GRUNTOWNY TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ Z SILNIKIEM BEZSZCZOTKOWYM BOSCH GWS 180-LI PROFESSIONAL

Bosch GWS 180-LI wyznacza nowy standard wykonania i efektywności pracy oraz produktywności dla lekkich akumulatorowych szlifierek kątowych klasy 18 V. To bezprzewodowe elektronarzędzie oferuje moc porównywalną do 700-watowych szlifierek przewodowych i jest bardzo łatwe w operowaniu, lekkie, doskonale wyważone oraz proste w obsłudze.

Test cięcia rury PCV

Ponieważ w przypadku małych szlifierek kątowych bardzo ważną ich cechą jest poręczność, najpierw przyjrzymy się modyfikacjom, które wprowadził Bosch w nowym akumulatorowym modelu GWS 180-LI Professional. Przede wszystkim inżynierowie z niemieckiego koncernu dokonali zmian w kształcie i wielkości obudowy. Ma ona teraz niewielki przekrój o obwodzie wynoszącym 156 mm w części pełniącej

funkcję uchwytu głównego. Dzięki temu urządzenie można swobodnie i bezpiecznie obsługiwać jedną ręką. Do tego szlifierka jest krótka (340 mm) i doskonale wyważona (środek ciężkości przesunięty bliżej głowicy), ma też małą masę (1,6 kg). Wyposażono ją w wygodny obsłudze włącznik główny dopasowany swoim kształtem do kciuka. Jest dwustopniowy, a więc uniemożliwia przypadkowe uruchomienie urządzenia, i umieszczony w łatwo dostępnym dla dłoni miejscu z boku obudowy. Z kolei płaska i nieduża głowica umożliwia łatwe operowanie szlifierką w miejscach trudno dostępnych. Testowane urządzenie wyposażono również w rękojeść dodatkową z większą osłoną dla dłoni i powierzchnią o antypoślizgowej teksturze, która ułatwia pewne jej trzymanie. Niewątpliwie, wygodę obsługi zwiększa osłona tarczy. Jej pozycję reguluje się beznarzędziowo – służy do tego prosta w obsłudze dźwignia blokady i zapadki ustalające. Szlifierkę GWS 180-LI Professional wyposażono także w blokadę wrzeciona umożliwiającą szybką wymianę osprzętu na wrzecionie z gwintem M14. Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 180-LI Professional to wzór poręczności – możemy nią bowiem wygodnie i szybko pracować w każdej pozycji roboczej. Testowane elektronarzędzie jest też bardzo solidnie wykonane – zastosowano w nim wymienne filtry siatkowe chroniące napęd przed negatywnym działaniem pyłu, zaś jego głowica posiada stalowy kołnierz stabilnie mocujący wrzeciono i wydłużający żywotność podzespołów przekładni kątowej.

Test cięcia rury aluminiowo-tworzywowej (PEX)

Za wydajność szlifierki Bosch GWS 180-LI Professional odpowiada nowoczesny, wydajny i wysoce sprawny, a przy tym energooszczędny silnik bezszczotkowy. Generuje on moc około 700 watów i rozpędza tarczę do 11.000 obr./min. Pod względem kluczowych parametrów testowana akumulatorowa szlifierka kątowa nie różni się od jej odpowiedników przewodowych wyposażonych w komutatorowe silniki 700-watowe na prąd zmienny 230 V. Jej pracą steruje zaawansowana elektronika mikroprocesorowa oferująca takie funkcje, jak łagodny rozruch (soft start), ochrona antyprzeciążeniowa silnika (Overload Protection) oraz zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem (Restart Protection). Pierwsza z wymienionych funkcji, jak wiadomo, ogranicza prąd pobierany podczas włączania szlifierki i tym samym chroni silnik, akumulatory oraz jej mechanizmy przed negatywnymi skutkami szybkiego rozruchu. Natomiast ochrona antyprzeciążeniowa dba o wysoką trwałość jednostki napędowej, chroniąc ją przed skutkami poboru prądów o dużym natężeniu. Z kolei Restart Protection uniemożliwia przypadkowe uruchomienie maszyny na skutek zamocowania w niej akumulatora, co ma miejsce wtedy, gdy pozostawiono ją z załączonym włącznikiem.

Test cięcia rury miedzianej


Szlifierka GWS 180-LI Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, korzysta z wydajnych źródeł zasilania należących do Flexible Power System. Możemy więc zasilać ją systemowymi akumulatorami Li-Ion 18 V z linii GBA lub ProCORE (wysokoprądowe o dużej mocy). Użytkownik ma do dyspozycji baterie o pojemnościach 1.5, 2.0, 4.0, 5.0 6.0, 8.0 i 12.0 Ah. Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano wysokiej jakości ogniwa Li-Ion i aktywne ich chłodzenie COOLPACK oraz system Electronic Cell Protection (ECP) zapewniający im kompleksową ochronę przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. O jej poziomie informują diodowe wskaźniki, w które wyposażone są akumulatory Bosch. Należy tu odnotować, że na standardowym wyposażeniu szlifierki GWS 180-LI Professional nie ma akumulatorów ProCORE. Oferowana jest ona z optymalnymi dla niej bateriami z linii GBA o pojemności 4.0 Ah. Wysokoprądowe akumulatory ProCORE można więc

dokupić osobno z ładowarką.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS 180-LI Professional

