INTERGEO 2012

W dniach 9-11 października odbyły się w Hanowerze największe w regionie targi dla geodezji i budownictwa – INTERGEO 2012. Na powierzchni 28 tys. m. kw. swoją ofertę zaprezentowało 520 wystawców z 31 krajów. Stoiska wystawowe w ciągu trzech dni targów odwiedziło 16 tys. osób

 

 

W tym roku do Hanoweru przyjechali wystawcy z całego świata: Europy, Indii, Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Tajwanu, Japonii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Austaralii. Zaprezentowali się producenci  i dystrybutorzy specjalistycznego sprzętu, usługodawcy, instytucje badawcze, wyższe uczelnie. Oferta produktów i usług prezentowanych na targach była bardzo szeroka. Dużym

zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się m.in. specjalistyczne urządzenia pomiarowe, urządzenia GPS, plotery, kamery, tachimetry, samochody do przewożenia sprzętu geodezyjnego, a także usługi takie jak wykonywanie zdjęć lotniczych, tworzenie geoportali, korekta danych GNSS.
Jednym z wystawców była znana polskim budowniczym od ponad 20 lat renomowana marka specjalistycznych urządzeń pomiarowych geo-FENNEL. Personel niemieckiej firmy prezentował najnowszą gamę precyzyjnych niwelatorów optycznych i laserowych oraz akcesoriów. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się przeznaczone dla profesjonalistów nowoczesne lasery krzyżowo-liniowe oraz lasery rotacyjne do prac w terenie. W tym roku główny nacisk położono na kwestię doboru odpowiednich urządzeń do profesjonalnych zastosowań – klienci bowiem błądzą niejednokrotnie wokół nieodpowiednich rozwiązań przeznaczonych stricte do zastosowań amatorskich. Targi były ponadto znakomitą okazją do spotkań biznesowych z klientami oraz dystrybutorami. Udział w nich wzięła również firma Budmiar – wyłączny importer marki geo-FENNEL na Polskę. Wizyta ta zaowocuje już w najbliższym czasie dostępnością najnowszych światowych nowości geo-FENNEL dla polskich użytkowników.
NTERGEO to wystawa z kilkunastoletnią tradycją, która od 1995 r. odbywa się co roku w innym niemieckim mieście. Ubiegłoroczna wystawa w Norymberdze zgromadziła blisko 500 wystawców z ponad 30 państw z całego świata i 17,5 tys. zwiedzających. Tegoroczne hanowerskie spotkanie róniez zgromadziło pokaźną liczbę zarówno wystawców, jak i zwiedzających. Organizatorzy już w tym roku promowali przyszłoroczne spotkanie, które odbędzie się w dniach 8-10 października w Essen. Kolejne zaś, 20. targi INTERGEO zostaną zorganizowane w Berlinie.

Przedstawiciele firm geo-FENNEL oraz Budmiar
(wyłączny importer na rynekpolski)

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Ankieta Air Products o gazach technicznych

Wyniki badania Air Products potwierdzają, że wiedza o gazach spawalniczych i ich zastosowaniu wśród europejskich inżynierów pozostawia wiele do życzenia.

 

Badanie ankietowe przeprowadzone przez firmę Air Products (NYSE:APD), największego dostawcę gazów technicznych w Polsce, dotyczące wiedzy na temat gazów spawalniczych oraz ich zastosowania wykazało, że 53% spawaczy jest zdania, że podczas kursów dla spawaczy za mało wagi przykłada się do sposobów wykorzystywania gazów spawalniczych. Spawacze zauważają, że najbardziej interesują ich właściwości gazów, konkretne mieszanki gazowe, ich zastosowania oraz nowe technologie. Badanie przeprowadzono na grupie 70 spawaczy podczas targów Techni-Show, które

odbyły się w dniach 13-16 marca br. w Utrechcie w Holandii. Celem przeprowadzonego przez Air Products badania było zorientowanie się w ogólnym poziomie wiedzy o gazach stosowanych w procesach spawania wśród przedstawicieli przemysłu maszynowego. Air Products, będąc wiodącym producentem gazów spawalniczych, stawia sobie za zadanie m.in. szerzenie wiedzy na temat gazów oraz procesów stosowanych podczas spawania.

