Kapówki z Metabo. Test ukośnicy Metabo KGS 254 M

 

Piła bez prowadniczy, piła z prowadnicą, piła z regulowaną prędkością obrotową i do tego mnóstwo akcesoriów do cięcia – tak wygląda bardzo bogata oferta kapówek firmy Metabo. Naprawdę jest w czym wybierać.

 

 

Przegląd oferty pił ukośnic Metabo wypadałoby rozpocząć standardowo, tak jak to zwykle robimy przy tego typu artykułach – od rozszyfrowania oznaczeń poszczególnych modeli. Taka wiedza zdecydowanie ułatwi nam poruszanie się po nomenklaturze tej grupy produktów. Każdy model piły oznaczony jest trzeba symbolami. Na pierwszej pozycji możemy mieć trzy różne oznaczenia – KS (piła bez prowadnicy), KGS (piła z prowadnicą) lub KGSV (piła

z prowadnicą i regulowaną prędkością obrotową silnika). Na drugiej pozycji pojawiają się liczby – 216, 254 lub 305 – oznaczają one średnicę tarczy. I w końcu na pozycji trzeciej umieszczona jest litera M (Mobility), która oznacza, że elektronarzędzie jest przystosowane do transportu jednorącz. W ofercie Metabo znajdziemy więc 5 różnych pił ukośnic – KS 216 M Lasercut, KGS 216 M, KGSV 216 M, KGS 254 M i KGS 305 M. Znając znaczenie poszczególnych symboli, można łatwo wybrać wstępnie właściwe narzędzie.

Same informacje o rodzaju konstrukcji (z prowadnicą lub bez) i średnicy tarczy tnącej to za mało, by kupić odpowiednią ukośnicę. Trzeba zwrócić jeszcze uwagę na kilka ważnych szczegółów w konstrukcji maszyn Metabo.

Każdy zainteresowany nabyciem piły ukosowej sprawdza najpierw parametry silnika. To właśnie moc jednostki napędowej w głównej mierze decyduje o tym, jak gruby twardy element będziemy mogli przeciąć i jak szybko to zrobimy. Jednostki napędowe stosowane w piłach Metabo to nowoczesne konstrukcje o mocach od 1350 do 2000 W. Już najmniejszy motor wystarczy, by sprawnie ciąć z dużą dokładnością i skutecznością grube i twarde elementy drewniane bądź aluminiowe. Jednak im pokaźniejsza moc, tym większe możliwości praktyczne.

 

Jeśli jesteśmy przy konstrukcji silnika, warto wspomnieć o tym, że w modelach z największymi motorami (KGS 254/305) zastosowano hamulec elektryczny, który zatrzymuje tarczę natychmiast po wyłączeniu zasilania. Jest to element, który podnosi nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo.

 

Dla fachowców, którzy potrzebują zmienić prędkość obrotową silnika i dobrać ją do specyficznego rodzaju obrabianego materiału, Metabo ma w ofercie model KGSV 216 M. Piła ta ma płynną regulację tego parametru w zakresie od 3800 do 5500 obr./min.

 

Spośród 5 modeli ukośnic Metabo tylko jedna (KS 216 M) posiada stałą głowicę tnącą, której nie można przesuwać do przodu i do tyłu (można nią realizować tylko cięcia wgłębne). W pozostałych modelach silnik wraz z tarczą tnącą można przesuwać po prowadnicach. Dzięki temu piłami z ruchomymi głowicami można ciąć szersze elementy (dla piły bez ruchomej głowicy jest to maksymalnie 120 mm, a dla narzędzi z głowicą aż 305 mm).

 

Wszystkie piły ukosowe Metabo mają płyty obrotowe, która pozwalają wykonywać cięcia kątowe. Użytkownik będzie je mógł przeprowadzać w zakresie ±47˚. Precyzyjne ustawianie maszyn ułatwiają stałe punkty ustalające (0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°) z blokadą. Położenie tarczy tnącej w każdym innym kącie blokuje się za pomocą śrub dociskowych w rączkach do obracania piły. Głowice tnące w piłach Metabo można dodatkowo obracać (o 47° w lewo i 2° w prawo, stojąc przodem do maszyny) wokół osi posuwu i wykonywać cięcia skośne. Kąt skosu ustala się z pomocą podziałki i dźwigni zaciskowych. Piły mają również ograniczniki głębokości cięcia, które ułatwiają realizowanie nacięć w obrabianym materiale.

 

Inżynierowie z firmy Metabo, konstruując piły ukosowe pomyśleli też o komforcie pracy. Wystarczy spojrzeć chociażby na stoły robocze elektronarzędzi. Po pierwsze, mają one wysuwane

z boków poszerzenia, które stabilizują długie elementy. Cięte przedmioty unieruchamia się na stołach za pomocą mechanizmów przypominających tradycyjne ściski stolarskie. Wszystkie ukośnice Metabo mają wbudowane diody LED do oświetlania stołu roboczego oraz czerwony laser do wizualizowania linii cięcia.