Podczas nich szlifierkę GWS 180-LI Professional zasilaliśmy akumulatorami GBA 18 V/4.0 i 5.0 Ah oraz ProCORE 18 V/8.0 Ah. Testy rozpoczęliśmy od błyskawicznego (3,16 s) i bardzo dokładnego przecięcia rury PCV (średnica 27 mm, grubość ścianki – 2 mm) z użyciem tarczy Bosch Carbide Multi Wheel. Następnie za pomocą tej samej tarczy, jeszcze szybciej docięliśmy aluminiowo-tworzywową rurę PEX (średnica 22 mm, grubość ścianki – 2 mm, czas cięcia – 2,4 s) stosowaną w systemach ogrzewania CO. Zaś potem w 6,92 s skróciliśmy rurę miedzianą o średnicy 22 mm (grubość ścianki – 1,5 mm) wykorzystywaną w instalacjach CO oraz gazowych. W próbie 4. szlifierce Bosch GWS 180-LI Professional postawiliśmy trudne zadanie przecięcia profilu aluminiowego (przekrój cięcia – 9 x 2 cm, grubość ścianki – 2 mm, czas cięcia – 2,4 s). Zadanie za pomocą tarczy Bosch Carbide Multi Wheel wykonaliśmy w równe 24 s. Następnie efektywnie usunęliśmy rdzę z powierzchni profilu stalowego, wykorzystując do tego ściernicę fibrową Bosch o granulacji 50. Zachęceni bardzo dobrym rezultatem szlifowania, w szlifierce GWS 180-LI Professional zamocowaliśmy wymagającą energetycznie ściernicę fibrową Bosch o granulacji 24.

Test cięcia profilu aluminiowego

Przez 30 s usunęliśmy nią 22 g materiału stalowego, co jest bardzo dobrym wynikiem w kompaktowej klasie szlifierek akumulatorowych klasy 18 V. W kolejnej serii testów przecinaliśmy elementy stalowe z użyciem tarczy korundowej Bosch Rapido INOX. Najpierw w 15,4 s skróciliśmy profil stalowy 4 x 2 cm o grubości ścianki 2 mm. Potem bezproblemowo w 21,48 s przecięliśmy gruby stalowy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm. Następnie sprawnie w 20,96 s skróciliśmy płaskownik ze stali konstrukcyjnej (przekrój cięcia – 80 x 5 mm). W teście 11. sprawdziliśmy, ile cięć stalowego pręta zbrojeniowego 20 mm wykonamy szlifierką kątową Bosch 180-LI Professional na jednym pełnym ładowaniu akumulatora GBA 18 V/5.0 Ah. Uzyskaliśmy doskonały wynik 23 cięć z użyciem tarcz Bosch Rapido INOX.

Test usuwania rdzy z powierzchni profilu stalowego

W teście 12. rozpoczęliśmy obróbkę materiałów ceramicznych, wykonując w 10,12 s otwór o średnicy 27 mm w płytce ściennej o grubości 10 mm. Następnie w tej samej płytce wywierciliśmy jeszcze szybciej (7,4 s) standardowy otwór o średnicy 68 mm pod puszkę elektryczną. Testy obróbki materiałów ceramicznych zakończyliśmy efektywnym i dokładnym cięciem płytki ściennej o szerokości 140 mm i grubości 10 mm. Operacja ta zajęła nam 6,68 s. Redakcyjne testy zakończyliśmy bardzo trudną próbą przecięcia sosnowej deski szalunkowej (przekrój cięcia – 180 x 28 mm) z 7 gwoździami o średnicy 4 mm za pomocą tarczy Bosch Carbide Multi Wheel. Ten wymagający egzamin z efektywności pracy (48,04 s) szlifierka Bosch GWS 180-LI Professional zdała na 5+.

Test zgrubnego szlifowania stali konstrukcyjnej


Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Bosch GWS 180-LI Professional to bardzo łatwe w obsłudze, poręczne i wysoce skuteczne w obróbce zróżnicowanej gamy materiałów elektronarzędzie. Jest to efektem zastosowania w nim silnika bezszczotkowego oraz lekkiej, kompaktowej i ergonomicznej konstrukcji. Naszym zdaniem, testowana szlifierka sprawdzi się w rękach fachowców wielu specjalności: od budowlańców, przez glazurników, dekarzy i hydraulików, do

instalatorów oraz ślusarzy itp.

Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Bosch GWS 180-LI Professional

Napięcie zasilania18 V
Obroty na biegu jałowym11.000/min
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Soft Start/Overload Protection/Restart Protection+/+/+
Silnik bezszczotkowy+
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,5-12,0 Ah należące do Flexible Power System
Waga bez akumulatora (zgodnie z procedurą EPTA)1,6 kg
Test cięcia profilu ze stali konstrukcyjnej
Test cięcia pręta zbrojeniowego
Test cięcia płaskownika ze stali konstrukcyjnej
Test produktywności na jednym pełnym ładowaniu akumulatora GBA 18 V/5.0 Ah
Test wiercenia otworu o średnicy 27 mm w płytce ściennej o grubości 10 mm
Test wiercenia otworu o średnicy 27 mm w płytce ściennej o grubości 68 mm
Test cięcia płytki ściennej
Test cięcia sosnowej deski szalunkowej z gwoździami
autor:  pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesław
Wiesław
2 lat temu

Jaki model otwornicy użyto w teście “Test wiercenia otworu o średnicy 27 mm w płytce ściennej o grubości 10 mm”?

Michał
Michał
2 lat temu

Dzień dobry,
zastanawiam się nad kupnem tego Boscha. Moją uwagę przykuł komentarz na temat szlifowania płaskownika. Powiedzieliście, że szlifierka 700W nie jest odpowiednim modelem do tak długiej pracy szlifierskiej. Co rozumiecie przez “długiej” i jakie modele byłyby lepsze w takim razie?
Pozdrawiam!