Badanie wykazało, że argon, tlen i acetylen, to najczęściej stosowane gazy techniczne – odpowiednio w 97%, 64% i 59% zastosowań. Gazy takie jak azot, dwutlenek węgla, hel i wodór używane są przez odpowiednio 25%, 22%, 13% i 9% spawaczy, jednak wiedza na temat ich przydatności jest wciąż mało powszechna. Co więcej, połowa spawaczy stwierdziła, że nie jest na bieżąco z informacjami na temat wpływu gazów osłonowych na jakość spawanych konstrukcji.

 

Pytani o to, w jakiej postaci dostarczane są gazy spawalnicze, 71% respondentów powiedziało, że używa butli 200-barowych dostarczanych im pojedynczo lub w wiązkach. Przewiduje się, że butle 200-barowe powoli będą zastępowane przez butle 300-barowe, które są obecnie wykorzystywane w 18% zakładów. Butle 300-barowe zawierają tyle samo gazu co butle 200-barowe, lecz są mniejsze, a więc łatwiejsze w użytkowaniu. Usługa CryoEase®, czyli dostarczanie gazów w niewielkich zbiornikach kriogenicznych, jest szczególnie przydatna w firmach, które zużywają większe ilości gazów. Zbiorniki CryoEase® instalowane są na terenie zakładu klienta i uzupełniane przez nieduże cysterny, co przynosi wydatne korzyści logistyczne. Natomiast gaz w postaci ciekłej dostarczany jest przez duże cysterny do 18% zakładów, w których pracują ankietowani.

Badanie przeprowadzone przez Air Products pokazuje, że systemy kontroli sprzętu spawalniczego i instalacji przewodów doprowadzających gaz w zakładach produkcyjnych działają w miarę dobrze. Natomiast regulatory, zawory, węże i rurociągi sprawdzane są średnio dwa razy do roku w 73% przedsiębiorstw, gdzie wykonywane są prace spawalnicze. Air Products wskazuje jednak na zagrożenia, które dotyczą 27% pozostałych zakładów, takie jak niedostateczny pobór gazu, wycieki oraz wiążący się z tym brak bezpieczeństwa i marnotrawstwo gazu.

Firma Air Products od wielu lat obserwuje, że poziom wiedzy na temat gazów spawalniczych i ich zastosowania rośnie, lecz nadal pozostawia wiele do życzenia. Podczas kursów i szkoleń dla spawaczy zbyt mało uwagi przywiązuje się do praktycznego zastosowania gazów spawalniczych. Z kolei w zakładach, w których przeprowadza się procesy spawania, spawacze rzadko mogą zdobywać nowe umiejętności. Wynika to najprawdopodobniej z faktu, że robocizna i koszty kapitałowe stanowią niekiedy nawet ponad 90% kosztów spawania ręcznego i mechanicznego, natomiast cena samych gazów spawalniczych stanowi zaledwie parę procent całkowitej sumy. Mimo tego wybór gazu spawalniczego ma znaczący wpływ na jakość i wydajność procesu spawania. Zastosowanie niewłaściwej mieszanki może skutkować porowatą spoiną, pęknięciami lub niewłaściwym licem spoiny. Niezbędne w takiej sytuacji prace naprawcze kosztują pięć razy drożej, niż gdyby spoina została wykonana poprawnie. Gazy mają także wpływ na cechy łuku spawalniczego, sposób transferu metalu, głębokość wtopienia spoiny i właściwości mechaniczne spawanego metalu.

Dbając o odpowiednie kształcenie spawaczy w Polsce, firma Air Products prowadzi Ośrodek Rozwojowo-Szkoleniowy „Szkoła Spawania”, który mieści się na terenie Wrocławskiego Parku Przemysłowego. W „Szkole Spawania” od dwunastu lat prowadzone są szkolenia spawaczy – przedstawicieli firm, osób bezrobotnych oraz niepełnosprawnych w zakresie wszystkich

metod spawania i na różnych poziomachzaawansowania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu