Jak Festool produkuje swoje elektronarzędzia?

W dniach 1-3 luty br. Festool zaprosił dziennikarzy z prasy branżowej na międzynarodowe spotkanie, które odbyło się w głównej siedzibie firmy. Na spotkanie zostali zaproszeni dziennikarze z Niemiec, Szwajcarii, Danii, Szwecji i Polski, a główną tematyką było „Rozwiązania Festool dla konstrukcji drewnianych”.

W artykule opowiemy o głównej fabryce Festool zlokalizowanej w Neidlingen, którą zaproszeni dziennikarze mieli okazję zwiedzić. W oprowadzaniu po fabryce towarzyszył nam Mariusz Czajkowski, kierownik działu marketingu i szkoleń w Festool Polska. W fabryce znajduje się m.in. dział obróbki skrawaniem zajmujący się wytwarzaniem części mechanicznych elektronarzędzi, produkcją silników elektrycznych oraz montażem maszyn.

W biurach fabryki zlokalizowany jest także dział rozwoju, który zajmuje się opracowywaniem nowych maszyn i doskonaleniem dotychczas produkowanych. W Neidlingen znajdują się także niewielkie magazyny obsługujące produkcję.

Wytwarzanie części mechanicznych i silników elektrycznych do elektronarzędzi Festool oraz logistyka
Fabryka Festool w Neidlingen działa zgodnie z założeniami systemu logistycznego wzorowanego na Kanban. To pozwoliło ograniczyć do niezbędnego minimum magazyny przedprodukcyjne, międzyoperacyjne oraz użycie gotowych wyrobów. Materiały i półfabrykaty dostarczane są z założoną czasową dokładnością (just-in-time), a zlecenia produkcyjne są ściśle zsynchronizowane z zamówieniami otrzymywanymi od klientów. Zakład ma wzorcową organizację pracy i wysoki poziom elastyczności produkcji na każdym jej etapie: począwszy od wytwarzania części mechanicznych, przez produkcję silników elektrycznych, a skończywszy na montażu wyrobów gotowych. Był on wielokrotnie nagradzany prestiżowym tytułem Fabryki Roku w Niemczech.

Festool w Neidlingen wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Przykładem tego jest dział obróbki skrawaniem, w którym przy użyciu automatów i centrów obróbczych CNC produkuje się stalowe części przekładni (wrzeciona, koła zębate, itp.), metalowe osie wirników silników elektrycznych, itd. Dział jest tak zorganizowany, żeby poszczególne centra CNC można było przemieszczać na inne miejsce i przezbrajać. Pozwala to na optymalną konfigurację wysp produkcyjnych, które stanowią podstawową komórkę organizacyjną procesów wytwarzania w zakładzie w Neidlingen. Umożliwia to logistyczną integrację procesów produkcyjnych, jak też uzyskanie wysokiej wydajności i jakości pracy oraz znaczne obniżenie jej kosztów.

Przy dziale obróbki skrawaniem zlokalizowano narzędziownię, która zajmuje się przygotowaniem narzędzi roboczych (frezów, wierteł, ściernic, itp.) do pracy w centrach obróbczych CNC i ich wymianą, jak też utrzymaniem produkcji, tj. serwisem maszyn i ich naprawą. Stanowi ona techniczne zaplecze działu obróbki skrawaniem i jej zadaniem jest niedopuszczenie do przestojów maszyn. Narzędziownia pracuje nie tylko na potrzeby wewnętrzne fabryki Festool, ale także obsługuje zakłady produkcyjne innych firm, przyczyniając się do zmniejszenia kosztów wytwarzania elektronarzędzi Festool.

Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii obróbczych produkcja części metalowych w fabryce Neidlingen jest praktycznie całkowicie zautomatyzowana. – Stosowane przez Festool technologie umożliwiają nie tylko uzyskanie wysokiej wydajności produkcji, ale także wysokiej powtarzalnej jakości wytwarzanych części elektronarzędzi – stwierdza Mariusz Czajkowski. – Jest ona skrupulatnie kontrolowana, np. wymiary i kształt produkowanych części mechanicznych są sprawdzane na współrzędnościowych, cyfrowych przyrządach pomiarowych w osobnym dziale kontroli jakości. Dzięki temu eliminowane są nieliczne wadliwe elementy, których procent jest bliski zeru.

W dziale wytwarzania silników produkuje się elektryczne komutatorowe jednostki napędowe na prąd zmienny i stały oraz zminiaturyzowane silniki synchroniczne popularnie zwane bezszczotkowymi. Wykorzystywane są do tego specjalne linie automatyczne, w skład których wchodzą podajniki i tzw. jednostki wykonawcze – nawijarki wirników, ich wyważarki, zgrzewarki komutatorów, itd. – oraz sprawdzające poprawność wykonanych operacji, np. testujące izolację elektryczną. Linie są sterowane numerycznie, do czego wykorzystywane są specjalne sensory i komputery przemysłowe. Charakteryzuje je wysoka elastyczność, co pozwala wytwarzać jednostki napędowe zgodnie z zasadą just-in-time, a więc do aktualnie produkowanych elektronarzędzi.

Montaż elektronarzędzi Festool
W fabryce w Neidlingen montuje się większość elektronarzędzi produkowanych przez Festool: od pilarek tarczowych

i zagłębiarek, szlifierek PLANEX, frezarek przez ukośnice i szlifierki mimośrodowe, do całej gamy narzędzi akumulatorowych. – Montaż, podobnie jak produkcja części mechanicznych i silników elektrycznych, ma organizację wyspową – mówi Mariusz Czajkowski. – Elektronarzędzie danego typu składane jest całkowicie w wyspie specjalnie przeznaczonej do jego montażu. Na wyspę, w zależności od jej przeznaczenia produkcyjnego (typu wytwarzanej maszyny), składa się od kilku do kilkunastu pojedynczych stanowisk montażowych. Pracują w niej kilkuosobowe grupy pracowników, które dokonują całkowitego montażu elektronarzędzia z części, jego pierwszego uruchomienia, sprawdzenia jakości wykonania i bezpieczeństwa elektrycznego oraz zapakowania.

Wyspy wyposażone są w podręczne magazynki części, a także w specjalne urządzenia montażowe, m.in. przemysłowe wkrętarki pneumatyczne, jak też w sprzęt do testowania prawidłowości działania oraz bezpieczeństwa elektrycznego elektronarzędzi. Wyposażenie techniczne wysp nie tylko ułatwia pracownikom wykonanie operacji montażowych, ale też pozwala uzyskać wysoką ich jakość i wydajność oraz umożliwia sprawdzenie prawidłowości pracy (kontrola jakości). Poszczególne rodzaje wysp różnią się więc nie tylko liczbą stanowisk montażowych oraz wielkością, ale też wyposażeniem technicznym. Wynika to z odmiennej konstrukcji montowanych elektronarzędzi i założonej wydajności pracy.
Pracownicy zatrudnieni w dziale montażu są wszechstronnie wyszkoleni i mogą pracować na każdym stanowisku oraz zmontować każdą maszynę wytwarzaną w zakładzie Neidlingen. Dzięki temu można nie tylko łatwo kompletować załogi poszczególnych wysp, ale też regulować wydajność ich pracy, dostosowując ją do zapotrzebowania rynku, np. dane elektronarzędzie, jeśli jest na nie małe zapotrzebowanie rynkowe, może w danej wyspie, korzystając z całego jej wyposażenia technicznego, montować tylko jedna osoba. W przypadku wzrostu popytu, załogę wyspy odpowiednio zwiększa się i szybko realizuje zamówienia rynkowe. Umiejętność zmontowania każdej maszyny pozwala eliminować przestoje w produkcji będące skutkiem absencji pracownika z powodu choroby czy urlopu. Dzięki temu pracownicy nie są znużeni jednym rodzajem pracy i nie dochodzi do obniżenia jej jakości i wydajności. Dodatkowo, pracownik, który na koniec procesu produkcji sprawdza urządzenie i pakuje je do Systainera, podpisuje się, że wszystko z daną maszyną jest w porządku. Taki proces pozwala w przypadku wystąpienia jakiegoś problemu na analizę całego procesu produkcji danego dnia, na określonej zmianie z konkretnymi pracownikami.

Wyspowa organizacja montażu umożliwia więc efektywną kontrolę produkcji oraz dokładne określenie odpowiedzialności pracownika za prawidłowość wykonanych czynności. Od kwalifikacji, kompetencji, dokładności i poprawności pracy montażystów zależy bowiem w dużym stopniu jakość elektronarzędzi, a z niej właśnie Festool słynie w świecie. – Jak wiadomo, montaż z dużym udziałem tzw. czynnika ludzkiego jest punktem krytycznym w wytwarzaniu elektronarzędzi, gdyż w zasadzie na nim kończy się automatyzacja procesu produkcji tych urządzeń – stwierdza Mariusz Czajkowski. – Dlatego w Festoolu w sposób szczególny dbamy o kompetencje pracowników działu montażu i humanizujemy ich pracę, m.in. przez jej cykliczne zmiany i odpowiedni dobór czasu wykonywania. Firma angażuje także pracowników w proces doskonalenia produkcji. To oni sami często sugerują, w jaki sposób można usprawnić produkcję, i te sugestie bardzo często brane są pod uwagę. Ciekawostką jest to, że podczas zmiany pracownicy fabryki wykonują 2-krotnie ćwiczenia fizyczne, różne w zależności od ich aktualnego miejsca pracy.

Kolejną

ważną zaletą wyspowej organizacji produkcji jest osiągnięcie przez zakład Festool wysokiej elastyczności wytwarzania przy zachowaniu odpowiednio niskich jego kosztów, co ma szczególne znaczenie w Europie, gdzie ludzka praca jest bardzo droga. Ponieważ wyspy można szybko konfigurować, montować i demontować oraz przemieszczać, do produkcji nie potrzeba bardzo dużych hal. Znacząco to obniża koszty wytwarzania, które m.in. rosną wraz z wielkością wykorzystywanych budynków i wydłużeniem wewnętrznych ciągów zaopatrzeniowych. Fabryka w Neidlingen stanowi więc nie tylko wzorcowy przykład stosowania nowoczesnych technologii w przemysłowym wytwarzaniu elektronarzędzi wysokiej jakości, ale także organizacji produkcji oraz pracy wcielającej w życie zasady Kanban i odpowiadającej na aktualne zapotrzebowanierynkowe.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments