Innowacje w piłach stołowych na tarcze diamentowe

Ostatnie lata to czas dynamicznych zmian w zakresie konstrukcji maszyn. Trend ten jest doskonale widoczny w przemyśle samochodowym, gdzie cyklicznie wprowadza się zmiany i ulepszenia celem poprawy komfortu. Dlaczego inaczej miałoby być w dziedzinie pił stołowych z zakresu techniki diamentowej czy ręcznych przecinarek do płytek?

Większość maszyn oferowanych na europejskich rynkach występuje w niezmienionej formie od przynajmniej kilku czy kilkunastu lat. Jeśli zechcemy doszukać się zmian w ich budowie, będzie to niezwykle trudne zadanie. Czy z tego powodu te maszyny są złe? Obiektywnie powiedzieć należy, że nie. Ale jest też druga strona tego medalu. Podczas gdy

wielu producentów jest wiernych przestarzałym technologiom liczącym średnio kilkanaście lat, mamy na rynku producenta, który za cel postawił sobie stosowanie innowacyjnych rozwiązań nieoferowanych przez konkurencję. Mowa o BATTIPAV, włoskim producencie pił stołowych oraz ręcznych przecinarek do płytek, których dystrybutorem w Polsce jest ADIAM sp. z o.o. Już na pierwszy rzut oka maszyny z logo Battiav są inne, wyglądają świeżo i nowocześnie, wydają się lekkie. Tak też w istocie jest. W dobie kryzysu gospodarczego w Europie wielu producentów, szukając oszczędności, przeniosło swoje fabryki na Daleki Wschód. Battipav nie podążył tą drogą i dziś dumnie chwali się, że jego sprzęt jest w całości opracowywany i produkowany we własnej fabryce we Włoszech. Żaden, nawet najmniejszy komponent nie jest importowany spoza UE. Co więcej, silniki elektryczne stosowane do napędu pił stołowych zostały także opracowane przez BATTIPAV. Wyróżnia je to, że są w stanie pracować pod wysokim obciążeniem przez cały dzień roboczy. Właśnie takie było założenie inżynierów − skonstruować sprzęt dla profesjonalistów.

 

Największe różnice konstrukcyjne dotyczą jednak ramy. Powszechnie przyjęło się, że im cięższa maszyna, tym bardziej jest wytrzymała i solidna. Bzdura. W efekcie wiele pił stołowych jest zbudowanych głównie z kształtowników stalowych o dużej grubości. Spójrzmy raz jeszcze na rozwój przemysłu samochodowego. Czy dostrzegają Państwo pewne rozbieżności?

Jeśli nie, to proszę zwrócić uwagę na poniżej wymienione korzyści dla operatora wynikające z wykorzystania rozwoju technologicznego do projektowania takich maszyn. Naturalnie nie wszystkie elementy konstrukcyjne maszyny muszą być wykonane ze stali. Wysoką sztywność można uzyskać, stosując inne materiały. Co więcej, oznacza to zazwyczaj radykalną redukcję wagi. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić, aby zachować wszystkie zalety konstrukcji stalowej. Ponad 30 lat doświadczenia jako wytwórcy oraz zachowanie produkcji pod własną kontrolą pozwala podążać Włochom właśnie tą drogą. Specjalnie opracowana rama zastosowana w piłach stołowych oraz ręcznych przecinarkach do płytek BATTIPAV idealnie wpisuje się tę koncepcję. Kolejnym wartym wspomnienia elementem jest dno wanny wodnej wykonane z tworzywa sztucznego, które działa jak filtr (opatentowany system Wdec). W porównaniu do stali jest istotnie lżejsze oraz zapominamy o problemie korozji. Ze względu na wyższą sztywność całej konstrukcji wyeliminowane są dokuczliwe drgania występujące w elektrycznych piłach stołowych na ramie stalowej. Opatentowany system składania nóg roboczych umożliwia jednej osobie samodzielny transport pomiędzy kondygnacjami i uruchomienie piły na budowie. Waga tych maszyn jest nieporównywalnie niższa w stosunku do wciąż popularnych stołówek rodem z zeszłej epoki. Różnice nie są kosmetyczne, sięgają kilkudziesięciu, a nawet kilkuset kilogramów (na tarcze 650 mm i większe).

 

Ciekawym rozwiązaniem jest system natrysku wody na tarczę diamentową (patent SpraySystem). Otóż woda doprowadzana jest dokładnie na segment jednocześnie od czoła oraz z dwóch stron w miejscu maksymalnie zbliżonym do ciętego materiału. Wpływa na zwiększenie efektywności chłodzenia tarczy i pozwala na zachowanie prostolinijności cięcia. Tarcza nie nagrzeje się tak szybko jak w przypadku przestarzałego natrysku z jednej strony oddalonego o kilka centymetrów od dolnej krawędzi osłony. Dodatkowo specjalnie ukształtowana wewnętrzna część osłony tarczy sprawia, że woda długo krąży pod osłoną, zamiast rozbryzgiwać się na całe stanowisku pracy.

Dlaczego nie iść z duchem czasu i nie korzystać

z dobrodziejstw rozwoju technologicznego? Praca może być bowiem prostsza, przyjemniejsza i bardziejdokładna.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments