INNOWACJE FESTOOL DBAJĄCE O CZYSTE I BEZPIECZNE ŚRODOWISKO PRACY

Ważną częścią spotkania firmy Festool z tradycyjnymi i nowymi mediami europejskimi, które miało miejsce w dniach 27–28 czerwca w Stuttgarcie w Muzeum Mercedesa-Benza oraz w centrali firmy w pobliskim Wendlingen, była tematyka ergonomii i bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia pracowników. Zaprezentowanych zostało wiele innowacyjnych rozwiązań chroniących środowisko pracy i podwyższających jej bezpieczeństwo, a także kierunków badań prowadzonych przez Festool dotyczących tych sfer działalności gospodarczej.

Festool od ponad 90 lat zajmuje się zagadnieniem ergonomii i bezpieczeństwa pracy, w tym jego aspektem zdrowotnym. Wdrożył do specyfikacji swoich elektronarzędzi wiele innowacyjnych rozwiązań czyniących z nich maszyny przyjazne użytkownikom – łatwe

w trzymaniu i operowaniu, o niskim poziomie wibracji itd. Jest światowym pionierem w zakresie czystego środowiska pracy: odpylania, usuwania wiórów podczas obróbki itp. Jako pierwsza firma na świecie ponad 60 lat temu podłączył elektronarzędzie do odkurzacza w celu usuwania szkodliwego pyłu z miejsca pracy. Była to szlifierka oscylacyjna marki Festo, stosowana do obróbki powierzchni lakierowanych. Pierwsze swoje odkurzacze Festool zaprojektował w 1996 r. Były to znane i cenione na rynku modele CT. Następnie opracował innowacyjne odkurzacze serii CT, VCP, CT MINI i MIDI, czy CTL SYS w Systainerze, turbiny odsysające TURBO II M-14WP R1, zblokowane moduły zasilania/odsysania EAA, dyszę do mocowania próżniowego CT-W, centrum robocze WCR 1000, separator CT itd. W ostatnim czasie niemiecka firma zaproponowała profesjonalnym użytkownikom elektronarzędzi wiele rozwiązań umożliwiających czystą pracę: system Bluetooth® umożliwiający współpracę elektronarzędzi bezprzewodowych i odkurzaczy, systemowe rozwiązania dla bezpyłowej pracy narzędziami Festool 18 V, separator CT-VA, system do bezpyłowego frezowania i najnowsze odkurzacze kompaktowe CT MINI oraz CT MIDI. W ostatniej części tego artykułu opowiemy o nowej stołowej pilarce tarczowej TKS 80 z innowacyjną technologią SawStop, chroniącą użytkownika przed obcięciem palców. Będzie również mowa o współpracy Festool z exoIQ GmbH, czyli o przyszłości technologii bezpieczeństwa i higieny pracy.

Moduł Bluetooth® do ścisłej współpracy elektronarzędzi bezprzewodowych i odkurzaczy przemysłowych Festool

Festool opracował specjalny moduł Bluetooth® umożliwiający współpracę elektronarzędzi bezprzewodowych i odkurzaczy przemysłowych. Po zamontowaniu go w wolnych gniazdach odkurzaczy CLEANTEC CT 26, 36 i 48 umożliwia ich włączanie/wyłączanie za pomocą pilota lub elektronarzędzi zasilanych akumulatorami z technologią Bluetooth®. Pilot mocowany jest na końcówce węży ssących o średnicy 27 mm (D27) lub 36 mm (D36) za pomocą dwóch taśm. Umożliwia on zdalne włączanie odkurzaczy i eliminuje konieczność podchodzenia do nich w celu wykonywania tej czynności. Jeszcze bardziej praktyczna jest kombinacja modułu Bluetooth® i nowych akumulatorów Bluetooth® Festool. Łączy się je z modułem Bluetooth® odkurzacza i urządzenie uruchamia się zdalnie, włączając narzędzie akumulatorowe, a wyłącza przez zatrzymanie elektronarzędzia. Dzięki temu rozwiązaniu współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych z odkurzaczami nie różni się niczym od współdziałania z nimi maszyn przewodowych. Do tego nie ma tu ograniczenia mocy nominalnej podłączonych do odkurzacza elektronarzędzi, gdyż zasilanie narzędzia bezprzewodowego nie jest w żaden sposób z nim powiązane. Dzięki temu nie jesteśmy też narażeni na działanie bezpieczników sieci elektrycznej i związane z tym przerwy w pracy.


Systemowe rozwiązania dla bezpyłowej pracy elektronarzędziami bezprzewodowymi Festool 18 V

Odkurzacz mobilny Festool z modułem Bluetooth®, np. CTM 36 E lub CTM 36 E AC HD, jest podstawowym elementem systemu do bezpyłowej pracy elektronarzędziami Festool. Wydajność jego odsysania i filtrów sprawia, że powstający pył będzie odsysany bezpośrednio z pola obróbki, a nie uwalniany do otoczenia. Drugim ważnym elementem systemu są wspomniane nowe akumulatory Bluetooth® Festool oznaczone jako BP 18 Li 5,2 ASI i BP 18 Li 6,2 ASI. Po skomunikowaniu z modułem Bluetooth® odkurzacza zapewniają automatyczne jego uruchomienie natychmiast po włączeniu narzędzia akumulatorowego, które zasilają. Kolejnymi elementami systemu, jak można się domyślić, są elektronarzędzia

bezprzewodowe Festool, np. młotowiertarka BHC 18, pilarka do materiałów izolacyjnych ISC 240, zagłębiarka TSC 55, ręczna pilarka tarczowa HKC 55 czy wyrzynarki CARVEX PSC 420 i PSBC 420. Urządzenia te wyposażone są w akcesoria umożliwiające efektywne usuwanie pyłu z miejsca obróbki: wiercenia czy cięcia. Na przykład – z młotowiertarką Festool BHC 18 możemy użyć dyszy do odsysania zwiercin umożliwiającej wiercenie otworów bez pyłu. Dysza do odsysania zwiercin i opatentowany dwukomorowy system sprawiają, że bezpyłowe wiercenie otworów o maksymalnej średnicy 12 mm w podłodze, ścianie czy suficie nie stanowi żadnego problemu. Dzięki elastycznemu elementowi przegubowemu można indywidualnie do potrzeb wyregulować ustawienie węża.

Z kolei w nowej akumulatorowej pilarce do materiałów izolacyjnych ISC 240 Festool zastosował układ odpylający, który umożliwia efektywne usuwanie pyłów do zbiornika odkurzacza. Jest to szczególnie ważne podczas obróbki twardych materiałów izolacyjnych. Precyzyjne i czyste cięcia można wykonać również zagłębiarką akumulatorową TSC 55 i akumulatorową ręczną pilarką tarczową HKC 55, które wyposażono w odpowiednio zaprojektowane osłony tarczy i króćce do podłączenia węża odkurzacza. Dzięki temu obie pilarki akumulatorowe w połączeniu z odkurzaczem mobilnym sprawiają, że emisja pyłów klasy M zostaje zredukowana do minimum. Doskonałym dopełnieniem pracy bezpyłowej w systemie 18 V są wyrzynarki CARVEX: PSC 420 i PSBC 420. To wyjątkowo zwrotne i precyzyjne maszyny, szczególnie podczas obróbki łuków. Po połączeniu ich z odkurzaczem mobilnym sprawiają, że powietrze i miejsce naszej pracy są czyste.


Separator pyłu Festool CT-VA

To bardzo proste w konstrukcji urządzenie składające się z podstawy w formie Systainera, 20-litrowego przeźroczystego pojemnika, separatora pyłu i węży ssących do jego połączenia z odkurzaczem i narzędziem. Konstrukcyjnie rzecz ujmując, separator to okrągłe, specjalnie wyprofilowane, od góry zamknięte naczynie z odpowiednio rozmieszczonymi kanałami wlotowym i wylotowym oraz dolnym otworem. Separator działa na zasadzie cyklonu, czyli nadaje ruch spiralny cząstkom pyłu i urobku zasysanym wraz z powietrzem przez odkurzacz. Podczas tego ruchu siła odśrodkowa powoduje przemieszczenie się większych i cięższych cząstek pyłu oraz urobku i w rezultacie ich zderzenie z okrągłą ścianą separatora. Efektem tego zderzenia jest wyhamowanie ich ruchu i opadanie na dno zbiornika. Natomiast bardzo lekkie i tym samym najdrobniejsze cząstki, na które z powodu ich niewielkiej masy siła odśrodkowa działa w niewielkim stopniu, zasysane są wraz z powietrzem do odkurzacza. Ponieważ Separator pyłu CT-VA Festool gromadzi nawet 95% pyłu, odciąża filtr główny i zapewnia stałą wysoką siłę ssania oraz długą żywotność współpracującego z nim odkurzacza. Festool poleca go stosować w pracach, podczas których powstaje bardzo duża ilość pyłów, np. podczas szlifowania mas szpachlowych lub obróbki frezarką górnowrzecionową. Dzięki niemu mamy pod kontrolą gromadzony pył i do tego oszczędzamy na zakupie worków na urobek.
Omawiany separator pyłu CT-VA jest to akcesorium, w które można wyposażyć odkurzacze mobilne Festool CT 26/36/48 Festool, łącząc te urządzenia z nimi za pomocą systemu SYS Dock. Nie ma przy tym znaczenia, czy praca odbywa się z oczyszczaniem AC czy bez.

System do bezpyłowego frezowania

Składa się z frezarki

górnowrzecionowej Festool OF 1400 i odkurzaczy mobilnych CTM 36 lub CTM 46 specjalnie przeznaczonych do usuwania pyłów klasy M, w tym pyłów drzewnych. Jak wiadomo, odkurzacze przeznaczone do różnych klas pyłów mają nie tylko inny stopień filtracji, ale też odmienne rozwiązania techniczne. Urządzenia odpowiednie dla klasy pyłu M muszą na przykład sygnalizować dźwiękiem o niewystarczającej sile ssania, czyli jeśli prędkość powietrza w wężu jest mniejsza niż 20 m/s.

Z technicznego punktu widzenia odpowiedzialne za to są specjalna elektronika, sensory i oprogramowanie. Ważnym elementem systemu do bezpyłowego frezowania Festool jest też łapacz wiórów, w który standardowo wyposażona jest frezarka Festool OF 1400. Sprawdza się on zwłaszcza podczas obróbki krawędzi frezami z łożyskiem prowadzącym. System do bezpyłowego frezowania Festool umożliwia czystą pracę z płytami wiórowymi i MDF, chroniąc zdrowie pracowników oraz zapobiegając wnikaniu głęboko do ich płuc drobnych cząsteczek drewna i chemikaliów, które są szkodliwe dla zdrowia. Wiele z nich bowiem uważa się za rakotwórcze.Kompaktowe odkurzacze mobilne Festool CT MINI oraz CT MIDIZostały zaprojektowane specjalnie do mobilnych zastosowań. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom oraz niewielkiej wadze są idealnymi towarzyszami podczas wszelkich prac montażowych, renowacyjnych czy też przy wykonywaniu zabudów. Zmieszczą się do każdego pojazdu, a dzięki kompaktowej konstrukcji i niewielkiemu ciężarowi ich transport jest wyjątkowo łatwy. Ponadto oferują wiele przemyślanych innowacji, dzięki którym bezpyłowa praca jest łatwa i wygodna (szerzej te urządzenia omawiamy w cyklu oddzielnych artykułów).


Stołowa pilarka tarczowa TKS 80 z technologią SawStop

Nowa technologia SawStop zastosowana w stołowej pilarce tarczowej Festool TKS 80 chroni użytkownika przed poważnymi wypadkami w pracy, a dokładniej mówiąc, przed skaleczeniem palców lub ich obcięciem. Sercem tej technologii jest specjalnie opracowany układ mechaniczno-elektroniczny. Jego działanie polega na wbiciu za pomocą sprężyny aluminiowego bloku w tarczę pilarską, gdy podczas pracy dojdzie do jej zetknięcia się z ludzką skórą. Kontakt skóry oraz tarczy wykrywa elektronika układu. Następnie w czasie krótszym niż pięć milisekund zatrzymuje on tarczę i chowa w stoliku maszyny. Wraz z tarczą zatrzymywana jest też pilarka. Technologia SawStop zapobiega więc poważnym okaleczeniom dłoni lub palców, w tym ich obcięciu. Pilarka wyposażona jest w kontrolki wskazujące aktualny jej stan. Zielona dioda informuje o tym, że funkcja SawStop jest gotowa do działania. Jeśli dojdzie do jej zadziałania, pilarkę kilkoma prostymi ruchami przygotowuje się do ponownego użycia, wymieniając tarczę i układ SawStop. W tym celu należy otworzyć pokrywę, wyjąć tarczę wraz z układem, wymienić i gotowe. Następnie system sprawdza poprawność instalacji. Gdy kontrolka zacznie świecić na zielono w sposób ciągły, można kontynuować pracę. Technologia SawStop nie tylko więc podnosi na wyższy poziom bezpieczeństwo pracy pilarkami stołowymi, ale też jest łatwa w obsłudze i stosowaniu.

Ochrona zdrowia pracowników fizycznych misją Festool

style="text-align: left;">Od ponad pięciu lat założyciele i pracownicy exoIQ GmbH zajmują się systemami wspierającymi osoby pracujące fizycznie. Interdyscyplinarny zespół tej spółki, przy stałej współpracy z firmą Festool, bada je i rozwija. Jak wiadomo, w obszarze produkcji przemysłowej i w rzemiośle występuje wiele sytuacji roboczych, które prowadzą do przeciążenia organizmu ludzkiego. Ich konsekwencjami są na przykład schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego, które są nie tylko bardzo uciążliwe dla osób nimi dotkniętych, ale także powodują dużą absencję w firmach. – Naszym celem jest stworzenie systemów, które chronią, wspierają i ułatwiają pracę pracowników, a pracodawcy umożliwiają prowadzenie opłacalnej produkcji. Koncentrujemy się więc na człowieku i jego pracy fizycznej. Naszym celem jest ochrona przed przeciążeniami i przyjmowaniem nieprawidłowej postawy, a więc wdrażanie środków zapobiegawczych w zakresie ochrony zdrowia. Poza tym systemy wsparcia nie tylko chronią pracownika przed przedwczesnym zmęczeniem, ale także poprawiają jakość samej pracy – informuje Bernd Obermeier, dyrektor zarządzający exoIQ GmbH.

Bezpieczeństwo i higiena pracy oraz nowoczesne technologie

To dwie nierozerwalnie połączone dziedziny, które razem tworzą dużą gałąź gospodarki światowej. Obecnie do dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy mocno wkraczają nowoczesne technologie. Prekursorem spotkania tych dwóch dziedzin była już ponad 60 lat temu firma Festool. Od kilkudziesięciu lat tworzy ona nie tylko systemy narzędziowe umożliwiające pracę w czystym środowisku, charakteryzujące się wysokim stopniem jej bezpieczeństwa, ale także inwestuje w rozwój systemów usprawniających prace fizyczne oraz zapobiegających przeciążeniom organizmu ludzkiego. Tym sam staje się pionierem kolejnych innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie bezpieczeństwa oraz higieny pracy i w ten sposób kształtuje naszą przyszłość.

pins