Kamera termowizyjna Milwaukee M12 TI-21C

Termowizja przeżywa w ostatnich latach znaczący wzrost popularności. Bezinwazyjne i bezdotykowe badanie temperatury obiektów budowlanych, przemysłowych, instalacji elektrycznych czy grzewczych daje specjalistom ogromne możliwości szybkiej i dokładnej analizy kondycji termicznej badanych elementów, a w ten sposób pozwala łatwo wykrywać usterki bez korzystania z innych fachowych narzędzi.

 

 

Jak więc działa kamera termowizyjna? Każdy obiekt, którego temperatura przekracza zero bezwzględne (-273,15°C) emituje promieniowanie podczerwone. Głównym źródłem tej części widma elektromagnetycznego (światła) jest energia cieplna, zwana po prostu ciepłem. Im cieplejszy obiekt, tym emituje więcej promieniowania podczerwonego.

Niestety, ludzkie oko nie potrafi zobaczyć ciepła. Człowiek może je jednak poczuć – np. padające na skórę promienie słoneczne to w rzeczywistości podczerwień. Inżynierowie już dość dawno wpadli na genialny pomysł, by wykorzystać w urządzeniu pomiarowym właściwości cieplne otaczających nas obiektów. Tak powstała kamera termowizyjna, która zamienia niewidoczne ciepło (termo) na obraz w zakresie fal elektromagnetycznych światła widzialnego (wizja).

Jak to się dzieje w kamerze termowizyjnej? Promieniowanie podczerwone pochodzące od obiektów jest skupione za pomocą obiektywu optycznego na detektorze podczerwieni. Ten z kolei przesyła odebrane informacje do procesora, który poddaje je dalszej obróbce i przekształca w obraz widoczny gołym okiem. W ten sposób na wyświetlaczu kamery termowizyjnej widzimy ciepło. Temperatura, która jest miarą energii termicznej, przedstawiana jest w postaci kolorów. Kamera pozwala więc również mierzyć różnice temperatur i przedstawiać je w postaci np. wykresów. Największą przewagą kamery termowizyjnej nad chociażby nad tradycyjnym termometrem lub termometrem jest pomiar powierzchniowy. O ile tymi pierwszymi instrumentami określamy temperaturę punktowo, o tyle kamera termowizyjna pozwala określić ilość emitowanego promieniowania podczerwonego dla całego badanego obiektu.

Firma Milwaukee dołącza na rynku do elitarnej grupy kilku producentów tego typu narzędzi pomiarowych. Jej najnowszy model M12 TI-21C zaliczany jest do grupy instrumentów przemysłowych. Decyduje o tym przede wszystkim rozdzielczość detektora podczerwieni. Obraz termowizyjny wykonywany jest w rozdzielczości 160 x 120 pikseli, co oznacza, że kamera mierzy jednocześnie temperaturę 19.200 punktów. Przy tej samej odległości kamery od obiektu im większa rozdzielczość detektora, tym dokładniejszy obraz termograficzny. Punkt pomiarowy określa temperaturę mniejszej powierzchni obiektu, więc daje dokładniejsze wskazanie jego temperatury. Duża rozdzielczość detektora podczerwieni w Milwaukee M12 TI-21C pozwala z większą pewnością wyszukiwać na obrazie nawet najmniejsze awarie elementów konstrukcyjnych lub nieszczelności budynków wyrażone zmianą temperatury. Sensor podczerwieni w Milwaukee rejestruje temperaturę w zakresie od -10 do +350°C z dokładnością 2%, przy czym jego rozdzielczość (zdolność rejestracji różnic temperatury) to 0,1°C. Duża dokładność i czułość sensora to gwarancja bezbłędnego wyszukiwania mierzonych zjawisk termicznych (np. mostków termicznych).

