ITM Polska, czyli centrum przemysłowego biznesu
W dniach od 29 maja do 1 czerwca br. odbyły się w Poznaniu targi ITM Polska. W siedmiu salonach: Mach-Tool, Metalforum, Hape, Welding, Surfex, Transporta i Nauka dla Gospodarki wzięło udział 937 wystawców i firm reprezentowanych.
W poznańskich halach prezentowały się marki z całego świata: Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Niemiec, Polski, Portugalii, Słowacji Szwajcarii, Szwecji, Tajwanu, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Włoch, Węgier i USA. Ekspozycja objęła prawie 1800 ton sprzętu, m.in. z zakresu obróbki metali, hydrauliki i pneumatyki,
spawalnictwa, lakiernictwa i metalurgii, nie zabrakło również robotów przemysłowych i manipulatorów. Targi ITM Polska 2012 odwiedziło blisko 16 tys. zwiedzających z Polski i zagranicy.Stoisko zewnętrzne Fabryki Narzędzi GLOB
Aktualna sytuacja na rynku, najnowsze tendencje, zastosowania innowacyjnych rozwiązań – m.in. tym tematom poświęcone były konferencje i debaty odbywające w ramach targów ITM Polska. W tym roku X jubileuszową odsłonę miało Forum Inżynierskie, organizowane przez Naczelną Organizację Techniczną oraz Stowarzyszenie Techniczne Odlewników Polskich, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich i MTP. Dużą uwagą cieszyły się także: seminarium „Współczesne metody badania struktury i właściwości warstw wierzchnich metali”, współorganizowane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej, seminarium Polskiej Unii Dystrybutorów Stali pt. „Stale nierdzewne w architekturze współczesnej” oraz konferencja „Dotacje na innowacje – doświadczenia, projekty, aktualne źródła wsparcia”, której organizatorem były Fundusze Europejskie.
Stoisko manipulatorów
Po raz pierwszy na targach ITM Polska miał miejsce Dzień Mechanika organizowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. W ramach tego wydarzenia zaprezentowano ofertę instytutów naukowo-badawczych dla małych i średnich przedsiębiorstw współpracujących z SIMP oraz seminarium podsumowujące pięć edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze osiągnięcie techniczne roku, organizowanego pod patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra gospodarki – Waldemara Pawlaka. Nie zabrakło także stałych punktów programu targów ITM Polska: Akademii Spawania, Poligonu Umiejętności oraz Centrum Doradztwa i Zgłaszania Potrzeb na Innowacje.
Targi ITM odwiedzili także studenci i wykładowcy z PolitechnikiRadomskiej