 

Producent nie zapomniał także o bezpieczeństwie pracy. Przede wszystkim ukrył tarcze tnące pod osłonami. Górne są stałe (metalowe), a ruchome dolne – przezroczyste (z tworzywa sztucznego). Z osłoną górną zintegrowano systemu odsysania wiórów. Mogą one trafiać bądź do materiałowych worków na nieczystości, bądź bezpośrednio do podłączonego odkurzacza przemysłowego (w ofercie Metabo jest do wyboru aż 8 modeli). Ta druga opcja zapewnia maksymalną czystość w miejscu pracy.

 

Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie piły Metabo to modele mobilne. Wyposażone w specjalny uchwyt transportowy i lekkie (od 9 do 19 kg) mogą być bez problemu przenoszone z miejsca na miejsca przez jedną osobę.

 

Podczas testów ukośnicy Metabo KGS 254 M sprawdziliśmy ładowność obsługi pilarki i jakość oraz dokładność cięcia. Pod pierwszym względem KGS 254 M reprezentuje najwyższe standardy na rynku, jest lekka i łatwa do przenoszenia, waży tylko 16,3 kg . Jeśli chodzi o dokładność kątową cięcia to wynosi on ±1°, czyli klasycznie. Dokładne ustawienie materiału na ukośnicy ułatwia świetlna linia generowana przez laser. Dzięki temu pod względem długości możemy uzyskać dużą dokładność, zależną jednakże od precyzji naszego oka, a więc ok. ±0,2 mm. Podczas wykonanych prób uzyskaliśmy bardzo czyste cięcia materiału drewnianego, jak i elementów z płyt wiórowych czy meblowych. Jest efekt optymalnych obrotów głowicy i zastosowania w standardowym wyposażeniu wysokiej jakości tarczy. Reasumując, testowana ukośnica Metabo KGS 254 M reprezentuje bardzo wysoki poziom wykonania i – naszym zdaniem – spełni wygórowane wymagania profesjonalistów z branży stolarskiej i budowlanej.

 

 

Dane techniczne pił ukośnic Metabo

Model

KS 216 M Lasercut

KGS 216 M

KGSV 216 M

 KGS 254 M

 KGS 305 M

Moc (W)

1350

1500

1700

1800

2000

Maks. prędkość obrotowa (min-1)

5000

5000

3800-5500

4500

3700

Średnica piły (mm)

216

216

216

254

305

Nastawianie cięcia kątowego

±47°

Nastawianie cięcia skośnego

-47° do 2°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/45° x 45° (mm)

120 x 60/80 x 45/

305 x 65/205 x 36

305 x 65/205 x 36

305 x 92/205 x 47

305 x 105/205 x 67

Prowadnica głowicy

+

Wskaźnik laserowy

+

Hamulec silnika

+

+

Waga (kg)

9,4

13,5

13,5

16,3

19,6

ZOBACZ TAKŻE
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Sławek
Sławek
2 lat temu

Większego badziewia to ja nie widziałem. Na miesiąc pracy trzy reklamacje na wszystkich trzech pilarkach. Kto to napisał na tej pilarce “profesional”??? Ta pilarka może służyć do przecięcia dwóch desek na 3 godziny a nie do ciągłej pracy. Okazuje się że nie można do tej pilarki założyć profesjonalnej piły z dobrymi parametrami bo po trzech godzinach pracy łożyska można wyrzucić do śmietnika. ponieważ założyłem piłę z korpusem gr. 3,0 mm a nie 2,8 mm jak nakazuje producent i już gwarancja przepadła. Z kolei oryginalne piły metabo (2,8 mm) nadają się do cięcia sera a nie drewna. Parametry zębów i węglików… Czytaj więcej »

pins
Admin
Reply to  Sławek
2 lat temu

Proszę nam podać, do czego Pan używał ukośnicy Metabo KGS 254 M i jakich dokładnie tarcz Pan używał. Nie rozumiemy stwierdzenia dotyczącego grubości tarcz i relacji tego parametru do profesjonalizmu tarcz. Dlaczego tarcze 3 mm są profesjonalne, a 2,8 mm nie są? Według nas nie ma takiego związku. Jest natomiast związek z oporami cięcia, tarcze 3 mm mają na pewno większe opory niż 2,8 mm, co w przypadku cięcia twardego drewna może zbytnio przeciążać napęd pilarki. Zważywszy, jak Pan podaje, że korpus używanych przez pana tarcz miał grubość 3 mm, to tarcza musiała mieć grubość ok. 3,3-3,4 mm, bo zęby… Czytaj więcej »

pins
Admin
Reply to  pins
2 lat temu

Dodamy, że producenci elektronarzędzi i dystrybutorzy narzędzi mają tarcze z tych samych źródeł (fabryk). Nie wiemy, dlaczego Pan twierdzi, że Metabo ma złe tarcze. Naszym zdaniem, jest odwrotnie, ma bardzo dobre. Większość markowych tarcz na rynku to dobre produkty, zapewniające wysoką jakość cięcia. Należy ich prawidłowo używać. Na jakość cięcia ma wpływ nie tylko prawidłowy dobór tarczy do materiału, ale także jakość pilarki. Gdy maszyna ma spore wibracje, żadna tarcza nie będzie cięła czysto. Zatem gdy się pisze takie komentarze, należy rozważyć wszystkie warunki pracy narzędzia.

Serdecznie pozdrawiamy.
portalnarzedzi.pl