Jednocyfrowy wzrost budownictwa w 2015 r.

W roku 2015 zostaną odnotowane dalsze wzrosty w branży budowlanej. Główną siłą napędową budownictwa będzie sektor inżynieryjny, co jest rezultatem zwiększonych wysiłków podczas kończenia projektów unijnych, zwłaszcza w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym. Znaczący udział we wzrostach będą miały także inwestycje przemysłowe. W rezultacie wynik za rok 2015 powinien zbliżyć się już do przerobów z 2012 r. Jednakże rekordowy poziom produkcji z 2011 r. może zostać poprawiony dopiero w latach 2017-2018.

Według najnowszego raportu firmy badawczej PMR „Sektor budowlany w Polsce I połowa 2015 – Prognozy rozwoju na lata

2015-2020”, po skromnych wzrostach w 2014 r. przewidywania na lata 2015-2016 są nieco bardziej optymistyczne. Jednak dynamika rynku pozostanie raczej jednocyfrowa. Brak silnego bodźca inwestycyjnego, jakim kilka lat temu było Euro 2012, spowoduje bardziej równomierne rozłożone inwestycji w czasie, dlatego w nadchodzącym okresie analitycy PMR nie oczekują gwałtownych zrywów inwestycyjnych, a raczej stabilnej dawki nowych projektów aż do 2022 r. Trend taki widać już w przypadku budownictwa drogowego, gdzie inwestycje startują znacznie wolniej niż zapowiadano.

Według analityków PMR rok 2015 będzie okresem intensywnych prac na licznych opóźnionych budowach, które są wspomagane finansowo z budżetu UE przyznanego na lata 2007-13. Ostatni okres rozliczenia poprzedniej perspektywy będzie jednocześnie wstępną fazą przygotowania i powolnego wdrażania nowych zadań inwestycyjnych współfinansowanych z nowego budżetu unijnego.

Rynek w najbliższych latach cechować się będzie dużą zmiennością i na przestrzeni lat różne segmenty nadawać będą ton polskiemu budownictwu. Np. w 2016 r. możliwe są tymczasowe spadki w budownictwie kolejowym i wodno-kanalizacyjnym, głównie z powodu przejścia pomiędzy starym a nowym budżetem unijnym. Spadki te zrekompensowane zostaną natomiast przez wzrosty w budownictwie drogowym i energetycznym, gdzie wiele przedsięwzięć na najbliższe lata zostało już zakontraktowanych, a kolejna pula inwestycji znajduje się w fazie przetargowej.

Jeżeli chodzi o budownictwo niemieszkaniowe, po trzech latach spadków w 2015 r. oczekiwany jest powrót do niewielkich wzrostów. Będą one przede wszystkim rezultatem dynamicznych wzrostów w budownictwie przemysłowym i hotelowym oraz potencjalnie także biurowym. Wzrosty te w dużej mierze będą jeszcze pochodną dobrych danych o pozwoleniach budowlanych z 2013 r. Natomiast spadkowa liczba pozwoleń budowlanych z 2014 r. w większym stopniu wpłynie na rynek niemieszkaniowy dopiero w 2016 r.
Co ważne dla firm budowlanych, w 2014 r. widać już było wyraźne efekty wcześniejszych działań naprawczych w branży budowlanej. Wynik finansowy netto firm wykonawczych wyniósł 2,8 mld zł. Jest to wartość na poziomie z 2011 r., który charakteryzował się rekordowymi przerobami, ale już przy niższej rentowności kontraktów. W dalszym ciągu jednak jest to zyskowność znacznie poniżej poziomów z lat 2008-2010.

Pomimo poprawiającej się sytuacji rynkowej wiele firm wykonawczych nadal znajduje się w trudnym położeniu finansowym i jest w trakcie restrukturyzacji. Coraz liczniejszą grupą są jednak podmioty, dla których rok 2014 był jednym z lepszych w historii oraz takie, które w 2015 r. oczekują znacznej poprawy swojej sytuacji finansowej. Potwierdzają to także dane o portfelach zamówień, które wśród głównych graczy w najgorszym wypadku utrzymują się na niezmienionympoziomie.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments