Kamera termowizyjna GTC 600 C od Bosch Professional

W portfolio narzędzi pomiarowych Bosch Professional znalazła się kamera termowizyjna GTC 600 Professional z funkcją dokumentowania wyników pomiarów.

Zaawansowanie technologiczne

Kamera termowizyjna Bosch GTC 600 C Professional przeznaczona jest do szczegółowej wizualizacji i wykrywania różnic temperatury. Jest to zaawansowana technologicznie kamera termowizyjna najnowszej generacji o rozdzielczości termicznej 0,1°C i czułości 50 mK, mająca dużą liczbę praktycznych funkcji ułatwiających pomiary, jak też ich analizę i archiwizację. Jak wiadomo, do obrazowania rozkładu temperatury i jej mierzenia na powierzchniach badanych przedmiotów kamery termowizyjne wykorzystują promieniowanie podczerwone, które emituje każde ciało o temperaturze wyższej od 0° Kelvina (-273,15°C). Podstawą działania tych urządzeń jest naturalna

(fizyczna) korelacja temperatury ciała i intensywności promieniowania podczerwonego, które ono emituje. Ponieważ rejestrują one promieniowanie podczerwone, nazywane są często kamerami podczerwieni lub „widzącymi” w podczerwieni.

Konstrukcja i elektronika sterująca

Omawiana kamera termowizyjna posiada następujące podstawowe elementy konstrukcyjne: specjalny układ optyczny, sensor promieniowania w podczerwieni (tzw. czujnik IR), który jest odpowiednikiem matrycy w standardowych kamerach na promieniowanie z pasma widzialnego, elektronika przetwarzająco-sterująca oraz ekran LCD służący do wyświetlania kolorowego obrazu i informacji o wynikach pomiarów. Podstawową funkcją elektroniki jest przetworzenie danych z sensora podczerwieni i obrazowanie rozkładu promieniowania podczerwonego dla badanego kamerą obiektu poprzez utworzenie jego kolorowej mapy na ekranie LCD. Jest ona jednocześnie mapą rozkładu temperatury na badanej powierzchni.

W kamerze termowizyjnej Bosch GTC 600 C zastosowano sensor o rozdzielczości 256 x 192 px, czyli o liczbie punktów pomiarowych wynoszących 49.152. Co ważne, każdy piksel sensora w omawianej kamerze Bosch jest wykorzystywany do mierzenia intensywności promieniowania podczerwonego i w konsekwencji do punktowego pomiaru temperatury w zakresie od -20°C do 600°C z dokładnością ±4°C (dla zakresu od -20°C do 10°C), ±2°C (od 10°C do 100°C) lub ±2% (powyżej 100°C). W urządzeniu zastosowano dwa układy optyczne: pierwszy służy do „widzenia” w podczerwieni i ma pole widzenia (FOV) wynoszące 45° x 35° (minimalne pole podczerwieni – 25 x 19 cm), a drugi przetwarza widzialne promieniowanie elektromagnetyczne. Współpraca obu układów umożliwia dokładne nakładanie obrazu termicznego na rzeczywisty, co znacznie ułatwia umiejscawianie pomiarów. Kamera Bosch GTC 600 C oferuje trzy opcje nakładania obu rodzajów obrazów:
• pełne (100%) pokrycie ekranu LCD obrazem termicznym (podczerwieni);
• obraz w obrazie, gdzie pole obrazu termicznego jest zmniejszone, aby można było łatwo usytuować obiekt mierzony, przy czym użytkownik ma do dyspozycji 2 wielkości skadrowania obrazu termicznego;
• obraz transparentny, gdzie obraz termiczny jest przeźroczysty w stosunku do obrazu rzeczywistego.

Układy optyczne kamery Bosch GTC 600 C mają ostrość stałą i umożliwiają wykonywanie pomiarów z odległości do 30 cm, przy czym dokładne nakładanie obrazów termicznych wymaga oddalenia urządzenia od obiektu badanego do minimum 55 cm. Długość najmniejszego mierzonego pola odpowiadającego 1 pikselowi czujnika IR w podczerwieni wynosi 1 mm dla odległości 30 cm, 2 mm dla 55 cm, 3 mm dla 1 m, 6 mm dla 2 m lub 16 mm dla 5 m.

Elektronika kamery pozwala na dostosowanie rozkładu kolorów ekranu LCD do zakresu mierzonych temperatur. Użytkownik ma do dyspozycji 5 palet kolorów, jak też może zablokować skalę kolorów w celu ułatwienia sobie porównania obrazów termicznych uzyskanych w różnych warunkach temperaturowych.
Aby ułatwić prawidłowe wykonywanie pomiarów, kamera termowizyjna Bosch GTC 600 C swoim użytkownikom oferuje 4 tryby pomiarowe:
• automatyczny, w którym urządzenie samo dobiera odpowiednie rozmieszczenie kolorów na ekranie i zakres temperatur;
• źródła ciepła – dla obrazowania w zakresie wyższych temperatur, gdzie obszary o temperaturze niższej od minimalnej wartości z zakresu mierzonego pokazywane są jako obraz rzeczywisty w skali szarości;
• źródła zimna – dla obrazowania w zakresie niższych temperatur,

gdzie obszary o temperaturze wyższej od maksymalnej wartości z zakresu mierzonego pokazywane są jako obraz rzeczywisty w skali szarości;
• manualny – stosowany w przypadku wysokiego zróżnicowania temperatur i umożliwiający indywidualne ustawienie ich zakresu.

Funkcje, które oferuje omawiana kamera termowizyjna, w tym także parametry pomiarów, można łatwo konfigurować, korzystając z menu ustawień. Np., wybierając kategorię „pomiar”, możemy wprowadzić wartość wskaźnika emisji właściwego dla materiałów badanych, przy czym kamera ma fabrycznie aktywowaną emisyjność dla betonu, szkła, tapet i drewna. Znajdziemy w niej bardzo pomocny katalog, za pomocą którego ustawimy wskaźniki emisji dla ponad 30 materiałów: naturalnych (np. granitu, kamień naturalny, drewno, woda), budowlanych (cegieł, betonu, farb, lakierów itd.), metali (stali, miedzi, mosiądzu itd.), a także dla gumy, skóry i taśmy czarnej. W „ulubionych” użytkownik może zapisać do 5 wskaźników emisyjności dla najczęściej badanych materiałów i szybko wybierać je podczas pracy. Aby uzyskać wymaganą dokładność pomiaru, można także wprowadzać wartości temperatury odbitej. Pracę kamerą ułatwiają też, włączane/wyłączane z poziomu kategorii , punkty pokazujące wartość temperatury w środku pola pomiarowego, jak też wskazujące miejsca o najwyższej i najniższej temperaturze. Oprócz nich użytkownik może włączyć lub wyłączyć wskazanie średniej temperatury oraz wyświetlanie skali barw służącej do interpretacji temperatur. Na jej końcach pokazywane są graniczne (minimalna i maksymalna) wartości rejestrowanego zakresu temperatur. Na ekranie LCD wyświetlane są także data i czas oraz stan naładowania akumulatora zasilającego, jak również ikony nawigacyjne oraz służące do włączania funkcji lub trybów pracy. Użytkownik może także za pośrednictwem menu ustawić datę i czas, długość trwania bezczynności kamery do momentu jej wyłączenia, aktywować łączność Wi-Fi, ustawić jej kanał oraz jakość notatki audio, jak i zresetować urządzenie do ustawień fabrycznych.

Kamera termowizyjna Bosch GTC 600 C umożliwia również zapisywanie uzyskanych obrazów termicznych w plikach .jpg, a także nagrywanie powiązanych z nimi notatek głosowych w formacie .wav. Pamięć urządzenia jest wielkości ok. 133 mb i umożliwia zapisania ok. 600 obrazów. Zapisane dane można przenieść do komputera, laptopa, smartfona lub tabletu. Do połączenia z komputerem i laptopem służy złącze USB-C, zaś dedykowana aplikacja GTC Transfer pozwala na obróbkę obrazów termicznych i odsłuchanie notatek głosowych. Z kolei połączenie ze smartfonem lub tabletem umożliwia własne Wi-Fi kamery. Natomiast do archiwizowania i obróbki obrazów termicznych służy aplikacja Bosch Thermal, którą można pobrać z App Store (dla Iphone’ów i Ipadów) lub Google Play (urządzeń mobilnych z systemem Android). Umożliwia ona także zapisywanie i odsłuchiwanie notatek głosowych.

Omawiana kamera termowizyjna Bosch GTC 600 C jest ergonomiczna, lekka (0,64 kg) i bardzo dobrze wyważona. Do jej obsługi służą włącznik główny i 7 przycisków znajdujących się na panelu sterowania pod ekranem LCD o wielkości 3,5”, jak również spust wstrzymujący pomiar. Do zasilania omawianego sprzętu Bosch zastosował systemowe akumulatory GBA o napięciu 12 V. Niemiecki producent zaleca do niego użycie kompaktowych i lekkich akumulatorów o pojemności 2.0 Ah. O dostępnym poziomie energii w podpiętym akumulatorze informuje wskaźnik wyświetlany w prawym górnym rogu ekranu LCD.
Urządzenie wyposażone jest w solidną ogumowaną obudowę i wytrzymuje upadek z wysokości 2

m. Jej stopień ochrony wynosi IP54, co oznacza, że kamery Bosch można używać w bardzo trudnych warunkach, w tym także na budowach.

Naszym zdaniem, kamera termowizyjna Bosch GTC 600 C to innowacyjny sprzęt wyposażony w dużą liczbę funkcji ułatwiających pomiary i ich archiwizację. Z jego zalet i wysokiej dokładności skorzystają elektrycy, energetycy, instalatorzy ogrzewania, paneli fotowoltaicznych, audytorzy energetyczni budynków, pracownicy działów utrzymania ruchu itd.
pins

Dane techniczne kamery termowizyjnej Bosch GTC 600 C Professional

Napięcie zasilania12.0 V
Zakres pomiarowy-20°C do +600°C
Dokładność pomiarowa IR dla zakresów temperatur -20°C do 10°C/ od 10°C do 100°C/ powyżej 100°C±4°C /± 2.0°C/±2%
Transmisja danychWi-Fi, USB-C™
Czułość termiczna (NETD)50 mK
Rozdzielczość0,1 °C
Wielkość czujnika IR256×192 px
Liczba punktów pomiarowych49.152
Pole widzenia (FOV)45° x 35°
Zasilanie/czas pracyakumulator GBA 12V|2.0Ah/6 h
Pamięć obrazów (ilość obrazów)600
Format pliku obraz.jpg
Ochrona przed pyłem i wodąIP54
Waga0,64 kg
Oobsługiwane urządzenia mobilne z systemem Androidsmartfon i tablet
obsługiwane urządzenia z systemem iOSiPad iPhone z systemem iOS 11 lub nowszym
Wielkość wyświetlacza LCD3,5″
Temperatura pracy/składowania-10-45°C/-20-50°C
Minimalna odległość pomiaru0,3 m
Częstotliwość odświeżania obrazu termicznego9 Hz
Bufor ramki (liczba obrazów, każdy z audio)350
Format pliku audio.wav

Fot.pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments