Frezarki górnowrzecionowe (rozdz. II). Konstrukcja (część C)

Korpus frezarek górnowrzecionowych klasy profesjonalnej składa się dwóch części: z (1) obudowy tworzywowej okrywającej silnik i mającej rękojeści służące do prowadzenia elektronarzędzia oraz z (2) obudowy wrzeciona wykonanej ze stopu aluminium, która zapewnia mocne osadzenie łożysk.

Jest to niezmiernie ważne dla stabilności pracy maszyny oraz jej trwałości. Jak już wspominaliśmy, wał wirnika poddawany jest podczas frezowania dużym obciążeniom i dlatego jego łożyskowanie musi być wytrzymałe, a także odpowiednio pewnie osadzone w obudowie. Zapewnić to może jedynie wykonanie ze stopu aluminiowego. Jeśli weźmiemy pod uwagę kształt rękojeści omawianych maszyn, to można wyróżnić frezarki z dwoma uchwytami głównymi oraz z

jednym w kształcie zbliżonym do rękojeści głównej szlifierki kątowej. Są też maszyny o mniejszej mocy, które trzyma się za korpus, np. frezarki z wymiennymi stopami prowadzącymi. Wykonanie z dwoma uchwytami głównymi np. lepiej nadaje się do wykonywania połączeń na wczepy, podczas którego trzeba precyzyjnie manewrować maszyną zgodnie z odpowiednim szablonem, zaś drugie – np. do frezowania długich krawędzi prostych. Warto tu wspomnieć, że niektóre modele frezarek (pierwsze wykonanie) mają odchylane dwie rękojeści główne, co umożliwia wygodniejsze operowanie tymi elektronarzędziami.

Stół frezarski, inaczej nazywany stopą prowadzącą, służy do ustawienia frezarki na materiale obrabianym i prowadzenia obróbki. W środku ma otwór, przez który wchodzi frez w celu zagłębienia się w materiale i dokonania obróbki wiórowej. Stąd proces frezowania w ręcznej frezarce górnowrzecionowej zachodzi pod stołem frezującym. Stół jest połączony z obudową silnika i wrzeciona albo za pomocą specjalnego mocowania w przypadku frezarek z wymiennymi stopami, albo za pomocą dwóch ruchomych kolumn w wypadku pozostałych tego typu maszyn. Kolumny służą do obniżania korpusu i zagłębiania frezu w obrabiany materiał oraz frezowania. Wyposażone są w dwie sprężyny umożliwiające automatyczny powrót korpusu do pozycji górnej po zwolnieniu nacisku dłoni przez operatora lub blokady. Aby zablokować ustawioną głębokość frezowania, czyli opuszczenie korpusu na określoną wysokość, kolumny unieruchamia się za pomocą docisku śrubowego. Niektóre wykonania frezarek górnowrzecionowych mają tzw. gumowe miechy nałożone na kolumny. Chronią je one przed zużyciem spowodowanym negatywnym oddziaływaniem zanieczyszczeń.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar