Grzechotka Wera Zyklop Pocket – redakcyjny test

Innowacyjna grzechotka 3/8” Wera Zyklop Pocket łączy funkcjonalności klucza nasadowego i wkrętaka oraz ma regulowaną kątowo głowicę i magazynek na bity.

Więcej funkcjonalności i poręczności

Jak wiadomo, większość grzechotek na rynku produkowanych jest zgodnie z klasycznym wzorem tego produktu, w którym za główne elementy uważa się podłużną rękojeść i prostopadłą do niej głowicę, w której mieści się 1- lub 2-kierunkowy mechanizm grzechotkowy zakończony zabierakiem kwadratowym służącym do mocowania nasadek czy różnego rodzaju adapterów pośredniczących. Niemiecka firma Wera postanowiła wyjść poza ten wzór i stworzyć narzędzie o rozszerzonej funkcjonalności i wyższym poziomie poręczności. Analizę narzędzia zacznijmy od omówienia rękojeści. Wera,

zamiast rękojeści całostalowej lub stalowej z uchwytem z tworzywa sztucznego, zastosowała ergonomicznie wyprofilowaną, 2-komponentową rękojeść z tworzywa sztucznego. Ma ona nazwę „Kraftform” kojarzącą się użytkownikom profesjonalnych narzędzi z wkrętakami Wera. Jest ona, jak łatwo zauważyć, modyfikacją ergonomicznej rękojeści Kraftform od wielu lat stosowanej w tych wkrętakach. Jej ważną zaletą jest optymalne dopasowanie do dłoni. Dzięki m.in. temu nie powoduje ona urazów ręki, a praca grzechotką Wera Zyklop nie jest męcząca. W wnętrzu rękojeści mieści się magazynek na 12 bitów typu C 6,3 (25-milimetrowych). Wysuwa się go i chowa z tyłu rękojeści. Ponieważ jest obrotowy, wyjmowanie i wkładanie bitów jest ułatwione. Magazynek jest także zabezpieczony przed całkowitym wysunięciem, które może skutkować jego zgubieniem.

Obracana głowica i kieszonkowe wymiary

Grzechotka Wera Zyklop wyposażona jest w głowicę, której pozycję można regulować, ustawiając ją pod kątami 0°, ±15° i ±90°. Użytkownik ma więc do dyspozycji pięć pozycji roboczych. Ich zmiana polega na zwolnieniu blokady przyciskiem suwakowym i ustawieniu głowicy w wybranej pozycji. Jest ona automatycznie w niej blokowana, gdyż mechanizm regulacyjny wyposażono w sprężynę powrotną.
Należy zauważyć, że w przypadku kluczy grzechotkowych z zabierakami 3/8” regulowana kątowo głowica jest unikalnym rozwiązaniem. Z prawie 100-proc. prawdopodobieństwem można stwierdzić, że Wera Zyklop to jedyna na rynku taka grzechotka.
Gdy porównamy jej wymiary, głównie długość, z grzechotkami o rozmiar mniejszymi, czyli 1/4”, to okazuje się, że jest tylko o ok. 5 mm dłuższa niż jej kompaktowe odpowiedniki z obrotową głowicą. Dlatego testowana grzechotka Wera Zyklop to też narzędzie o niewielkich kieszonkowych wymiarach, które – jak wiadomo – są ważną zaletą podczas pracy w miejscach trudno dostępnych.

Klucz grzechotka i wkrętak

Głowica testowanego narzędzia mieści 2-kierunkowy, 72-zębny mechanizm grzechotkowy o kącie obrotu wynoszącym 5°, który doskonale sprawdza się podczas montażu prowadzonego w ograniczonych przestrzeniach. Do zmiany kierunku jego pracy służy radełkowane pokrętło wykonane z tworzywa sztucznego. Zarówno samą głowicę, jak i mechanizm grzechotkowy oraz zabierak kwadratowy 3/8” wytworzono ze stali wysokiej jakości, charakteryzującej się dużą wytrzymałością mechaniczną. Dlatego testowaną grzechotką można aplikować dość duże momenty obrotowe potrzebne szczególnie podczas demontażu śrub. W zabieraku wykonano także 6-kątne gniazdo 1/4”. W kluczu grzechotkowym Wera Zyklop można więc bezpośrednio mocować zarówno nasadki 3/8”, jak i bity 1/4”. Nie są zatem potrzebne do tego adaptery pośredniczące. Co ważne, testowany klucz nie ma on blokady kulkowej nasadek – jej rolę pełni magnes. Dzięki takiemu wykonaniu uchwytu narzędziowego grzechotką Wera Zyklop można pracować zarówno jako kluczem nasadowym, jak i wkrętakiem.

Grzechotka Wera Zyklop – wyniki testów

Testowany klucz grzechotka Wera Zyklop pochodził z zestawu 8009 Zyklop Pocket Set 1. Wraz z nim użytkownik dostaje bity Phillips (PH 1 i PH 2), Pozidriv (PZ 1 i PZ 2), TORX (TX 10, TX 15, TX 20 i TX 25) i sześciokątne (3, 4, 5

i 6). Testy wykonała firma trudniącą się pracami mechanicznymi i obsługą maszyn. Przedmiotem prób testowych była jej poręczność i dostosowanie do różnych sytuacji roboczych. Testujący docenili niewielkie wymiary grzechotki Wera Zyklop i możliwość łatwej pracy w ciasnych miejscach. Zaś opcję ustawiania kąta głowicy uznali za cechę, która jest szczególnie przydatna w takich warunkach. Ich zdaniem, narzędzie oferuje co najmniej ten sam wysoki poziom funkcjonalności co o rozmiar mniejsze grzechotki 1/4” z obracaną głowicą. Do tego jej rękojeść jest odczuwająco bardziej wygodna w pracy i niepowodująca zmęczenia ręki. Zdaniem testujących, powodem tego jest perfekcyjne dopasowane do dłoni dzięki odpowiednio wyprofilowanym powierzchniom na 4 palce i kciuk oraz miękkim i twardym strefom. Testujący zauważyli, że grzechotką Wera Zyklop można też z powodzeniem pracować niewielkimi nasadkami z kwadratowym gniazdem napędowym 1/4”. Jak wiadomo, potrzebny jest do tego odpowiedni adapter.
Klucz grzechotka Wera Zyklop sprawdził się także jako wkrętak. Według testujących jest ona równoważna funkcjonalnie dużym wkrętakom z wymiennym grotami. Dlatego postulowali oni, żeby Wera stworzyła zestaw, w którym oprócz testowanej grzechotki znalazłyby się długie groty, którymi można by pracować zamiennie z krótkimi bitami z magazynka. Testujący wysoko ocenili także jakość i solidność wykonania grzechotki Wera Zyklop. Pod tym względem, ich zdaniem, to narzędzie z najwyższej półki.

Ocena* grzechotki Wera Zyklop dokonana podczas testów

Jakość wykonania 
1. Ocena solidności wykonania5
2. Ocena dokładności wykonania5
3. Estetyka wykonania5
Ergonomia 
1. Dopasowanie do dłoni5
2. Łatwość aplikacji – ocena uciążliwości narzędzia5
3. Łatwość obsługi (regulacji, wymiany osprzętu itp.)5
4. Porównanie do stosowanych dotychczas narzędzi pod względem ergonomii5
Cechy operacyjne 
1. Łatwość pokręcania w prawo/lewo5
2. Wielkość skoku grzechotki5
3. Dostosowanie do swojego przeznaczenia – ocena specjalizacji (narzędzia specjalistyczne)5
4. Poręczność w różnych sytuacjach roboczych5
* Skala ocen: 1-5

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments