Kalibratory YATO i Vorel do rur PEX

Podczas wykonywania instalacji z rur PEX-AL-PEX i PERT-AL-PERT nie da się uniknąć ich cięcia. Jeśli robi się to zwykłymi nożycami, obcinany materiał ulegnie deformacji. Żeby tak skróconym fragmentem rury PEX zrealizować poprawnie szczelne połączenie, trzeba koniecznie końcówkę elementu wyprostować i nadać jej kształt jak najbardziej zbliżony do oryginału. Do tego zadania służą tzw. kalibratory.

Najprostszy kalibrator, którego przykładem może być model Vorel 55740, służy do szybkiego przywracania okrągłego kształtu końcówki ciętej rury, której profil uległ spłaszczeniu podczas obróbki. Narzędzie ma kształt gwiazdy z trzema trzpieniami. Każdy z nich obsługuje po dwa rozmiary rur, co daje nam

w sumie aż sześć różnych średnic wewnętrznych rur do kalibrowania – 10, 12, 14, 16, 20 i 26 mm. Praca tym narzędziem jest banalna – wystarczy wsunąć właściwy trzpień do środka obciętej i spłaszczonej końcówki rury, obrócić kilkakrotnie i w ten szybki sposób doprowadzić profil do okrągłego kształtu zapewniającego wykonanie szczelnego połączenia.

Kalibratory Yato YT-22373 i YT-22374 to z kolei doskonałe przykłady trochę bardziej zaawansowanych rozwiązań. Ich kształt również bazuje na konstrukcji trójramiennej gwiazdy, jednak oprócz trzpieni (o średnicach 16, 20 i 25 mm dla modelu YT-22373 oraz 16, 20 i 26 mm dla YT22374) zastosowano specjalne ostrza gratujące krawędzie uciętej rury. Co ciekawe, frez jest tak pomyślany, że kalibracja i gratowanie odbywają się jednym ruchem, a ostrza równocześnie równają górną, dolną i czołową powierzchnię rury z wszelkich nierówności powstałych w wyniku obcięcia jej nożycami. Z kolei w konstrukcji trzpieni kalibratora należy zwrócić uwagę na dwie „baryłki” – bliższa korpusowi zapobiega przedostawaniu się do wnętrza rury drobnych ścinków podczas gratowania, dalsza zaś ma za zadanie utrzymanie kalibratora pod odpowiednim kątem wewnątrz rury.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments