Frezowanie okręgów z użyciem szablonów ( część I)
W niniejszym odcinku „Festool radzi” zajmiemy się frezowaniem okręgów. Do wykonania prac wykorzystamy systemowy szablon do frezowania MFS 400 oraz szablon wykonany ze sklejki.
Frezowanie okręgów w pracach stolarskich i wyposażenia wnętrz wykonujemy głównie w drewnie, materiałach drewnopochodnych i tworzywach sztucznych. Mogą to być prace związane z wykonaniem np. otworów przelotowych, powierzchniowym zdobieniem elementów itp. Używając frezarek górnowrzecionowych, możemy wykorzystać dostępne wyposażenie, pełniące funkcję cyrkla, albo szablony wykonane samodzielnie, np. ze sklejki. W pierwszej części tematu zajmiemy się frezowaniem okręgu przy użyciu szablonu MFS 400, który ma wyposażenie do wykonywania
tego typu prac (fot. 1.). W zestawie wyposażenia szablonu znajduje się adapter do frezowania okręgów, który umieszczamy wewnątrz prostokąta zbudowanego z profili MFS (fot. 2.). Profile górny i dolny dosuwamy na szerokość równą szerokości adaptera i dokręcając śruby łączące, ustalamy to położenie (fot. 3.). Profile lewy i prawy ustawiamy w pozycji odpowiedniej dla wartości promienia frezowanego okręgu. Po zablokowaniu położenia profili, blokujemy również położenie adaptera, dokręcając kołek gwintowany (fot. 4.). Ustawienie kostki adaptera w pozycji „0” na 128 mm oznacza, że promień osi frezowania będzie miał taką właśnie wartość (fot. 5.). Jeżeli zastosujemy frez o średnicy 14 mm, to otrzymamy też odpowiednie wartości promienia okręgu wewnętrznego (128 − 7 = 121 mm) i zewnętrznego (128 + 7 = 135 mm). Następną czynnością jest umieszczenie wkładki centrującej z tuleją obrotową w pierwszym wewnętrznym wpuście profilu szablonu (fot. 6.). Należy pamiętać, że umieszczenie wkładki w drugim albo trzecim wpuście zmieni wartość promienia frezowania! Po dosunięciu wkładki do końca wpustu ustalamy to położenie poprzez dokręcenie śruby mocującej tuleję obrotową (fot. 7.). Tuleja będąca środkiem obrotu szablonu MFS wymaga wykonania w materiale frezowanym otworu o średnicy 8 mm i głębokości minimum 14 mm (fot. 8.). W przypadku frezowania otworu przelotowego występuje niebezpieczeństwo przesunięcia się wewnętrznego okręgu w końcowej fazie operacji. Aby ustabilizować jego położenie, od spodu materiału przykręcamy dwie listwy za pomocą ośmiu wkrętów. Cztery z nich powinny być wkręcone po zewnętrznej stronie otworu, a kolejne cztery w elemencie wewnętrznym (fot. 9.). Żaden z wkrętów nie może być zamontowany na obwodzie wycinanego okręgu, ponieważ spowodowałby zniszczenie frezu. Szablon MFS 400 możemy teraz ułożyć na górnej płaszczyźnie materiału, umieszczając jego tuleję obrotową w wywierconym wcześniej otworze (fot. 10.). W ten sposób szablon jest już gotowy do frezowania okręgu (fot. 11.). Kolejną czynnością jest przygotowanie frezarki górnowrzecionowej OF 1400 EBQ. W skład wyposażenia standardowego tej maszyny wchodzi pierścień kopiujący D 30 mm wykonany w systemie mocowania zatrzaskowego. Wystarczy ustawić pierścień w odpowiedniej pozycji (fot. 12.) i, dociskając go, równomiernie zatrzasnąć w stoliku maszyny (fot. 13.). Frezarkę ustawiamy teraz na szablonie MFS, wprowadzając pierścień kopiujący w otwór adaptera (fot. 14.). Obracając szablon MFS zgodnie ze wskazówkami zegara, wykonujemy frezowanie okręgu (fot. 15.). Dzięki zastosowaniu listew stabilizujących wewnętrzny okrąg frezowanie zostało wykonane bardzo precyzyjnie (fot. 16.). W drugiej części niniejszego artykułu w następnym wydaniu „Gazety Narzędziowej” omówimy dalsze czynności prowadzące do wykonania szablonu ze sklejki.