Jak zamontować drzwi wewnętrzne z ościeżnicą? Instalacja krok po kroku

Montaż drzwi wewnętrznych można zlecić specjalistom lub, przy określonym doświadczeniu i w celu oszczędności, wykonać samodzielnie. W zależności od wariantu ościeżnica może być stała lub regulowana. Natomiast niezależnie od rodzaju ościeżnicy i drzwi przed montażem zawsze należy zapoznać się z instrukcją i informacjami dołączonymi przez producenta. W kartach produktu i broszurach informacyjnych producenci zawierają kluczowe informacje w zakresie montażu, na przykład zalecane wielkości otworów drzwiowych.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Przed montażem drzwi wewnętrznych z ościeżnicą inwestor musi zdecydować o rodzaju

ramy. Ościeżnica może być stała lub regulowana:
• ościeżnica stała – tańsza w zakupie, natomiast wymagająca większej precyzji. To ramy z przeznaczeniem do gładkich przegród o grubości od 6 do 10 cm;
• ościeżnica regulowana – w zależności od producenta rama daje możliwość dostosowania wymiarów, często w zakresie około 2 cm. Dlatego drzwi wewnętrzne z ościeżnicą dającą możliwość regulacji zaleca się do budynków z krzywymi ścianami, jeżeli przegroda ma grubość przynajmniej 7,5 cm. Ościeżnice regulowane są bardziej funkcjonalne, nie wymagają też największej dokładności, która jest z kolei konieczna przy montażu stałych ram.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą – potrzebne materiały, narzędzia i akcesoria

Do samodzielnego montażu drzwi wewnętrznych potrzeba skrzydła, klamki oraz ościeżnicy. Inwestor musi zaopatrzyć się także w klej stolarski, śruby i klamry, piankę monterską lub zaprawę, kliny, docisk do drzwi oraz kołki rozporowe lub kotwy. Zestaw wymaganych narzędzi tworzą młotek, wiertarka, dłuto, śrubokręt, klucz imbusowy, pilnik, nożyk, wiertarka, metrówka oraz poziomica.
Przed montażem należy dobrać właściwą ościeżnicę – pod względem rodzaju i wymiarów. Kluczowe znaczenie mają wymiary otworu drzwiowego (szerokość i wysokość) oraz grubość ściany. Przy pomiarach trzeba uwzględnić miejsce na ościeżnicę, dlatego od szerokości otworu drzwiowego odejmuje się około 10 cm.

Montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą krok po kroku

Poniżej znajduje się krótka instrukcja montażu drzwi wewnętrznych z ościeżnicą, natomiast inwestor i tak powinien zapoznać się z instrukcją producenta.

1. Składanie ościeżnicy – elementy ościeżnicy należy skleić klejem nakładanym w narożnikach lub skręcić za pomocą śrub i klamer, koniecznie z zachowaniem kątów prostych w narożnikach. Na etapie składania ościeżnicy należy uwzględnić kierunek otwierania drzwi i na odpowiedniej belce zamontować zawiasy służące do zawieszenia skrzydła. Przy drzwiach lewych zawiasy należy zamontować po lewej stronie (DIN – L), prawych – po prawej stronie (DIN – R).

2. Montaż ościeżnicy – po wstawieniu w otwór drzwiowy, ościeżnicę i mur musi dzielić szczelina szerokości od 1 do 2 cm. Po wypoziomowaniu ościeżnicę należy usztywnić za pomocą klinów – drewnianych lub plastikowych. Co więcej, na wysokości 100 cm trzeba zamontować poprzeczną rozpórkę, a najlepiej dwa lub trzy dociski na zróżnicowanych wysokościach. Jeżeli rama jest zbyt wysoka, ościeżnicę należy dociąć piłą ręczną lub elektryczną, koniecznie z uwzględnieniem wysokości zawiasów. Przy zbyt wąskim otworze ścianę można delikatnie podkuć (nie zaleca się jednak tego sposobu praktykować przy ścianach nośnych), jeżeli otwór jest za duży – trzeba użyć zaprawy.

3. Mocowanie ościeżnicy i wypełnianie szczelin – ościeżnicę do ościeża drzwiowego mocuje się kotwami lub kołkami rozporowymi, odpowiednimi do materiału wykonania przegrody. Szczeliny wypełnia się zaprawą murarską lub niskoprężną pianką poliuretanową, po wcześniejszym oklejeniu ramy taśmą papierową. Po zaschnięciu pianki należy usunąć kliny, a nadmiar materiału odciąć ostrym nożykiem.

4. Montaż opasek maskujących – opaski maskujące są dostępne w zestawie z ramą lub trzeba je dokupić osobno. To produkty występujące w licznych rozmiarach, szerokościach oraz odcieniach. Do ościeżnicy opaski mocuje

się klejem do drewna lub klejem montażowym na bazie silikonu.

5. Zawieszanie skrzydła – po zamontowaniu ramy należy usunąć rozpórki oraz zawiesić skrzydło. Do wyregulowania zawiasów trzeba użyć klucza imbusowego i śrubokręta. Zadowalający efekt można uzyskać poprzez dokręcanie i odkręcanie śrub służących do regulacji.

6. Montaż klamki – klamka powinna pasować do skrzydła i wnętrza pomieszczenia.

Samodzielny montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą jest możliwy, natomiast przy braku wiedzy warto powierzyć to wykonawcom o określonym doświadczeniu w zakresie prac budowlanych. Pomaga także instrukcja dołączona do zestawu. Już pod względem zachowania spójności i estetyki wnętrz, w poszczególnych pomieszczeniach warto zamontować identyczne drzwi wewnętrzne z ościeżnicą.

HB

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments