Giętarki LUNA
Kontynuując przegląd maszyn oferowanych pod marką LUNA, przyjrzymy się dzisiaj grupie urządzeń służących do kształtowania blach. Dostępne są zarówno giętarki krawędziowe, jak i walcowe. Firma w zależności od grubości giętej blachy oferuje giętarki ręczne, mechaniczne lub hydrauliczne. Te ostatnie mogą się okazać niezbędne przy wyginaniu blach o grubości ponad 3 mm.
Aby odpowiedni profil z blachy mógł powstać, należy do tego dobrać właściwą maszynę. W zależności od potrzeb można arkusz blachy wyginać prosto w jednym kierunku lub zaginać kilka boków w różnych kierunkach. Decydując się na zakup giętarki, musimy sobie odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.
Omawianie giętarek Luna zaczniemy od giętarek krawędziowych z obsługą nożną MFF 2S i MFF 3S. Są to solidnie wykonane maszyny, o kompaktowej budowie, przeznaczone dla profesjonalistów. Różnią się między sobą długością roboczą (odpowiednio 1020 i 1270 mm) oraz grubością wyginanych blach (2,5 i 2 mm). Giętarki mają spawany korpus. Wygodna obsługa funkcji maszyny nogami poprawia ergonomię pracy, umożliwiając wykorzystanie obu rąk do załadunku blachy. Dzięki temu praca może być wykonana szybko i zarazem bezpiecznie. Maszyny nie wymagają wielu czynności konserwacyjnych. Specjalnie zaprojektowane prześwity w belkach dolnej i dociskającej umożliwiają wyginanie profili z zagiętymi do góry bokami. Maszyny są standardowo wyposażone w sprężyny odciążające belkę zaginającą, co wpływa na dobrą jakość powstających krawędzi. Kąt zginania można wybrać z zakresu 0°–135°. Ofertę firmy LUNA uzupełniają maszyny występujące pod marką HM Machinery. Są to cztery mechaniczne giętarki krawędziowe: HBM1500-35S, HBM2000-35S, HBM2500-25S i HBM3100-2S. W ich symbolach zostały ukryte charakterystyczne parametry pracy, tzn. długości robocze (odpowiednio 1550, 2035, 2540 i 3100 mm) oraz maksymalne grubości obsługiwanych blach (3,5, 2,5 i 2 mm). Producent twierdzi, że konstrukcja giętarek nie wymaga specjalnej konserwacji bocznych prowadnic. Dociskowa belka jest napędzana silnikiem sterowanym elektronicznie. Ruch roboczy załączany jest nogą. Kąt zagięcia w zakresie 0°–180° ustawia się płynnie za pomocą pokrętła. Trójfazowy silnik jest zabezpieczony wyłącznikiem nadmiarowym wyzwalanym przy zaniku napięcia. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy maszynę uruchamia się dwoma rękami.
Do powstawania kształtów walcowych lub stożkowych służy kolejna grupa urządzeń, czyli giętarki walcowe. I w tym przypadku przed zakupem maszyny należy zwrócić uwagę na istotne jej parametry. Należą do nich osiągana długość robocza, grubość zwijanych blach, typ i rodzaj blachy, średnica uzyskiwanych walców czy możliwość uzyskiwania kształtów stożkowych. Dostępne są giętarki o napędzie ręcznym i mechanicznym. Urządzenia LUNA serii MBK 620 H, 1015 H i 1212 H są ręcznymi giętarkami walcowymi. Zostały wyposażone w trzy beczkowate walce, pomiędzy którymi przesuwa się kształtowaną blachę za pomocą korby. Walec górny jest odchylany, co ułatwia zdjęcie wygiętego profilu z maszyny. Walec dolny ustawiany jest w położenie robocze za pomocą specjalnego pokrętła. Z kolei walec tylny ustawia się dźwignią i wymiennym wycinkiem koła zębatego. Ponieważ walec można też ustawić skośnie, na tej maszynie wykonuje się stożki. Walce dolny i tylny mają cztery różne rowki, co służy do wkręcania wkładek z drutu. Średnica walców górnego, dolnego i tylnego we wszystkich trzech urządzeniach jest taka sama. Różnią się one między sobą długością roboczą (odpowiednio: 675, 1020 i 1270 mm) oraz maksymalną grubością zwijanych blach (2, 1,5 i 1,25 mm).
Kolejną grupą urządzeń są giętarki walcowe napędzane mechanicznie. Należą do nich giętarki LUNA serii MBL 620 M, 1015 M i 1212 M. Napęd jest w nich realizowany silnikiem elektrycznym o mocy 0,75 kW z przekładnią ślimakową. Mają beczkowate, asymetrycznie umieszczone walce. Giętarka pozwala na uzyskiwanie dokładnych, powtarzalnych gięć. Maszyna ma przełącznik kierunku biegu, który uruchamia się nogą . Prędkość robocza wynosi 5,5 m/min. Długości robocze i maksymalna grubość obsługiwanych blach w omawianych maszynach to odpowiednio: 675 mm/2 mm, 1010 mm/1,5 mm i 1260 mm/1,25 mm.
Zaawansowanymi konstrukcjami są walcarki napędzane mechanicznie LUNA MBR. Producent oferuje 33 modyfikacje tych urządzeń. Różnią się one między sobą przede wszystkim długościami roboczymi (w zakresie 1040–2540 mm) i odpowiednio do długości zmieniającymi się maksymalnymi grubościami obsługiwanych blach (1–6 mm). Jednocześnie z długością roboczą zmienia się w poszczególnych maszynach moc silnika odpowiadającego za napęd: od najmniejszego 0,75 kW, przez 1,1 kW aż do 2,2 kW dla urządzeń o najdłuższych częściach roboczych. W urządzeniach serii MBR beczkowate walce umieszczono w sposób asymetryczny. Walce są osadzone w łożyskach igiełkowych, co znacznie ułatwia ich obracanie. Wzajemne ustalanie położenia walców dokonuje się pokrętłami ręcznymi przez przekładnie ślimakowe. Giętarki mogą być wyposażone w wiele interesujących akcesoriów, m.in.: do gięcia krawędziowego, do ustawienia skośnego walca gnącego, z suwakiem i pokrętłem z licznikiem, napędy mechaniczne walca gnącego, przenośny panel sterowania walca gnącego lub dolnego itd.
Z pobieżnie dokonanego przeglądu maszyn do wyginania blachy znajdujących się w ofercie firmy LUNA wyraźnie widać, że nawet najbardziej wymagający klient będzie w stanie zaspokoić swoje potrzeby i wybierze wśród wielu serii, typów i modyfikacji tych profesjonalnych urządzeń najbardziej odpowiednie dla siebie (pełna lista dystrybutorów maszyn firmy Luna, w tym giętarek, znajduje sią nawww.LunaPartner.pl).