HANNOVER MESSE 2012 (podsumowanie)

Najważniejsze targi technologiczne na świecie – HANNOVER MESSE – odbyły się w Hanowerze w dniach 23-27 kwietnia 2012 r. W czasie tegorocznej edycji imprezy pod jednym dachem zgromadzone zostało osiem wystaw branżowych: Industrial Automation, Energy, MobiliTec, Digital Factory, Industrial Supply, CoilTechnica, IndustrialGreenTec oraz Research & Technology. W roku 2012 w centrum uwagi znalazła się tematyka związana z automatyką przemysłową, energetyką, dostawami i usługami dla przemysłu oraz pracami badawczo-rozwojowymi. Krajem partnerskim HANNOVER MESSE 2012 były Chiny.


Osiem wiodących imprez targowych odbywających się w ramach HANNOVER MESSE 2012 miało w tym

roku wyjątkowo szeroki zakres tematyczny. W czasie pięciu dni trwania wystawy ponad 5000 wystawców z 69 krajów zaprezentowało zarówno nowe produkty, jak i kompleksowe rozwiązania do zastosowań przemysłowych. Ponadto w centrum uwagi znalazły się osiągnięcia naukowe jutra, nowości oferowane przez dostawców zaopatrujących zakłady wytwórcze, technologie produkcyjne i usługi dla firm, a także przyjazne środowisku strategie oszczędzania energii oraz innowacyjne w pełni zautomatyzowane procesy przemysłowe.

 

Międzynarodowe Targi Branżowe Automatyzacji Produkcji
i Procesów oraz Systemów Automatyzacji

W ramach targów Industrial Automation 1040 wystawców zaprezentowało na ponad 55 000 m kw. powierzchni wystawienniczej innowacje z zakresu automatyzacji produkcji i procesów oraz zintegrowane rozwiązania systemowe stosowane w przemyśle i w inteligentnych budynkach. Nowa koncepcja aranżacji polegająca na stworzeniu przejścia między halami 7 i 9 oraz 11-17 pozwoliła na zbliżenie tematyki związanej z automatyką oraz z teleinformatyką i stworzenie efektu synergii między tymi pokrewnymi obszarami.

Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyła się wystawa pod hasłem Efficiency Arena, na której wystawcy targów pokazali, jak w praktyce zastosować energooszczędne systemy i urządzenia oraz jak zintegrować je z istniejącymi liniami produkcyjnymi. Prawdziwym magnesem dla zwiedzających okazały się obszary tematyczne poświęcone robotyce: Application Park Robotics & Automation oraz Forum Robotics Automation & Vision. Eksperci – zarówno ze świata nauki, jak i przemysłu – dzielili się swymi doświadczeniami związanymi z wyzwaniami, przed którymi stają firmy decydujące się na wdrożenie rozwiązań automatyzacyjnych opartych o robotykę. W ramach wystawy poświęconej IT w przemyśle zaprezentowano konkretne przykłady zastosowań informatyki w różnego typu liniach produkcyjnych. W tym roku obszar ten miał powierzchnię dwukrotnie większą niż na HANNOVER MESSE 2011.

Nowością na targach Industrial Automation był obszar „MicroTechnology – Smart Systems for Automation“ poświęcony mikrotechnologiom w automatyce przemysłowej. Dużą zaletą dla wystawców była lokalizacja tej wystawy w sąsiedztwie pokrewnego tematycznie pokazu technik napędów. Dzięki takiemu rozmieszczeniu można było w pełni wykorzystać efekt synergii między rozwiązaniami automatyzacyjnymi i mikrotechnologiami. Dodatkowo na pokazie specjalnym „Product and Know-how Protection” goście imprezy mogli dowiedzieć się, jak skutecznie chronić się przed piractwem przemysłowym i nielegalnym kopiowaniem produktów.

 

Międzynarodowe Targi Wytwarzania Energii Źródeł Konwencjonalnych
i Odnawialnych, Zaopatrzenia w Energię oraz Przesyłu i Dystrybucji Energii

Zajmująca 40 000 m kw. powierzchni wystawienniczej wystawa Energy to największe i najważniejsze targi technologii energetycznych na świecie. Ponad 1100 wystawców zaprezentowało w tym roku w Hanowerze innowacyjne rozwiązania obejmujące cały łańcuch produkcji i dystrybucji energii: od procesu jej wytwarzania i przesyłu, poprzez zaopatrzenie w prąd i jego zużycie, po kwestie związane z magazynowaniem energii i jej konwersją. W centrum uwagi rozmów, dyskusji i prezentacji w ramach HANNOVER MESSE 2012 znalazł się uchwalony przez rząd niemiecki plan zmiany polityki energetycznej na zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju i wykorzystującą odnawialne źródła energii oraz związane z nim zmiany w infrastrukturze i wykorzystywanych technologiach. W obszarze targów poświęconym odnawialnym źródłom energii koncerny specjalizujące się w energii wiatrowej, bioenergii, ogniwach fotowoltaicznych, technologiach geotermalnych i energii słonecznej pokazały, jak korzystanie z naturalnych zasobów może pozytywnie wpłynąć na aspekty ekologiczne i na bezpieczeństwo w energetyce. Decyzja o zmianie polityki zaopatrzenia w energię w Niemczech i o znacząco większym wykorzystywaniu odnawialnych jej źródeł implikuje konieczność wdrożenia

inteligentnego systemu zarządzania zużyciem prądu i jego wytwarzaniem. Dlatego tak kluczową rolę we współczesnej energetyce odgrywać zaczynają inteligentne sieci i systemy elektroenergetyczne (Smart Grids). Na targach poświęcono im osobny obszar wystawienniczy połączony z centrum kompetencji pod hasłem „Smart Grids – E-ENERGY”. Wystawa Energy została w tym roku uzupełniona o liczne wydarzenia specjalne oraz fora dyskusyjne – w tym forum energetyki Life Needs Power, na którym eksperci rozmawiali o nowych wyzwaniach związanych z wytwarzaniem, przesyłem, dystrybucją i magazynowaniem prądu.

 

Międzynarodowe Targi Napędów Hybrydowych i Elektrycznych,
Mobilnych Nośników Energii i Pojazdów Alternatywnych

Ponad 140 wystawców pokazało w tym roku w ramach targów MobiliTec, jak przełomowe technologie i nowe zastosowania zmieniają przyszłość elektromobilności. Międzynarodowe Targi Napędów Hybrydowych i Elektrycznych, Mobilnych Nośników Energii i Pojazdów Alternatywnych odbyły się w tym roku na 5000 m kjw. powierzchni wystawienniczej. Ogromnym zainteresowaniem zwiedzających cieszyło się forum MobiliTec oraz prezentacje innowacyjnych pojazdów na terenie otwartym – na własne oczy można było zobaczyć tam m.in rowery i motory z napędem elektrycznym, czyli e-bikes i EI motos, a także ciężarowe Innotrucki, elektryczne wózki widłowe i elektroauta. To, czy napędy elektryczne wejdą w najbliższym czasie do powszechnego użycia, zależy w dużej mierze od tego, czy uda się opracować wystarczająco wydajne nośniki energii – akumulatory do tego typu pojazdów. Tej tematyce po raz pierwszy poświęcony został osobny obszar prezentacyjny w ramach centrum kompetencji.

 

 

Międzynarodowe Targi Branżowe Zintegrowanych Procesów Przemysłowych
oraz Systemów Informatycznych i Telekomunikacyjnych

Nowa lokalizacja targów Digital Factory zyskała uznanie zarówno wśród 200 wystawców, jak i licznych gości wystawy. Na ponad 5000 m kw. powierzchni w hali 7. – w bezpośrednim sąsiedztwie pokrewnej tematycznie imprezy poświęconej automatyce przemysłowej – powstało prawdziwe centrum teleinformatyki w ramach HANNOVER MESSE 2012. Dużo uwagi na Międzynarodowych Targach Branżowych Zintegrowanych Procesów Przemysłowych oraz Systemów Informatycznych i Telekomunikacyjnych poświęcono takim tematom, jak integracja procesowa czy interdyscyplinarne podejście do rozwoju nowych produktów. Gości imprezy interesowały kwestie związane z optymalizacją, która możliwa jest dzięki skutecznemu powiązaniu systemów informatycznych wspomagających działanie przedsiębiorstwa i automatyzujących produkcję. Nacisk położony został na rozwiązania klasy CAx, zarządzanie cyklem życia produktu (PLM), systemy wspomagające zarządzanie produkcją (MES) oraz zintegrowane systemy zarządzania dla przedsiębiorstw (ERP). W ramach konferencji poświęconej systemom MES omawiano konkretne przykłady zastosowań tego typu rozwiązań w procesach produkcyjnych. Pokaz „Technology Cinema 3D” przygotowany w nowej oprawie graficznej stał w tym roku pod znakiem technologii proekologicznych – zaprezentowano na nim m. in. wizualizację trójwymiarową systemu „Smart Hydro Power”.

 

Międzynarodowe Targi Dostaw Materiałów do Produkcji oraz Komponentów i Systemów
dla Przemysłów Pojazdów Mechanicznych, Maszynowego i Urządzeń Przemysłowych

Ponad 1600 wystawców Międzynarodowych Targów Dostaw Materiałów do Produkcji oraz Komponentów i Systemów dla Przemysłów Pojazdów Mechanicznych, Maszynowego i Urządzeń Przemysłowych pokazało na powierzchni przekraczającej 33 000 m kw. innowacyjne rozwiązania z zakresu efektywnego zarządzania materiałami i surowcami oraz optymalizacji dostaw dla przemysłu. Prócz wystawy specjaliści z branży mogli odwiedzić również liczne parki tematyczne i uczestniczyć w forach dyskusyjnych. Trwająca pięć dni konferencja dostawców „Suppliers Convention” poświęcona

była gorącym tematom i najbardziej aktualnym kwestiom, takim jak rosnące znaczenie Chin w przemyśle, innowacyjne technologie odlewnicze w budowie pojazdów, procesy formowania i dostawy systemowe, budowa maszyn i urządzeń oraz konstrukcje lekkie i technologie łączenia materiałów.

Technologie wykorzystywane w tworzeniu konstrukcji lekkich były centralnym zagadnieniem prezentowanym w ramach specjalnego parku tematycznego. Z kolei w obszarze Solutions Area odbywały się prezentacje na żywo, na których na własne oczy można było zobaczyć potencjał drzemiący w różnego rodzaju innowacyjnych rozwiązaniach. Forum Materiałoznawstwa skoncentrowane było w tym roku na inteligentnych materiałach używanych do budowy konstrukcji lekkich. Oprócz premierowej edycji parku tematycznego poświęconego technikom klejenia, zorganizowano także, jak co roku, parki poświęcone technikom formowania, odlewania, łączenia materiałów, ceramice technicznej i partnerom systemowym. Dodatkowo w kawiarence tematycznej przy poszczególnych stolikach można było dowiedzieć się, czym charakteryzują się różne rodzaje nowoczesnych materiałów do zastosowań przemysłowych.

 

Międzynarodowe Targi Transformatorów,
Cewek i Silników Elektrycznych

Nowa lokalizacja w hali 25. zwiększyła siłę oddziaływania Międzynarodowych Targów Transformatorów, Cewek i Silników Elektrycznych CoilTechnica. W bezpośrednim sąsiedztwie bliskiej tematycznie wystawy MobiliTec ponad 100 wystawców zaprezentowało na 2600 m kw. powierzchni nowości produktowe z branży elektrycznej. Na forum zastosowań eksperci przybliżali zainteresowanym gościom kwestie związane z produkcją transformatorów i cewek.

 

Międzynarodowe Targi
Technologii Ekologicznych

Pierwsza edycja międzynarodowych targów IndustrialGreenTec odniosła najbardziej spektakularny sukces spośród wystaw inaugurowanych w ramach HANNOVER MESSE w ciągu ostatniej dekady. Ponad 120 wystawców pokazało na 3000 m kw. powierzchni wystawienniczej technologie ekologiczne stosowane we wszystkich etapach procesów produkcyjnych. Goście imprezy mieli możliwość zyskania aktualnej i kompleksowej wiedzy zarówno na stoiskach firm, jak również w obszarze „Start-up Area” i w specjalnym centrum kompetencji. Na dwudniowej konferencji GreenTec eksperci z całego świata dyskutowali o możliwości stosowania „zielonych technologii” w różnych gałęziach przemysłu. Dużym zainteresowaniem cieszył się temat produkcji ekologicznej, a także kwestie związane z dbaniem o czystość wody i powietrza oraz z recyklingiem. Dzięki umieszczeniu targów IndustrialGreenTec w sąsiedztwie pokrewnego tematycznie pokazu specjalnego Metropolitan Solutions udało się w pełni wykorzystać efekt synergii obu obszarów.

 

Międzynarodowe Targi Prac Badawczo-Rozwojowych
i Transferu Technologii

Na masowo odwiedzanych stoiskach ponad 400 wystawców targów Research & Technology można było dowiedzieć się, jak efektywnie wdrażać osiągnięcia naukowe w przemyśle. W centrum uwagi uczestników imprezy znalazł się transfer wiedzy. Inicjatywa „Tech transfer – Gateway2Innovation“ zyskała uznanie dzięki bogatemu programowi forów dyskusyjnych, nowości w postaci specjalnego dnia dla managerów chcących wdrażać innowacje oraz akcji TECHNOLOGY COOPERATION DAYS. Na 9000 m kw. powierzchni wystawienniczej zaprezentowano wyniki prac badawczych, przełomowe technologie oraz pokazano możliwości współpracy ludzi nauki i biznesu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kwestie związane z proekologicznym zarządzaniem zasobami, innowacyjne koncepcje z zakresu energetyki oraz rozwiązania elektromobilne. Sporo gości odwiedziło też parki tematyczne: park bioniki z prezentacją technologii inspirowanych naturą, World of Nano – Świat nanotechnologii, pokaz adaptroniki, wystawę Esa Space Apps oraz obszar Textile Solutions. Wieczorna dyskusja w ramach Night of Innovations odbyła się pod hasłem „Greentelligence – ekologiczny

projekt ERDE”.

 

Koncepcje i Technologie
dla Aglomeracji Miejskich

70 wystawców ze stoiskami na 2800 m kw. powierzchni wystawienniczej: wystawa Metropolitan Solutions osiągnęła wynik dwukrotnie lepszy niż w ubiegłym roku. Koncepcje i technologie dostosowane do skomplikowanych struktur urbanistycznych megamiast przyszłości zaprezentowane zostały zarówno na stoiskach wystawców, jak i w ramach forum dyskusyjnego. Uroczystego otwarcia imprezy dokonała komisarz UE Connie Hedegaard. W ramach wystawy można było podziwiać inteligentne rozwiązania pozwalające znacząco usprawnić dostawy wody, odprowadzanie ścieków oraz transport publiczny. Dyskusje toczyły się też wokół zyskującej na znaczeniu kwestii bezpieczeństwa oraz zarządzania wywozem odpadów komunalnych w aglomeracjach miejskich. Następna edycja targów HANNOVER MESSE 2013 odbędzie się w dniach 8-12 kwietnia 2013 r.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments