Frezowanie drewna (część I)- podstawowe kierunki frezowania

W naszym cyklu artykułów o frezowaniu drewna podajemy podstawowe zasady frezowania drewna frezarką górnowrzecionową.

 

Podczas frezowania drewna frezarką górnowrzecionową bardzo ważny jest kierunek posuwu. Wyróżnia się dwa podstawowe kierunki frezowania: współbieżny i przeciwbieżny. Współbieżne frezowanie to takie, w którym posuw ma ten sam kierunek co rotacja frezu. Charakterystyczne dla takiej metody frezowania jest wychodzenie frezu z elementu obrabianego. Ogranicza to kontrolę operatora nad ręczną frezarką i zwiększa ryzyko wypadku przy pracy oraz uszkodzenia obrabianego elementu. Dlatego ręcznymi frezarkami górnowrzecionowymi nie powinniśmy wykonywać tego typu frezowania.
W przeciwbieżnym frezowaniu posuw ma przeciwny kierunek niż obroty frezu. Podczas takiej

obróbki frez „wcina się” w materiał, co umożliwia operatorowi kontrolowanie pracy elektronarzędzia. Jednakże w przypadku takiego frezowania natrafia on na większy opór materiału i musi stosować odpowiednio większą siłę posuwu niż w wypadku frezowania współbieżnego. Frezowanie przeciwbieżne zapewnia dobre jakościowo rezultaty w pracy, o ile będziemy się stosować do zasad podanych w następnych artykułach naszego cyklu o frezowaniu drewna frezarkami górnowrzecionowymi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michael
Michael
6 lat temu

Podobny poradnik czytałem na stronie jula, są też oferty pod spodem więc można się od razu zaopatrzyć 😀

pins
Admin
Reply to  Michael
6 lat temu

W poradniku Jula, który został podany w linku, wypisane bzdury dotyczące frezarek górnowrzecionowych, mylone pojęcia. Odradzamy korzystanie z niego.
Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Dziwna to porada: “posuw ma przeciwny kierunek niż obroty frezu”. Kierunek posuwu to “w przód” albo “w tył”, jest to ruch prostoliniowy. Kierunek obrotu frezu to “w lewo” albo “w prawo” (patrząc z góry) – jest to ruch obrotowy. Taka “porada” niczego nie wyjaśnia, chyba że ktoś już wie o co chodzi, ale wtedy nie potrzebuje porady…

pins
Admin
Reply to  Andrzej
4 lat temu

Dziękujemy za uwagę. Tak jak zrobiliśmy w artykule ujmuje się w literaturze przedmiotu, gdyż wtedy jest uwzględniony stosunek kierunku posuwu i obrotu frezu, który jest bardzo istotny. Np. jeśli frezujemy w prawo w środku materiału, dociskając frez do krawędzi zewnętrznej mamy inny kierunek frezowania niż gdy dociskamy go do krawędzi wewnętrznej (bliższej frezującemu). Dlatego sposób opisu w artykule jest prawidłowy, zaś zaproponowany przez Pana nie uwzględnia tego przypadku. Mówimy więc o frezowaniu współbieżnym i przeciwbieżnym. Ponadto trzeba wiedzieć, że we frezarkach górnowrzecionowych frez obraca się w prawo. Jeśli są jakieś wątpliwości, prosimy o maila lub komentarz, odpowiemy na każdą sensowną… Czytaj więcej »

Marek
Marek
3 lat temu

Czy to jest cały artykuł i nic więcej ?

Dariusz
Dariusz
Reply to  Marek
2 lat temu

“jeśli frezujemy w prawo w środku materiału, dociskając frez do krawędzi zewnętrznej” – stojąc na przeciw będziemy frezować w lewo i nic więcej się nie zmieni, a jak frezujemy “w srodku” to jaka “krawędź zewnętrzna”- co za bzdura. Zrozumiał może tylko ktoś kto wie i nie potrzebuje porady, dla laika nic to nie wyjaśnia. Frezarka kręci się w prawo to krawędź zewnętrzna frezujemy zgodnie ze wskazówkami zegara, czy odwrotnie (krawędź wewnętrzna będzie oczywiście odwrotnie).

pins
Admin
Reply to  Dariusz
2 lat temu

Kolega nie rozumie tekstu komentarza – krawędź wewnętrzna została określona w komentarzu jako bliższa frezującemu. A kierunek frezowania zależy nie tylko od kierunku obrotów frezu, ale też od krawędzi przyłożenia frezu, zatem raz będzie to w prawo, a drugi raz w lewo. To zależy, jak frez przyłożymy. Dlatego, chcąc uprościć tłumaczenie, użyliśmy może zbyt mało precyzyjnych terminów “krawędź zewnętrzna/wewnętrzna”. Tyle mamy do powiedzenia na ten temat. serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl