Hilti HST3 – kotwy do wszechstronnych zastosowań

Wyobraźmy sobie kotwę, która ma tysiąc zastosowań w każdych warunkach. Umożliwi kotwienie bliżej krawędzi, sprawdzi się w warunkach sejsmicznych oraz znajdzie zastosowanie w konstrukcjach dowolnego typu fasad. Kotwa HST3 Hilti ma tysiące profesjonalnych zastosowań.

Kotwy HST3 przeznaczone do betonu spękanego oraz niespękanego sprawdzają się w każdych warunkach, m.in. podczas montażu maszyn przemysłowych, poręczy, balustrad, elewacji, czy konstrukcjach stalowych. Bogate portfolio produktowe HST3 daje możliwość wyboru kotew od najkrótszych do najdłuższych. Na polskim rynku kotwy HST3 dostępne są w dwóch wersjach wykończeniowych – ze stali węglowej ocynkowanej galwanicznie oraz stali nierdzewnej.

src="https://www.portalnarzedzi.pl/img/uploads/nowy_upload/GN_02_2016/TESTO/20160301_Kotwa_segmentowa_Hilti_HST3_5.jpg" alt="" width="700" height="142"/>

Innowacyjność tej kotwy wynika z nowoczesnej konstrukcji. Składają się na nią: zoptymalizowana powłoka całej kotwy, pozwalająca na redukcję naprężeń w podłożu; geometria tulei, umożliwiająca przenoszenie najwyższych obciążeń oraz wykorzystanie najwyższej jakości materiału stalowego przez formowanie na zimno. Istotną zaletą nowego rozwiązania Hilti jest także aprobata ETA na trzy różne metody wiercenia.

Kotwy HST3 zostały przebadane w laboratoriach Hilti zgodnie z europejską aprobatą techniczną w klasach betonu od C12/15 do C80/95. Przypomnijmy, aprobata ETA obejmuje klasy betonu od C20/25 do C50/60. Kotwy HST3 wymagają wiercenia standardowymi wiertłami oraz wiertłami rurowymi TE-CD, które wiercą bezpyłowo, co jest szczególnie ważne w obiektach o wysokich wymaganiach higienicznych, np. szpitalach lub tam, gdzie czyszczenie otworów pod aplikację kotwy nie zawsze wykonywane jest prawidłowo. Trzecią metodą jest wiercenie diamentowe za pomocą DD-EC1, dzięki czemu beton silnie zbrojony nie stanowi problemu, a czas wiercenia jest porównywalny do wiercenia standardowego – poinformowała Pamela Karbowa, kierownik produktu technika kotwienia w Hilti.

Nowe kotwy HST3 mają zdefiniowane w aprobacie technicznej dwie głębokości kotwienia, co daje możliwość wykorzystania jednej kotwy w kilku różnych aplikacjach. Ponadto, krótkie kotwy sprawdzają się nawet w podłożu o grubości 80 mm. Rozwiązanie Hilti wyznacza nowy standard w zastosowaniu kotew segmentowych.

– Jeśli wykonanie projektu budowalnego nie jest możliwe z zastosowaniem kotwy HST3, to znaczy, że niemożliwe jest zastosowanie jakiejkolwiek innej kotwy segmentowej na rynku – wspomniała ekspertka zHilti.