigdy odwrotnie. Dlatego tylko poprzez ergonomiczne narzędzia możemy chronić zdrowie ich użytkowników oraz zwiększać bezpieczeństwo pracy. Lepsza ergonomia umożliwia łatwiejszą pracę w pozycji pionowej oraz nad głową, przynosi ulgę mięśniom i zapewnia poprawną postawę ciała oraz ułożenie rąk. Dobre narzędzia powinny gwarantować równowagę między mocą a innymi parametrami, takimi jak ciężar, funkcjonalny wygląd oraz łatwa obsługa – wszystko to po to, żeby zapewnić szybki i bezpieczny postęp pracy.

Inteligencja zamiast siły
Według raportu z 2012 r. przeprowadzonego przez Uniwersytet Bielefeld, dolegliwości pleców są najczęstszą przyczyną długotrwałej niezdolności do pracy.
Festool bierze to pod uwagę, projektując serię rozwiązań systemowych, które sprawiają, że codzienna praca staje się łatwiejsza. Rozwiązania te wprowadzone zostały na rynek wiosną 2012 r. Ich przykładem jest SYS-Roll Systainer, transporter z maksymalną ładownością do 100 kg i dużymi kółkami oraz moduł transportowy UG KAPEX. Obydwa narzędzia umożliwiają łatwy i szybki transport.

Czyste miejsce pracy chroni zdrowie i gwarantuje satysfakcję klientów
Czyste środowisko pracy staje się ważnym czynnikiem życia zawodowego. Nie chodzi tylko o sprzątanie końcowe, lecz również o usuwanie urobku, wiórów czy kurzu bezpośrednio ze strefy obróbki. Według badań przeprowadzonych przez laboratorium Festool, w stolarni, gdzie pracuje 5 pracowników, rocznie generowana jest ilość pyłu równa 44 taczkom. Klasyczne szlifowanie, piłowanie i cięcie powoduje powstawanie pyłu oraz wiórów, ale mobilny odkurzacz zapewnia czyste powierzchnie w warsztatach i miejscach montażowych, co daje klientom wrażenie organizacji i dużego profesjonalizmu. Staje się więc jasne, że efektywne odsysanie pyłu jest wartościową i trwałą inwestycją, która chroni zdrowie pracowników (więcej informacji na stronie www.festool.pl/zdrowie).

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Vicy Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Vicy
Vicy

wszystko może człowiekowi zaszkodzić, zwłaszcza jeśli nie uważa i nie nosi stosownej odzieży ochronnej.