Frezarki górnowrzecionowe Bosch GOF/GMF 1600 CE Professional

Do oferty firmy Bosch weszły właśnie dwie nowe frezarki z dużymi silnikami o mocy 1600 W – górnowrzecionowa GOF i uniwersalna GMF.

 

 

 

Obie nowe frezarki Bosch to bliźniacze konstrukcje. Korzystają ze wspólnego układu napędowego (silnika z wrzecionem), a odróżnia je rodzaj zastosowanego korpusu frezarskiego. Frezarka górnowrzecionowa Bosch GOF 1600 CE jest tzw. wersją wgłębną, w której korpus frezarki porusza się w górę i w dół po prowadnicach. Znajdziemy tutaj regulator zgrubnego ustawiania głębokości z dźwignią blokady i

/>trójstopniowym ogranicznikiem głębokości. Poszczególne jego stopnie są regulowane. Za dokładny dobór właściwego zagłębienia frezu w drewnie odpowiada z kolei śruba nastawcza ze zintegrowaną podziałką (dokładność – 0,1 mm). Maksymalny skok korpusu to 76 mm. Bosch GOF 1600 CE przeznaczony jest do najróżniejszych prac frezarskich, m.in. wykonywania rowków, wpustów, żłobień, jak również obrabiania krawędzi.
Uwaga: bardzo istotny jest opatentowany włącznik w uchwycie urządzenia, przez co uruchamianie frezarki następuje bez odrywania rąk od narzędzia – już po jego ustawieniu w pozycji do pracy – zwiększa to dokładność pracy, szybkość jej wykonania i bezpieczeństwo (stabilność chwytu w momencie włączenia – w innych modelach jedna ręka wówczas „włącza” narzędzie). Ponadto – dokładna regulacja głębokości frezowania może także nastąpić po zablokowaniu frezowania zgrubnego – nie trzeba uciążliwie dobierać głębokości metodą prób i błędów (szczegóły u Krzysztofa Ostrowskiego).
Z kolei we frezarce Bosch GMF 1600 CE oprócz standardowego modułu wgłębnego do frezowania otrzymujemy jednostkę kopiującą. Użytkownik „odpina” blok silnika z modułu wgłębnego i mocuje go bez jakichkolwiek dodatkowych narzędzi w module kopiującym. Silnik w stopach mocowany jest „na sztywno” (bez żadnych luzów), dzięki czemu otrzymujemy najwyższą precyzję frezowania. Regulacja głębokości frezowania w Bosch GMF 1600 CE odbywa się tylko za pomocą pokrętła ze skalą 0,1 mm. Do frezowania zgrubnego na bloku silnika zaznaczone są trzy ustalone pozycje znajdujące się na różnej wysokości.
Jak już wspominaliśmy, oba modele frezarek Bosch łączy taka sama jednostka napędowa o mocy 1600 W, generująca do 25.000 obr./min. Nowe narzędzia są także mocno zaawansowane elektronicznie. Jest chociażby regulacja obrotów za pomocą pokrętła (od 10.000/min), która pozwala dobrać parametry pracy maszyny do rodzaju obrabianego materiału i wielkości stosowanego narzędzia. System Constant Electronic umożliwia łagodny rozruch i zapewnia stałą prędkość obrotową niezależnie od obciążenia. Z kolei blokada ponownego rozruchu zapobiega samoczynnemu włączeniu się maszyny po chwilowej przerwie zasilania.
Frezy montowane są na wrzecionie za pomocą tulei zaciskowej, czyli standardowo. Frezarki przystosowane są do obsługi tulei o rozmiarach 8-12,7 mm. Dzięki wyjmowanemu korpusowi frezującemu (napędowi) wymiana osprzętu jest bardzo wygodna. Aby wymienić frez, użytkownik wyjmuje silnik z jednostki kopiującej lub wgłębnej i odwraca go (w tym celu jest też płaska powierzchnia obudowy na górze korpusu silnika). Uchwyt frezu jest wówczas skierowany do góry i można w łatwy sposób wymienić narzędzie. Czynność ułatwia także blokada wrzeciona, przez co nie trzeba używać dwóch kluczy.
Bardzo ważnym elementem konstrukcji nowych frezarek Bosch są oczywiście stopy. Są lekkie (aluminiowe), odporne na zużycie, a przede wszystkim zapewniają bardzo dobrą stabilność podczas prowadzenia frezarek. Można do nich podłączyć za pomocą adaptera odkurzacz przemysłowy. Adapter wykonano z przezroczystego plastiku, przez co nie ogranicza widoczności pracujących frezów. Podstawy przystosowane są również do współpracy z prowadnicami równoległymi do wykonywania prostoliniowych frezowań wzdłuż istniejących krawędzi.
Najwyższy poziom prezentyje również ergonomia frezarek Bosch GOF/GMF 1600 CE Professional. Np. wymiana korpusu frezującego w GMF 1600 CE Professional między jednostką wgłębną i kopiującą odbywa się beznarzędziowo. Miękkie okładziny soft grip na uchwytach prowadzących frezarek zapewniają bezpieczeństwo pracy i tłumią drgania.
Reasumując, frezarki Bosch GOF/GMF 1600 CE Professional oferują nową jakość pracy, łącząc
łatwość obsługi z uniwersalnością, precyzją i wysoką efektywnością obróbki.

Dane techniczne frezarek górnowrzecionowych Bosch GOF/GMF 1600 CE Professional

Moc

1600 W

Obroty bez obciążenia

10.000-25.000/min

Średnica wrzeciona

8-12,7 mm

Waga

4,3 kg (GOF), 5,8 kg (GMF)