Kamera termowizyjna Milwaukee M12 TI-21C to narzędzie elektroniczne, które pozwala nie tylko „widzieć” ciepło i przekazywać je w postaci obrazu na wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5 cala, ale także umożliwia rejestrowanie mierzonych obiektów w postaci zdjęć termalnych (termogramów) i wizualnych. Pliki JPEG zapisywane są na wymiennej karcie pamięci SD o pojemności do 32 GB. Po zakończeniu pomiarów dane można łatwo przenieść do komputera stacjonarnego. Wraz z kamerą dostarczane jest oprogramowanie biurowe Thermal Imager Report. To taka przeglądarka wykonanych zdjęć termalnych i wizualnych, która pozwala także tworzyć szybkie raporty urządzenia z przeprowadzonych pomiarów wraz z komentarzami operatora.

 

Z opisu kamery termowizyjnej mogłoby się wydawać, że jej obsługa jest trudna i wymaga jakiejś specjalistycznej wiedzy. Nic bardziej mylnego – praktycznie wszystkie parametry pracy Milwaukee M12 TI-21C są ustawiane automatycznie, a rola operatora sprowadza się do właściwego wycelowania w obiekt, tak by znalazł się on w polu widzenia obiektywu, wyostrzeniu obrazu pierścieniem ogniskującym i wciśnięciu przycisku spustowego, który wyzwoli pomiar i zapisze

obraz na karcie pamięci. W parametrach pracy użytkownik może zmieniać paletę kolorów obrazu termalnego (żelazo, tęcza, monochromatyczny) i ewentualnie zakres mierzonych temperatur.

Jeśli chodzi o sposób pomiaru, warto wspomnieć o trzech ciekawych rozwiązaniach wprowadzonych przez inżynierów z Milwaukee. Pierwszym jest możliwość przełączenia obrazu na wyświetlaczu z widoku termalnego na wizualny. Na ekranie pojawi nam się normalny obraz jak z kamery optycznej, który może być pomocny np. przy właściwym wybieraniu celu. Drugą ciekawostką jest zastosowanie diod oświetlających mierzony obiekt. Choć detektor podczerwieni rejestruje ciepło w kompletnej ciemności, to doświetlenie potrzebne jest do wykonania dobrego zdjęcia wizualnego, które jest automatycznie zapisywane równolegle ze zdjęciem termalnym do dalszych analiz biurowych. Ostatnim jest źródło zasilania. To systemowy akumulator litowo-jonowy Milwaukee M12, który po naładowaniu w 30 minut w szybkiej ładowarce pozwoli pracować kamerze przez ok. 4 godziny.

Grono potencjalnych użytkowników kamery termowizyjnej Milwaukee M12 TI-21C jest tak duże, że chyba nie sposób wymienić wszystkich, nie zapominając o którejś z branż. Wymienimy tylko te najważniejsze:

  • elektrycy – wykrywanie zwarć i awarii w szafach elektrycznych, tablicach sterowniczych, silnikach, systemach alarmowych;
  • budowlańcy – przygotowywanie świadectw energetycznych budynków, wyszukiwanie mostków termicznych, kontrola poprawności wykonania ocieplenia, sprawdzanie stanu budynków;
  • ogrzewanie/klimatyzacja – kontrola termiczna pomp, wentylatorów, klimatyzatorów, wykrywanie nieszczelności przewodów;
  • przemysł – bieżąca kontrola kondycji maszyn, wykrywanie uszkodzeń i przecieków;
  • utrzymanie ruchu – badanie sprawności stacji transformatorowych, przesyłowych linii energetycznych.

 

 

 

Dane techniczne kamery termowizyjnej Milwaukee M12 TI-21C

Rozdzielczość detektora podczerwieni

160 x 120 pikseli

Dokładność/rozdzielczość/zakres temperatur detektora podczerwieni

2%/0,1°C/-10 do +350°C

Pole widzenia obiektywu

25° x 19°

Ekran/częstotliwość odświeżania

3,5 cala, 640 x 480 pikseli, podświetlany/60 Hz

Pamięć

wymienna karta pamięci SD do 32 GB

Odporność

IP54

Oprogramowanie biurowe

Thermal Imager Report

Zasilanie/czas pracy

systemowy akumulator Li-Ion Milwaukee M12 Li-Ion/4 h

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments