Frezarki górnowrzecionowe (rozdz. IV). Podstawowe zasady prawidłowej eksploatacji (część D)

Ponieważ drewno jest słabym przewodnikiem ciepła, a więc w bardzo małym stopniu absorbuje ciepło powstające podczas frezowania, dochodzi podczas tego typu obróbki do znacznego rozgrzania się ostrzy skrawających. Ma to bardzo negatywny wpływ na trwałość frezów ze stali szybkotnącej HSS.

Dlatego niektórzy zalecają stosowanie wyłącznie frezów z ostrzami z węglików spiekanych (HM). Jednakże należy pamiętać, że frezy HSS, pomimo mniejszej trwałości, dają lepszą jakość powierzchni frezowanej niż narzędzia z ostrzami z węglików spiekanych. Ponadto w doborze frezów powinniśmy także wziąć pod uwagę czas wykonywanych operacji, od długości którego zależy stopień rozgrzania narzędzi. Jeśli jest on krótki, to najbardziej

stosowne będą frezy HSS, a jeżeli długi – narzędzia z ostrzami HM.

Jak już wspominaliśmy, do zimnego frezowania drewna trzeba stosować maksymalne prędkości obrotowe frezarki górnowrzecionowej. Dobierając prędkość skrawania, powinniśmy kierować się ogólną regułą mówiącą, że frezy o małych średnicach wymagają większych obrotów niż narzędzia o dużej średnicy. Podobnie miękkie drewno powinno być frezowane z większą prędkością niż twarde. Do obróbki tego materiału wymagany jest szybki posuw bez zatrzymywania. Dzięki temu unikamy przypalania obrabianych elementów.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar