JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ TARCZĘ DIAMENTOWĄ?

O prawidłowym doborze tarcz opowiada Marcin Zieliński, dyrektor handlowy Adiam Sp. z o.o.

 

Wielokrotnie będąc na targach czy pokazach, uczestniczymy w testach różnego rodzaju tarcz diamentowych. Jest wielu producentów na rynku, a ich tarcze różnią się: kolorami, wyglądem, rodzajem segmentu, jego wysokością i technologią wykonania. Za każdym niemalże razem producenci czy dystrybutorzy przekonują klientów do swoich tarcz, mówiąc, że to najlepszy wybór. Ale czy tak jest? Czy istotna jest wysokość segmentu, wygląd tarczy czy cena? Na te i inne pytania odpowiada nam firma Adiam będąca liderem w dziedzinie techniki diamentowej i mająca blisko 25-letnie doświadczenie oraz doskonale się znająca na tematyce

narzędzi diamentowych. Dlatego postaramy się wyjaśnić na podstawie oferty produktów Adiam, jaką tarczę wybrać. Skorzystamy z przykładu trzech najlepiej sprzedających się tarcz do betonu.

_MG_0159

– Przede wszystkim należy bardzo precyzyjnie określić materiał, który będziemy obrabiali tarczą diamentową – mówi Marcin Zieliński. – Samo określenie „beton” nie wystarczy. Beton to bowiem ogólna nazwa obejmująca dużą grupę materiałów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie. Jest to sztuczny kamień powstały w wyniku zespolenia kruszywa naturalnego lub łamanego oraz piasku za pomocą różnych spoiw. Po stwardnieniu beton osiąga znaczną wytrzymałość na ściskanie. W budownictwie stosuje się klasy od C8/10 do C100/115, np. najczęściej w przeciętnych konstrukcjach żelbetowych stosuje się klasę C16/20 lub C20/25.
Materiały betonowe oraz inne surowce budowlane można więc poklasyfikować według odpowiednio dobranych wartościowo zakresów ich twardości. – I tak w pierwszej grupie znajdą się beton, beton płukany, gazobeton, kostka brukowa, cegła klinkierowa, piaskowiec, polbruk itd. – informuje Marcin Zieliński. – W przypadku materiałów z tej grupy nie ma konieczności wybierania najdroższych tarcz. Są to bowiem stosunkowo łatwe w obróbce materiały. Wystarczy nam średniej jakości tarcza diamentowa produkowana w technice zgrzewania. Oznacza to, że segment zgrzewany jest do dysku. Jest to też najtańsza technologia w produkcji tarcz diamentowych. Adiam ma w swojej ofercie taką tarczę – jest nią bestseller BETO GOLD XL. W wypadku takich tarcz liczy się wysokość ich segmentów. Tarcza BETO GOLD XL ma wysoki segment (12 mm) i dlatego jej żywotność jest znacznie większa niż w przypadku tanich tarcz DIY, które mają różne segmenty o wysokości 5–8 mm. Dodatkowo tarcza ma wentylowany dysk, który zapobiega jej przegrzewaniu się podczas pracy.

IMG_9033

Kolejną grupę materiałową tworzą surowce o większej twardości, takie jak beton zbrojony, klinkier, twardy granit. – Tutaj już mamy do czynienia z bardziej wymagającym przeciwnikiem – stwierdza Marcin Zieliński. – Zwykła tarcza zgrzewana nie wystarczy, musimy mieć narzędzie wykonywane w technice laserowej. Gwarantuje to przede wszystkim jego trwałość podczas cięcia, np. na sucho ,i oczywiście taka tarcza poradzi sobie ze zbrojeniem. Adiam w tym przypadku proponuje tarczę Veyron 15. Zaletą tej tarczy jest wysoki segment, bo aż 15-milimetrowy. Jest on segmentem turbo, co powoduje szybszą pracę narzędzia (segment stawia mniejsze opory). Mamy w niej wentylowany dysk, który świetnie ją schładza nawet przy pracy na sucho. Istotne jest też to, że tarcza występuje z fabrycznym otworem 20 mm stosowanym do mocowania w przecinarkach spalinowych. Dla bardziej zawansowanych użytkowników mamy tarcze do pił ściennych Heger Xflow. Maszyny te mają bardzo dużą moc i dlatego tarcze wykonano w technologi 3D i wersjach o średnicach 800–2000 mm. Specjalnie dobrany kształt segmentu zmniejsza powierzchnię styku narzędzia z materiałem w wycinanej szczelinie i znacznie redukuje siły tarcia. Dodatkowo pomiędzy segmentami a ciętym materiałem powstaje miejsce na płaszcz wodny, który lepiej chłodzi i usuwa urobek. Rozwiązanie to jest proste i zarazem skuteczne. W sposób trwały zabezpiecza dysk i segmenty

przed niepotrzebnymi stratami mocy, zapewniając doskonałe warunki pracy powierzchniom roboczym. Podczas badań na stanowiskach testowych stwierdzono, że zastosowanie segmentów Xflow pozwala na zmniejszenie mocy napędu o około 20%.

 

4

Reasumując, każda tarcza diamentowa jest przystosowana do odpowiedniego materiału i mocy maszyny. – Dlatego ważne jest, abyśmy w miarę możliwości sprecyzowali, co będziemy ciąć i z użyciem jakiego urządzenia. Bo nieważny jest kolor tarczy, lecz wysokość i kształt segmentu, wentylacja tarczy, która wydłuża żywotność narzędzia diamentowego, jak też proces produkcji, który również ma wpływ na jego trwałość. Tarczy zgrzewanej nie powinno się stosować w ciężkim zbrojeniu, ale laserową już jak najbardziej. Firma ADIAM, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta, w swojej ofercie posiada tarcze do większości materiałów, dlatego warto się z nią zapoznać – konkluduje Marcin Zieliński.

opr. HB

_DSC9644

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments