Frezowanie drewna (cz. 2.)

W naszym cyklu artykułów o frezowaniu drewna podajemy podstawowe zasady frezowania drewna frezarką górnowrzecionową.

Podczas frezowania drewna frezarką górnowrzecionową, należy pamiętać, że materiał ten ma małą twardość i dlatego może być łatwo skrawany. Elastyczność, zwłaszcza długich włókien miękkiego drewna, powoduje wywieranie przez nie pewnej siły naciskającej na frez. Dochodzi więc do powstania zjawiska tarcia i wydzielania ciepła. Jest ono w małym stopniu rozpraszane przez wióry powstające podczas skrawania, gdyż drewno jest słabym przewodnikiem ciepła. Gdy temperatura w strefie skrawania (frezowania) staje się za wysoka, dochodzi do zapalenia się lub przypalenia drewna, do czego nie wolno dopuścić. Należy więc ograniczyć do minimum

wydzielanie się ciepła podczas obróbki przez używanie ostrych narzędzi, dużych prędkości skrawania oraz szybkiego posuwu, a także poprzez odprowadzanie wiórów metodą ich odsysania, które powoduje ruch powietrza szybko rozpraszający ciepło powstające w strefie skrawania. Stąd odprowadzanie wiórów, jak już wyżej wspominaliśmy, pełni także funkcję chłodzenia pola pracy.

 

 

Dlatego, jeśli chcemy uzyskiwać wysokiej jakości krawędzie w wyniku frezowania, powinniśmy koniecznie stosować odsysanie za pomocą wydajnego odkurzacza.Ponieważ drewno jest słabym przewodnikiem ciepła, o czym już wspominaliśmy, a więc w bardzo małym stopniu absorbuje ciepło powstające podczas frezowania, dochodzi podczas tego typu obróbki do znacznego rozgrzania się ostrzy skrawających. Ma to bardzo negatywny wpływ na trwałość frezów ze stali szybkotnącej HSS. Dlatego niektórzy zalecają stosowanie wyłącznie frezów z ostrzami z węglików spiekanych (HM). Jednakże należy pamiętać, że frezy HSS, pomimo mniejszej trwałości, dają lepszą jakość powierzchni frezowanej w przypadku drewna niż narzędzia z ostrzami z węglików spiekanych. Ponadto w doborze frezów powinniśmy także wziąć pod uwagę czas wykonywanych operacji, od długości którego zależy stopień rozgrzania narzędzi. Jeśli jest on krótki, to najbardziej stosowne będą frezy HSS, a jeżeli długi – narzędzia z ostrzami HM. Gdy się rozważy wszystkie za i przeciw, naszym zdaniem, lepiej jest wybrać frezy HM, gdyż są bardziej uniwersalne i lepiej dostosowane do różnych rodzajów frezowania, ponadto można nimi obrabiać np. płyty laminowane, do których frezy HSS nie nadają się, gdyż podczas ich skrawania szybko się tępią.Jak już wspominaliśmy, do zimnego frezowania drewna trzeba stosować maksymalne prędkości obrotowe frezarki górnowrzecionowej. Dobierając prędkość skrawania, powinniśmy kierować się ogólną regułą mówiącą, że frezy o małych średnicach wymagają większych obrotów niż o narzędzia o dużej średnicy. Podobnie, miękkie drewno powinno być frezowane z większą prędkością niż twarde. Do obróbki tego materiału wymagany jest szybki posuw bez zatrzymywania. Dzięki temu unikamy przypalania obrabianychelementów.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments