Frezowanie drewna (część I)- podstawowe kierunki frezowania

W naszym cyklu artykułów o frezowaniu drewna podajemy podstawowe zasady frezowania drewna frezarką górnowrzecionową.

 

Podczas frezowania drewna frezarką górnowrzecionową bardzo ważny jest kierunek posuwu. Wyróżnia się dwa podstawowe kierunki frezowania: współbieżny i przeciwbieżny. Współbieżne frezowanie to takie, w którym posuw ma ten sam kierunek co rotacja frezu. Charakterystyczne dla takiej metody frezowania jest wychodzenie frezu z elementu obrabianego. Ogranicza to kontrolę operatora nad ręczną frezarką i zwiększa ryzyko wypadku przy pracy oraz uszkodzenia obrabianego elementu. Dlatego ręcznymi frezarkami górnowrzecionowymi nie powinniśmy wykonywać tego typu frezowania.
W przeciwbieżnym frezowaniu posuw ma przeciwny kierunek niż obroty frezu. Podczas takiej

obróbki frez „wcina się” w materiał, co umożliwia operatorowi kontrolowanie pracy elektronarzędzia. Jednakże w przypadku takiego frezowania natrafia on na większy opór materiału i musi stosować odpowiednio większą siłę posuwu niż w wypadku frezowania współbieżnego. Frezowanie przeciwbieżne zapewnia dobre jakościowo rezultaty w pracy, o ile będziemy się stosować do zasad podanych w następnych artykułach naszego cyklu o frezowaniu drewna frezarkami górnowrzecionowymi.

 

ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsMichael Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Michael
Michael

Podobny poradnik czytałem na stronie jula, są też oferty pod spodem więc można się od razu zaopatrzyć 😀

pins

W poradniku Jula, który został podany w linku, wypisane bzdury dotyczące frezarek górnowrzecionowych, mylone pojęcia. Odradzamy korzystanie z niego.
Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl