Jedna za dwie – test tarczy diamentowej ADIAM Combi

ADIAM Combi to jedna z najbardziej wszechstronnych tarcz diamentowych dostępnych obecnie na rynku i przeznaczonych do stosowania w przecinarkach ręcznych i szczeliniarkach. Jej możliwościom roboczym i efektywności cięcia przyjrzeliśmy się dokładnie podczas redakcyjnych testów.

Tarcze ADIAM Combi to narzędzia do cięcia asfaltu, betonu, betonu płukanego, sprężonego, zbrojonego, starego i świeżego, gazobetonu, klinkieru, materiałów ściernych, piaskowca, pol-bruku, porotermu oraz silikatów. Dostępne są w wersjach o średnicach 350, 400 i 450 mm, a więc przeznaczone do stosowania w przecinarkach ręcznych i szczeliniarkach. Częścią roboczą tarcz, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest segment diamentowy o wysokości 10 mm, długości 40 mm i szerokości
3,3 mm (dane dla tarczy 350 mm). Wśród segmentów znajdują się segmenty ochronne zapobiegające podcinaniu dysku. Wszystkie segmenty wykonane są ze specjalnego spoiwa pozwalającego ciąć zarówno materiały twarde, jak i abrazywne. Charakteryzują się bardzo dużą koncentracją ziaren diamentowych, która zwiększa agresywność tarczy i w konsekwencji jej efektywność. Segmenty zamocowane są do stalowego dysku tarczy metodą spawania laserowego. Tarczami ADIAM Combi możemy ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

Do redakcyjnego warsztatu trafiła tarcza ADIAM Combi o średnicy 350 mm. Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy cięcie betonu B45 (profilowany krawężnikowy bloczek 12 x 25 cm, powierzchnia cięcia – 273,75 cm2), piaskowca (2 złożone płyty o wymiarach 4 x 30 cm) i bloczków Ytong (2 bloczki o wymiarach 6 x 25 cm). Do napędu tarczy użyliśmy przecinarki spalinowej Hitachi CM 75EPB o mocy 3,9 KW (5,3 KM) i obrotach maksymalnych 9800/min. Aby ujednolicić testy, posuw wywieraliśmy masą maszyny. Uzyskaliśmy następujące czasy cięcia: 24,93 s (beton B45), 9,18 s (piaskowiec) i 3,95 s (Ytong). Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza bardzo szybko zagłębia się w materiał betonowy i tnie wysoce efektywnie. Z materiałami abrazywnymi radzi sobie „jak nóż z ciepłym masłem”. Naszym zdaniem w pracy z powodzeniem może zastąpić dwie tarcze: jedną do materiałów twardych, a drugą do miękkich. Umożliwia ona bowiem cięcie materiałów o wysokiej strukturze ściernej i zachowuje przy tym swoją wysoką trwałość, jak też szybką obróbkę materiałów twardych, co potwierdziły nasze testy. Tnie materiały twarde znacznie szybciej niż wiele wysoce profesjonalnych tarcz specjalnie do tego przeznaczonych. Adiam poleca tarcze Combi do prac naprawczych nawierzchni drogowych.
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments