ITM INDUSTRY EUROPE. KIERUNEK PRZEMYSŁ 4.0

Produkcja w takich krajach jak Czechy, Słowacja, Węgry czy Rumunia jest bardziej zautomatyzowana i zrobotyzowana niż w Polsce, a co za tym idzie, koszty wytwarzania są tam niższe niż u nas. Dla naszej gospodarki przejście przez transformację w kierunku Przemysłu 4.0 to konieczność. Jest to możliwe, odpowiednie rozwiązania są na naszym rynku, trzeba tylko z nich skorzystać.

 

Odwiedzający tegoroczną edycję targów Industry Europe mogli na własne oczy przekonać się, że robotyzacja, przemysłowy Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja to technologie które mogą unowocześnić procesy i zwiększyć konkurencyjność. O podjęcie tak kluczowych decyzji jest zdecydowanie łatwiej w czasie panującej na rynku koniunktury i ponad

4-procentowego wzrostu PKB. Wystawcy ITM Industry Europe stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali szereg znakomitych rozwiązań.

 

Rekordowe targi w nowej odsłonie

To była udana edycja z kolejnymi rekordami. Swoją flagową ofertę zaprezentowało blisko 1000 wystawców z kraju i z zagranicy. Efektownie zaaranżowane stoiska zajęły aż 26.500 m2. Ekspozycja nowoczesnych maszyn, robotów i specjalistycznych urządzeń przyciągnęła do Poznania 18.573 zwiedzających profesjonalistów.
Warto też wspomnieć, że Targi ITM 2019 zmieniły identyfikację wizualną – od pierwszego dnia tegorocznych targów ich pełna nazwa brzmi ITM Industry Europe, a nowy logotyp miał na otwarciu oficjalną premierę. Nowa szata graficzna wraz z rozbudowanym przesłaniem umocniła pozycję targów ITM jako największych i najbardziej prestiżowych targów przemysłowych w tej części Europy.

 

Zwiedzanie z przewodnikiem

Po raz drugi podczas targów ITM zorganizowane zostały ścieżki zwiedzania z przewodnikiem. Oprócz tras o tematyce „Na drodze do Przemysłu 4.0” oraz „Druk 3D w przemyśle” w tym roku przygotowano także trzecią – „Logistyka 4.0”. Zwiedzanie trwało około dwóch godzin., uczestnicy spacerowali w kameralnych, 20-osobowych grupach, dzięki czemu mieli bezpośredni kontakt z dostawcami najnowszych technologii.

Konferencje i panele

Ciekawym przedsięwzięciem okazała się konferencja „Czwarta rewolucja w polskich fabrykach – aktualny stan i oczekiwania” przygotowana przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową AHK Polska oraz Grupę MTP. Prelegentami byli Jarosław Gracel – członek zarządu oraz dyrektor ds. przemysłu 4.0 firmy ASTOR, a także Katarzyna Nosalska z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, jednocześnie członek zarządu fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości. W swoich wystąpieniach poruszyli temat wyzwań, które stoją przed polskimi fabrykami. W sposób szczególny skupili się na tym, dlaczego przemysł przyszłości jest szansą dla rodzimych inwestorów. Z kolei w panelu „Okiem Praktyków” głos zabrali: Przemysław Wlazeł (STILL), Andrzej Janiszewski (TRUMPF), Anna Szczeblewska (PwC), Cezary Tadej (VOLKSWAGEN) oraz Tomasz Nowak (KUKA), którzy podkreślali, że rozwój przemysłu to nie tylko roboty i automatyzacja. Odnieśli się również do tezy, że Industry 4.0 nie widać gołym okiem, ale ta zmiana w polskim przemyśle następuje, głównie za sprawą Internet of Things oraz cyfrowych bliźniaków.

Spotkania B2B

W ramach targów Subcontracting odbyły się spotkania matchmakingowe Subcontracting Meetings, które znacznie ułatwiają znalezienie potencjalnych zleceniodawców z Polski i z zagranicy. Tego typu inicjatywa dla przedstawicieli przemysłu, a przede wszystkim dla branży podwykonawczej, jest niezwykle potrzebna. Edycję 2019 Subcontracting Meetings można podsumować następująco – odbyły się łącznie 353 spotkania dla 138 uczestników z 14 krajów (Belgia, Białoruś, Chiny, Finlandia, Holandia, Litwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Szwajcaria, Tajwan, Turcja, Ukraina, Węgry). Część z nich będzie miała swoją kontynuację.
Salon Bezpieczeństwo Pracy w Przemyśle
Niezależnie od automatyzacji, najistotniejsze powinno być zmniejszenie ryzyka wypadków – pod takim przesłaniem odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy i Urzędu Dozoru Technicznego pt.: „Kwalifikacje zawodowe filarem bezpieczeństwa”. Zgromadziła ona rekordową liczbę uczestników. Eksperci dokładnie omówili m.in. kwestie dodatkowych uprawnień kwalifikacyjnych do obsługi maszyn i urządzeń w świetle ostatnich zmian w prawie.

 

Zapraszamy za rok

Wszystkim, którzy chcą na bieżąco śledzić najnowsze nowinki technologiczne, polecamy już dziś zarezerwowanie

sobie czasu na początku czerwca 2020 r. ITM Industry Europe odbędzie się 2–5 czerwca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. My tam oczywiście będziemy.

 

JAR
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments