Frezarki górnowrzecionowe (rozdz. III). Charakterystyka techniczna

Podczas wyboru frezarki należy koniecznie zwrócić uwagę na jej parametry techniczne.

 

 

 

 

Główne parametry techniczne tych urządzeń są następujące:

  • moc nominalna (W),
  • moc użyteczna (W),
  • prędkość obrotowa na biegu luzem (min-1),
  • średnica tulejki mocującej (mm),
  • głębokość frezowania (mm),
  • ciężar urządzenia (kg).

Frezarki górnowrzecionowe posiadają moc nominalną od 400 do 2200 watów. Informuje nas ona w zasadzie o średnim zużyciu energii elektrycznej przez te maszyny. Natomiast moc użyteczna, czyli średnia moc wykorzystywana do pracy, stanowi ok. 50-60% mocy nominalnej tych elektronarzędzi. Moc narzędzia determinuje wydajność jego pracy, jak i obciążalność oraz możliwość stosowania frezów o większej średnicy, tj. od 50 do 70

mm. Narzędzia te wymagają, oprócz dużych prędkości skrawania, większego momentu obrotowego, który pozwala na pokonanie oporu materiału obrabianego oraz tarcia występującego podczas frezowania. Dlatego do prac wymagających większej wydajności i siły stosuje się frezarki mocniejsze, bardziej obciążalne.

Wartość prędkości obrotowej frezarek podawana jest na biegu luzem i wynosi od 5000 do 30.000 min-1. Tak duże prędkości wynikają ze stosowania w tych elektronarzędziach frezów do drewna o małej średnicy (maksymalnie do 70 mm).

We frezarkach do mocowania frezów wykorzystuje się tulejki zaciskowe o średnicach mocowania 6, 8,10, 12 i 12,7 mm. Głębokość frezowania tych maszyn wynosi od 0 do 70 mm. Nie można mylić tego parametru z dopuszczalną wielkością wióra, która wynosi 1,1 mm (zob. wyżej). Ważnym parametrem jest także ciężar, bowiem stanowi on jeden z czynników określających ergonomiczność tych elektronarzędzi. Warto tu zwrócić uwagę na fakt, że frezarki górnowrzecionowe o dużej sile i zdolności pracy ważą ok. 5 kg lub więcej. Jest to bezpośrednio związane z wielkością ich silników. Elektronarzędzia te mają masę od 2,3 do 6 kg.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar