Frezowanie współbieżne a przeciwbieżne

W niniejszym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się wyjaśnieniem niektórych pojęć potrzebnych do doskonalenia metod obróbki meblarskiej za pomocą elektronarzędzi.

 

 

Czasami zdarza się, że specjalistyczne słownictwo może nam sprawiać problem w prawidłowym zrozumieniu jego znaczenia. Takim przykładem może być: „frezowanie współbieżne” i „frezowanie przeciwbieżne”. Tak jak wiele określeń opisujących obróbkę maszynową, „frezowanie” swoje źródło etymologiczne ma w nazewnictwie specjalistycznym dotyczącym obróbki dokonywanej przy użyciu maszyn stacjonarnych. Na przykład frezowanie współbieżne to taki rodzaj obróbki techniką frezowania, podczas którego obrabiany materiał przesuwamy w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu freza (fot.

1.). Podczas tego rodzaju obróbki pomimo zachowania należytej staranności zdarzają się często wady w postaci niedofrezowania elementu (fot. 3.). Z kolei frezowanie przeciwbieżne występuje w przypadku gdy obrabiany materiał przesuwamy w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu freza (fot. 4.). Podczas przeciwbieżnego frezowania drewna, które jest materiałem niejednorodnym, lepiej kontrolujemy prowadzenie materiału po łożysku (fot. 5.). W konsekwencji uzyskujemy lepszą jakość frezowania. Jak widać, w przypadku maszyn stołowych wyjaśnienie różnic pomiędzy frezowaniem współbieżnym i przeciwbieżnym jest logiczne. W przypadku frezowania przy użyciu elektronarzędzi prowadzonych ręcznie sytuacja zmienia się o tyle, że obrabiany materiał spoczywa, a posuw nadajemy maszynie, prowadząc ją po materiale współbieżnie (fot. 6.), albo przeciwbieżnie (fot. 8.). Również w tym przypadku efektem pracy jest dokładniejsza obróbka elementu (fot. 10.).

 

 

 

 

 

 


 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments