HANNOVER MESSE 2011

W kwietniu br. W Hanowerze odbyła się najważniejsza międzynarodowa impreza technologiczna – HANNOVER MESSE 2011. Targi te zanotowały najwyższe wskaźniki ekonomiczne od dziesięciu lat. Na tegorocznej edycji HANNOVER MESSE 2011 swoje produkty i usługi zaprezentowało aż 6500 firm z 65 krajów świata.

 

 

HANNOVER MESSE 2011 to aż trzynaście wystaw branżowych zgromadzonych pod jednym dachem: Industrial Automation, Motion, Drive & Automation, Energy, Power Plant Technology, Wind, MobiliTec, Digital Factory, ComVac, Industrial Supply, CoilTechnica, SurfaceTechnology, MicroNanoTec oraz Research & Technology.

W br. w centrum uwagi znalazła się tematyka związana z automatyką przemysłową, energetyką, technologią napędów i mechaniką płynów, dostawami dla przemysłu i usługami branżowymi oraz innowacyjnymi technologiami i rozwiązaniami jutra. Dr Wolfram von Fritsch, prezes zarządu Deutsche Messe, skomentował przebieg HANNOVER MESSE 2011, mówiąc: – Firmy przemysłowe zatankowały w Hanowerze tyle nowej energii, że bez problemu włączyć mogły piąty bieg, tak ważny dla poprawy koniunktury, i z impetem ruszyć do przodu. Na tegorocznej imprezie widać było ogromną dynamikę rozwoju i wyraźne przyspieszenie gospodarcze.

Wystawcy przyjechali do Hanoweru z dużymi oczekiwaniami związanymi z coraz bardziej pozytywnymi prognozami dotyczącymi poprawy koniunktury. – Udało nam się nie tylko spełnić te oczekiwania, ale nawet dać firmom więcej niż się spodziewały, a to dzięki trafnemu doborowi kluczowych tematów, prezentacjom ponad 5000 przełomowych nowości i zgromadzeniu gości z całego świata – podkreślił Wolfram von Fritsch.

Główne hasło targów „Smart Efficiency” obecne było we wszystkich obszarach imprezy, bowiem inteligentne rozwiązania poprawiające efektywność można było zobaczyć na wielu różnych stoiskach, poświęcono im też sporo uwagi w ramach paneli dyskusyjnych. – W ponad 60 forach odbywających się w ramach targów udział wzięła rekordowa liczba uczestników – było ich o 30% więcej niż w roku 2009 – stwierdził Wolfram von Fritsch. – Potwierdziło to rolę imprezy jako najważniejszej platformy transferu wiedzy i know-how z zakresu nowych technologii.

Ogromnym zainteresowaniem gości cieszyły się w tym roku obszary związane z energetyką i szeroko rozumiana automatyka przemysłowa. – W czasie ostatnich kilku dni intensywnie dyskutowaliśmy o miksie energetycznym jutra, o rozwiązaniach spełniających wymagania, które stawia przed nami przyszłość, oraz o technologiach pozwalających zwiększyć efektywność energetyczną – poinformował Wolfram von Fritsch. – Wiemy już, że oszczędzać energię warto zacząć od dzisiaj; możliwe jest to bez konieczności zmiany całej infrastruktury zaopatrzenia w prąd. Wystawcy udowodnili na HANNOVER MESSE, że są w stanie zaoferować wydajne i oszczędne technologie niewymagające rewolucyjnych zmian – wystarczy wdrożyć je i zacząć stosować. Według ekspertów pozwolą one zaoszczędzić nawet do 30% energii. W tym roku szczególnie dobrze widać było, jak wiele korzyści mogą uzyskać wystawcy i goście targów dzięki poszerzeniu tematyki związanej z energetyką i powiązaniu jej z innymi zakresami imprezy, co organizatorzy targów czynią konsekwentnie już od kilku lat.

Mówiąc o planach związanych z kolejnymi edycjami targów, Wolfram von Fritsch zapowiedział rozbudowę Metropolitan Solutions – obszaru poświęconego technologiom stworzonym z myślą o miastach jutra: – Zainteresowanie tą tematyką przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Urbanistyka rozwija się w ostatnich latach niezwykle dynamicznie, a firmy przemysłowe mogą zaoferować rozwiązania wielu problemów stających przed architektami i budowniczymi miast przyszłości. Dlatego właśnie HANNOVER MESSE to najlepsze miejsce do spotkania urbanistów z dostawcami nowych technologii.

Portfolio imprezy zostanie uzupełnione w roku 2012 o kolejną wystawę branżową. – W ramach nowej platformy IndustrialGreenTec stworzymy miejsce prezentacji ekologicznych technologii stosowanych w przemyśle – zapowiedział Wolfram von Fritsch. – W centrum uwagi znajdą się tam takie tematy, jak nowoczesne zarządzanie obiegiem surowców, utylizacja odpadów oraz oczyszczanie wody i powietrza w ramach procesów przemysłowych. Motto IndustrialGreenTec brzmieć będzie „Gospodarka cyrkulacyjna: od przemysłu dla przemysłu”.

HANNOVER

MESSE 2011 odwiedziło ponad 230.000 zwiedzających. Oznacza to niemal 15-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2009. Aż 60.000 gości przyjechało spoza granic Niemiec. – Same tylko osoby, które przybyły z zagranicy, zapełniłyby ponad 150 dużych samolotów – poinformował Wolfram von Fritsch. – W tym roku zwiększyła się liczba zwiedzających z każdego z reprezentowanych na targach krajów, z czego skorzystali wystawcy ze wszystkich obszarów tematycznych imprezy. Co trzeci gość targów był managerem wyższego szczebla. W tym roku HANNOVER MESSE odwiedziło o 20% więcej osób z zarządów firm.

3 kwietnia 2011 r. imprezę zainaugurowali wspólnie kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon. W jej uroczystym otwarciu udział wzięło 2400 gości. Targi odwiedziło w sumie ponad 120 międzynarodowych delegacji polityczno-gospodarczych z całego świata. – Francja – tegoroczny kraj partnerski targów – zaprezentowała się jako lider w zakresie innowacji i ważny partner gospodarczy Niemiec – podkreślił Wolfram von Fritsch. Kolejna edycja targów HANNOVER MESSE odbędzie się w dniach 23-27 kwietnia 2012 r.

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Nietypowe zastosowania piły szablastej

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego osprzętu można piłą szablastą nie tylko szybko i bez wysiłku przeciąć metalowy kształtownik czy drewnianą belkę, ale również obrobić metalowe lub drewniane elementy lub oczyścić z rdzy różne zakamarki.

Pilarka szablasta ma stosunkowo krótką historię. Idea, która przyświecała konstruktorom przy jej projektowaniu, była prosta. Chodziło o to, aby ułatwić pracę ślusarzom, instalatorom i mechanikom, którzy często muszą szybko przyciąć na odpowiedni wymiar metalowe kształtowniki, blachę, elementy z tworzywa sztucznego czy drewniane belki. Jeszcze nie tak dawno czynności te były wykonywane ręcznie różnego rodzaju piłami. Od operatora wymagało to nie tylko wiedzy, jak właściwie

posługiwać się piłą, ale także posiadania dość dużej sprawności fizycznej. Szczególnie przecięcie metalowych kształtowników o szerokich przekrojach wymagało znacznej siły i wytrwałości. Pojawienie się pilarek szablastych znacznie przyspieszyło i ułatwiło tego typu prace. Jednakże, jak się okazuje, pilarkami tego typu można wykonywać i inne operacje za pomocą pilników, tarników (raszpli), szczotek drucianych i z włosia. Rozszerzają one znacznie zastosowanie pilarek szablastych. Jednakże od pewnego czasu są na naszym rynku niedostępne.

Dlatego pozwoliliśmy sobie przypomnieć te już nieco zapomniane narzędzia.
Jak wiadomo, piłowanie pilnikiem ma na celu skrawanie z powierzchni obrabianego metalu cienkiej warstwy o grubości nawet niekiedy dochodzącej do kilku milimetrów. Na pilniku są w tym celu nacięte zęby o nachyleniu w jedną stronę. Mogą być one rozstawione ukośnie lub falisto względem osi pilnika. W zależności od wielkości ząbków rozróżnia się pilniki zdzieraki, równiaki, półgładziki, gładziki, podwójne gładziki i jedwabniki. Wcześniej próbowano już mechanizować uciążliwą i pracochłonną operację piłowania. Stosowano wówczas specjalne pilniki tarczowe, mocowane w specjalnych urządzeniach tzw. pilnikarkach. Wrzeciona pilnikarek wykonywały ruch obrotowy.

Jednak dopiero pojawienie się pił szablastych, czyli takich elektronarzędzi, których element roboczy bezproblemowo wykonuje ruchy posuwisto-zwrotne, dawało nadzieję na szerokie zastąpienie piłowania ręcznego mechanicznym. Niestety, tak się nie stało, a naszym zdaniem warto wrócić do tej idei ponownie. Jak można wywnioskować, zalety pił szablastych, opisane przy wykorzystywaniu w nich brzeszczotów, obowiązują również przy piłowaniu. Tak więc w razie takiej potrzeby można na przykład piłować samym końcem pilnika. Dzięki temu obrobienie powierzchni nawet w miejscach trudno dostępnych nie stwarza większych problemów. Podobnie jak w przypadku brzeszczotów, można również szybko wymieniać element roboczy, tj. pilniki o różnych nacięciach zębów. Choć kształt pilnika stosowanego w piłach szablastych różni się nieco od kształtu tradycyjnego narzędzia, to jego funkcja pozostaje niezmieniona.

Do obróbki drewna stosuje się m.in. tarniki. Ponieważ z założenia pracują one w bardziej miękkim materiale niż pilniki, ich trójkątne ząbki są nacięte głębiej, ale za to rzadziej. Podczas obróbki drewna trzeba niekiedy usunąć dużą część zbędnego materiału. Piła szablasta wyposażona w tarnik jest narzędziem, dzięki któremu wydajność pracy przy tego rodzaju obróbce wzrasta niebagatelnie. Jednocześnie wysiłek operatora zostaje w zasadzie ograniczony jedynie do podtrzymywania i kierowania urządzeniem. Przy pracy operator nie musi już wykonywać ruchów całym ciałem i rękoma, jak to było w przypadku tradycyjnych narzędzi.

Następnym narzędziem, które wypróbowaliśmy w pilarce szablastej, była szczotka druciana. Ponieważ jej szerokość robocza jest bardzo mała, nadaje się ona bardzo dobrze do czyszczenia trudno dostępnych miejsc z rdzy i innych zabrudzeń. Z naszych doświadczeń wynika, że nadaje się do takich zadań lepiej niż szczotki obrotowe napędzane szlifierkami prostymi, gdyż zakamarki penetruje głębiej i skutecznie usuwa z nich rdzę. W naszym redakcyjnym warsztacie szczotką drucianą zamontowaną na pilarce szablastej oczyściliśmy imadło, w tym zadaniu szczotka sprawdziła się bardzo dobrze, gdyż swobodnie mogliśmy dosięgnąć nią wgłębień. Do czyszczenia z brudu powierzchni bardziej delikatnych (aluminium, sztuczne tworzywo) przeznaczone są szczotki wykonane z włosia. Zarówno w przypadku szczotki drucianej, jak i wykonanej z włosia, jej koniec jest nieco zadarty ku górze. Pozwala

to na dobrą penetrację miejsc trudno dostępnych.

Okazuje się więc, że piły szablaste są urządzeniami bardziej uniwersalnymi niż powszechnie się sądzi. Jeśli mamy takie elektronarzędzie, warto zakupić do niego nie tylko brzeszczoty, ale także i inny osprzęt, który znacznie rozszerzy jego funkcjonalność. Niestety, dostępność osprzętu na polskim rynku jestograniczona.

ZOBACZ TAKŻE
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
5 lat temu

Gdzie mozna kupić takie pilniki itd do pily szablastej?

pins
Admin
Reply to  Bartek
5 lat temu

Miał w swojej ofercie Bosch, potem wycofał z niej te produkty, a z tego co wiemy, miał je ponownie wprowadzić. Proszę więc zapytać u najbliższego dealera Boscha, czy są ponownie. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

paweł
paweł
Reply to  pins
3 lat temu

Niestety pilniki nadal nie do zdobycia. Może jest jakieś inne źródło?

pins
Admin
Reply to  paweł
3 lat temu

Tak to już jest z produktami, że ich wytwarzanie nie trwa “wiecznie”. Sam artykuł ma już przeszło 6 lat, więc stanowi teraz już tylko teoretyczne rozważanie, a może też inspirację do wyprodukowania takiego osprzętu. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu