Kąty proste zawsze proste – lasery punktowe Bosch

Laser punktowy jest świetnym – choć wciąż niedocenianym – instrumentem pomiarowym do wyznaczania kątów prostych czy prostoliniowości. Ułatwia stawianie ścianek działowych, tak żeby pomieszczenia były rzeczywiście prostokątami a nie rombami. W ofercie firmy Bosch znajdziemy aż 3 modele laserów punktowych.

 

 

Najprostszym jest Bosch GPL 3. Emituje on 3 punkty. Kolejny to model Bosch GPL 5 (5 punktów). Najbardziej zaawansowanym jest laser punktowy Bosch GPL 5C (5 punktów). Posiada on unikalną wśród tego typu instrumentów właściwość – wyświetlanym do góry i do dołu punktom towarzyszą dwie krzyżujące się pod kątem

prostym linie (o długości kilkunastu centymetrów). Dzięki temu można od razu wyznaczać na suficie i podłodze kierunek prostopadłego ustawienia elementów konstrukcyjnych do zabudowy z karton-gipsu.

Wszystkie wymienione lasery punktowe Bosch posiadają kompensatory, czyli system samopoziomowania. Magnetyczne wahadło zapewnia prawidłowe spoziomowanie wiązek, nawet jeśli instrument stoi na nierównym podłożu. Dzięki tej funkcji lasery punktowe Bosch osiągają dokładność 0,3 mm/m, a ich efektywny zasięg to ok. 20-30 m (widoczność plamki zależy od warunków oświetleniowych w pomieszczeniu).

Punkty wyświetlane przez lasery punktowe – w lewo, w prawo, do przodu, do tyłu, do góry i do dołu – leżą w jednej linii. Dodatkowo wszystkie są do siebie nawzajem prostopadłe. Oznacza to, że modelami z pięcioma punktami (GPL 5 i 5C) można wyznaczać jednocześnie aż 8 kątów prostych! Wniosek z tego taki, że określanie i kontrolowanie prostopadłości obiektów lub wyznaczanie prostoliniowości to główne zadania laserów punktowych Bosch. Są więc idealnymi narzędziami do ustawiania ścianek działowych z profili aluminiowych, konstruowania szalunków do fundamentów czy wspomagania murowania ścian itp.

 

Ale to nie wszystkie możliwości laserów punktowych Bosch. Dzięki temu, że punkty wyświetlane przez instrumenty GPL 3, GPL 5 i GPL 5C leżą w jednej linii, można ich używać np. do wytyczania i kontroli prostoliniowego ustawienia obiektów konstrukcyjnych i do przenoszenia pionowego punktów między podłogą i sufitem (modele 5-punktowe). Badanie lub wyznaczanie prostoliniowości jest głównym zadaniem wszystkich specjalistów, którzy zajmują się „stawianiem” lekkich i ciężkich konstrukcji ścian działowych, wykonują zabudowy hal wielkopowierzchniowych, a także budowlańców wykonujących prace na zewnątrz (np. budują ogrodzenia, układają kostkę brukową, wykonują wykopy na niewielkich podwórkach).

Druga funkcjonalność jest z kolei niezwykle przydatna elektrykom i hydraulikom, którzy w swojej codziennej pracy wiercą w suficie otwory na kable zasilające czy rury instalacji CO. Teraz nie muszą już chodzić po drabinach, by wyznaczyć dokładny środek pomieszczenia. Wystarczy, że wskażą go na podłodze i chwilę po włączeniu lasera mogą go już „przenieść” na sufit. Pionownik w górę i w dół to także doskonałe narzędzie do trasowania punktów wiercenia przebiciowego. Jeśli chcemy, żeby np. rura wentylacyjna biegła dokładnie w pionie między kondygnacjami i na koniec wychodziła przez dach, wystarczy ustawić laser na najniższym poziomie i, korzystając z plamek świetlnych, wiercić kolejne otwory w sufitach i w dachu. Tak samo rzecz się ma z wierceniem w ścianach.

 

Dzięki wbudowanemu kompensatorowi magnetycznemu wiązki lasera są zawsze spoziomowane i spionowane. Dzięki temu laser punktowy może z powodzeniem realizować zadania wyznaczania poziomów, które zazwyczaj wykonujemy klasycznym laserem liniowo-krzyżowym. Tutaj wystarczy obracać instrument – ustawiony na statywie fotograficznym lub przymocowany do uchwytu uniwersalnego z magnesem (do szybkiego mocowania lasera do konstrukcji metalowych) – i oznaczać na obiekcie odpowiednie wysokości. Tę funkcjonalność lasera punktowego mogą śmiało wykorzystywać wszelkiego rodzaju montażyści – okien, drzwi, mebli, armatury elektrycznej i hydraulicznej itp.

 

Dla kogo laser punktowy?

– fachowcy od robót wykończeniowych wewnątrz

– monterzy zabudowy kartonowo-gipsowej

– elektrycy

– hydraulicy

– malarze, tapeciarze

– instalatorzy stolarki okiennej i drzwiowej

– parkieciarze, stolarze, cieśle

– monterzy mebli

brukarze, murarze, tynkarze

– posadzkarze, glazurnicy

 

Do czego laser punktowy?

– wyznaczanie kątów prostych w pomieszczeniach i na zewnątrz budynków

– sprawdzanie prostopadłości konstrukcji i ścian

– przenoszenie punktów na tej samej wysokości

– wyznaczanie prostoliniowego przebiegu słupów konstrukcyjnych, elementów ścianek działowych

– wyznaczanie poziomów odniesienia dla montowanych elementów budowlanych (np. drzwi, okien)

– określanie jednakowej wysokości montażu włączników i gniazdek elektrycznych oraz armatury hydraulicznej

– pionowe przenoszenie punktów z podłogi na sufit i odwrotnie

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments