Gdzie i czym wiercimy?

Obecnie w budownictwie stosuje się bardzo wiele różnych materiałów, które mają odmienne właściwości i wymagają zastosowania odpowiednich metod obróbki. W niniejszym artykule omówimy zasady wykonywania otworów w tychże materiałach.

 


Na rynku dostępnych jest wiele różnych elektronarzędzi służących do wiercenia, takich jak: młotki elektropneumatyczne oraz wiertarki udarowe i bezudarowe. Ich zastosowanie jest ograniczone rodzajem obrabianych materiałów. W artykule zajmiemy się tylko wierceniem w materiałach budowlanych, a więc zastosowaniem młotków elektropneumatycznych oraz wiertarek udarowych. Jeśli przyjrzymy się właściwościom użytkowym tych elektronarzędzi, to okazuje się, że w interesującym nas aspekcie (obróbka materiałów

budowlanych) podstawową różnicą pomiędzy nimi jest wartość generowanej siły udaru. To ona właśnie określa ich zdolność wykonywania otworów w betonie czy kamieniu. Jak wiadomo, młotki elektropneumatyczne dysponują dużą większą siłą udaru niż wiertarki udarowe. Udary porównywalnych mocą nominalną młotków klasy 2-4 kg z wiertarkami udarowymi dochodzą nawet do 4-5 dżuli. Stąd młotki obrotowe stosuje się do obróbki materiałów kruchych o dużej twardości, np. standardowego betonu, twardego kamienia (granitu czy marmuru). Wielkość i moc wykorzystywanego młotka zależy od średnicy wierconego otworu oraz od wymaganej wydajności pracy. I tak tego typu elektronarzędzia z uchwytem SDS-plus są przeznaczone do wykonywania otworów o średnicy od 4 do 32 mm, a z SDS-max – od 12 do 52 mm.

Wiertarki udarowe stosuje się do wiercenia w materiałach kruchych o małej twardości, np. cegłach, prefabrykatach czy płytach gipsowych, lub w twardych i zarazem podatnych na uszkodzenia wywołane udarami, np. niewielkie elementy betonowe, ceramika budowlana itp. Warto pamiętać, że nie we wszystkich wypadkach stosuje się udary, np. podczas wiercenia w ceramice budowlanej. Poniżej i powyżej publikujemy schematy zastosowań młotków elektropneumatycznych i wiertarek udarowych według „Encyclopedia of Power Tools” Boscha, 5. wydanie. Schematy te pokazują prawidłowe użycie tych elektronarzędzi. Sądzimy, że zalecenia z nich płynące warto stosować w praktyce, gdyż dzięki temu uzyskamy dobre lub bardzo dobre rezultaty w pracy.

 

Zastosowanie młotków elektropneumatycznych i wiertarek udarowych do wiercenia w cegłach oraz prefabrykatach

 

Źródło: Encyklopedia of Power Tools, wyd. 5., Bosch, s. 816

 

 

Ogólny schemat zastosowania młotków elektropneumatycznych i wiertarek udarowych

Źródło: Encyklopedia of Power Tools, wyd. 5., Bosch, s. 814

 

 

Zastosowanie młotków elektropneumatycznych i wiertarek udarowych do wiercenia w kamieniu oraz betonie

 

 

Źródło: Encyklopedia of Power Tools, wyd. 5., Bosch, s. 815

Źródło: Encyklopedia of Power Tools, wyd. 5., Bosch, s.815

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments