Giętarki LUNA

Kontynuując przegląd maszyn oferowanych pod marką LUNA, przyjrzymy się dzisiaj grupie urządzeń służących do kształtowania blach. Dostępne są zarówno giętarki krawędziowe, jak i walcowe. Firma w zależności od grubości giętej blachy oferuje giętarki ręczne, mechaniczne lub hydrauliczne. Te ostatnie mogą się okazać niezbędne przy wyginaniu blach o grubości ponad 3 mm.
Aby odpowiedni profil z blachy mógł powstać, należy do tego dobrać właściwą maszynę. W zależności od potrzeb można arkusz blachy wyginać prosto w jednym kierunku lub zaginać kilka boków w różnych kierunkach. Decydując się na zakup giętarki, musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

Najpierw musimy dokładnie określić, jaka jest niezbędna dla nas długość robocza maszyny, jakiej grubości blachy zamierzamy wyginać, jakiego typu będą to blachy, czy mają powstawać głębokie profile, z jaką precyzją chcemy wyginać blachy, a także, jakie prowadnice będą nam potrzebne.

Omawianie giętarek Luna zaczniemy od giętarek krawędziowych z obsługą nożną MFF 2S i MFF 3S. Są to solidnie wykonane maszyny, o kompaktowej budowie, przeznaczone dla profesjonalistów. Różnią się między sobą długością roboczą (odpowiednio 1020 i 1270 mm) oraz grubością wyginanych blach (2,5 i 2 mm). Giętarki mają spawany korpus. Wygodna obsługa funkcji maszyny nogami poprawia ergonomię pracy, umożliwiając wykorzystanie obu rąk do załadunku blachy. Dzięki temu praca może być wykonana szybko i zarazem bezpiecznie. Maszyny nie wymagają wielu czynności konserwacyjnych. Specjalnie zaprojektowane prześwity w belkach dolnej i dociskającej umożliwiają wyginanie profili z zagiętymi do góry bokami. Maszyny są standardowo wyposażone w sprężyny odciążające belkę zaginającą, co wpływa na dobrą jakość powstających krawędzi. Kąt zginania można wybrać z zakresu 0°–135°. Ofertę firmy LUNA uzupełniają maszyny występujące pod marką HM Machinery. Są to cztery mechaniczne giętarki krawędziowe: HBM1500-35S, HBM2000-35S, HBM2500-25S i HBM3100-2S. W ich symbolach zostały ukryte charakterystyczne parametry pracy, tzn. długości robocze (odpowiednio 1550, 2035, 2540 i 3100 mm) oraz maksymalne grubości obsługiwanych blach (3,5, 2,5 i 2 mm). Producent twierdzi, że konstrukcja giętarek nie wymaga specjalnej konserwacji bocznych prowadnic. Dociskowa belka jest napędzana silnikiem sterowanym elektronicznie. Ruch roboczy załączany jest nogą. Kąt zagięcia w zakresie 0°–180° ustawia się płynnie za pomocą pokrętła. Trójfazowy silnik jest zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowym wyzwalanym przy zaniku napięcia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy maszynę uruchamia się dwoma rękami.

Do powstawania kształtów walcowych lub stożkowych służy kolejna grupa urządzeń, czyli giętarki walcowe. I w tym przypadku przed zakupem maszyny należy zwrócić uwagę na istotne jej parametry. Należą do nich osiągana długość robocza, grubość zwijanych blach, typ i rodzaj blachy, średnica uzyskiwanych walców czy możliwość uzyskiwania kształtów stożkowych. Dostępne są giętarki o napędzie ręcznym i mechanicznym. Urządzenia LUNA serii MBK 620 H, 1015 H i 1212 H są ręcznymi giętarkami walcowymi. Zostały wyposażone w trzy beczkowate walce, pomiędzy którymi przesuwa się kształtowaną blachę za pomocą korby. Walec górny jest odchylany, co ułatwia zdjęcie wygiętego profilu z maszyny. Walec dolny ustawiany jest w położenie robocze za pomocą specjalnego pokrętła. Z kolei walec tylny ustawia się dźwignią i wymiennym wycinkiem koła zębatego. Ponieważ walec można też ustawić skośnie, na tej maszynie wykonuje się stożki. Walce dolny i tylny mają cztery różne rowki, co służy do wkręcania wkładek z drutu. Średnica walców górnego, dolnego i tylnego we wszystkich trzech urządzeniach jest taka sama. Różnią się one między sobą długością roboczą (odpowiednio: 675, 1020 i 1270 mm) oraz maksymalną grubością zwijanych blach (2, 1,5 i 1,25 mm).

Kolejną grupą urządzeń są giętarki walcowe napędzane mechanicznie. Należą do nich giętarki LUNA serii MBL 620 M, 1015 M i 1212 M. Napęd jest w nich realizowany silnikiem elektrycznym o mocy 0,75 kW z przekładnią
ślimakową. Mają beczkowate, asymetrycznie umieszczone walce. Giętarka pozwala na uzyskiwanie dokładnych, powtarzalnych gięć. Maszyna ma przełącznik kierunku biegu, który uruchamia się nogą . Prędkość robocza wynosi 5,5 m/min. Długości robocze i maksymalna grubość obsługiwanych blach w omawianych maszynach to odpowiednio: 675 mm/2 mm, 1010 mm/1,5 mm i 1260 mm/1,25 mm.

Zaawansowanymi konstrukcjami są walcarki napędzane mechanicznie LUNA MBR. Producent oferuje 33 modyfikacje tych urządzeń. Różnią się one między sobą przede wszystkim długościami roboczymi (w zakresie 1040–2540 mm) i odpowiednio do długości zmieniającymi się maksymalnymi grubościami obsługiwanych blach (1–6 mm). Jednocześnie z długością roboczą zmienia się w poszczególnych maszynach moc silnika odpowiadającego za napęd: od najmniejszego 0,75 kW, przez 1,1 kW aż do 2,2 kW dla urządzeń o najdłuższych częściach roboczych. W urządzeniach serii MBR beczkowate walce umieszczono w sposób asymetryczny. Walce są osadzone w łożyskach igiełkowych, co znacznie ułatwia ich obracanie. Wzajemne ustalanie położenia walców dokonuje się pokrętłami ręcznymi przez przekładnie ślimakowe. Giętarki mogą być wyposażone w wiele interesujących akcesoriów, m.in.: do gięcia krawędziowego, do ustawienia skośnego walca gnącego, z suwakiem i pokrętłem z licznikiem, napędy mechaniczne walca gnącego, przenośny panel sterowania walca gnącego lub dolnego itd.

Z pobieżnie dokonanego przeglądu maszyn do wyginania blachy znajdujących się w ofercie firmy LUNA wyraźnie widać, że nawet najbardziej wymagający klient będzie w stanie zaspokoić swoje potrzeby i wybierze wśród wielu serii, typów i modyfikacji tych profesjonalnych urządzeń najbardziej odpowiednie dla siebie (pełna lista dystrybutorów maszyn firmy Luna, w tym giętarek, znajduje sią na www.LunaPartner.pl).

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar