Frezarki górnowrzecionowe (rozdz. IV). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji (część E)

Podczas frezowania drewna bardzo ważne jest nie tylko frezowanie przeciwbieżne, ale także jego kierunek względem układu włókien.

Od niego w dużym stopniu zależy jakość frezowania. Dlatego w przypadku wyboru pomiędzy dwoma kierunkami frezowania względem ułożenia włókien należy wybrać kierunek dający lepszą jakość krawędzi obrabianych. Typowe kierunki frezowania drewna to: (1) z włóknami, (2) w poprzek włókien i (3) ukośny. Pierwszy z nich daje wysoką jakość krawędzi. Jakość ta może być zwiększona jeszcze przez wykonanie wstępnego frezowania przeciwbieżnego i pozostawienie do frezowania współbieżnego materiału o grubości 0,1-0,05 mm. Frezowanie współbieżne z tak małą wielkością wióra jest bezpieczne dla operatora

frezarki górnowrzecionowej. Dzięki zastosowaniu tej metody unikamy chropowatości powierzchni.

Frezowanie w kierunku w poprzek włókien drewna nie daje tak wysokiej jakości krawędzi jak obróbka z włóknami. Jednakże tak wykonywane krawędzie mogą być poprawione przez zastosowanie frezowania wielostopniowego, przy czym skrawanie końcowe wykonuje się małym wiórem. Aby nie dochodziło do powstawania włókien, czyli chropowatości, należy przeprowadzić zabieg lekkiego zmoczenia wodą obrabianych krawędzi zaraz po frezowaniu końcowym. Najważniejsze jednak we frezowaniu w poprzek włókien jest używanie ostrych frezów, nawet lekkie ich stępienie daje znacznie pogorszone rezultaty pracy.

Podczas frezowania ukośnego kierunek rotacji frezu w stosunku do układu włókien drewna determinuje jakość skrawania. Rozróżnia się dwa rodzaje takiej obróbki: frezowanie ukośne pod włókna i frezowanie ukośne z włóknami. Pierwsze z nich niszczy nieco spójność włókien drewna przez penetrację ostrzy, co daje w efekcie szorstką powierzchnię. Jej chropowatość zależy od gatunku drewna. Twarde drewno, jeżeli frezowane jest tą metodą, ma powierzchnię o lepszej jakości niż miękkie. Podczas obróbki ukośnej z włóknami nie dochodzi do ich strzępienia. Dlatego jakość skrawania jest wyższa. Stąd zaleca się frezować ukośnie z włóknami.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar