Frezarki górnowrzecionowe Bosch GOF 1250 CE/LCE Professional

Elektroniczny wyświetlacz na obudowie frezarki górnowrzecionowej? Takie rarytasy już pojawiają się w najnowszych konstrukcjach. Teraz ustawianie i odczytywanie głębokości frezowania będzie dużo łatwiejsze i pewniejsze. Takie rozwiązanie znajdziemy we frezarce  Bosch GOF 1250 CE/LCE Professional.

Zwolenników wprowadzania „cyfryzacji” do konstrukcji elektronarzędzi jest tylu, ilu jej przeciwników. Każda grupa ma zapewne trochę racji, bo przecież nie ma róży bez kolców. Ale gdyby przeanalizować korzyści wynikające z zastąpienia klasycznej podziałki milimetrowej małym wyświetlaczem LCD, to okazałoby się, że mimo wszystko jest ich znacznie więcej niż potencjalnych wad. A chociażby taka związana z dokładnością. Wiadomo, że ludzkie oko jest omylne i często zdarza się popełnić

błąd odczytu z podziałki milimetrowej. Ryzyko błędnego odczytu wzrasta znacznie w przypadku frezarek górnowrzecionowych, kiedy ustawiamy głębokość frezowania. Zakurzone opisy, zmęczony wzrok, niezbyt dobre oświetlenie miejsca pracy i kłopot gotowy. Inżynierowie Bosch postanowili ułatwić ustawianie głębokości i klasyczną podziałkę zastąpili elektronicznym systemem odczytowym z ekranem LCD.

Bosch_GOF1250LCE_02

Elektroniczny system odczytu głębokości zastosowano w najnowszej frezarce górnowrzecionowej Bosch GOF 1250 LCE Professional. Ta najnowsza maszyna będzie również oferowana bez tego rozwiązania w wersji GOF 1250 CE Professional. W obu modelach sam mechanizm regulacji głębokości jest skonstruowany identycznie. Mamy więc jednostkę napędową, która „porusza się” w górę i w dół na dwóch prowadnicach kolumnowych, śrubę do zgrubnego ustawiania głębokości frezowania (w zakresie 60 mm) i pokrętło precyzyjnej regulacji z dokładnością 0,1 mm (po blokadzie pozycji) umieszczone w górnej części obudowy. I na tym podobieństwa się kończą. W modelu LCE wartość ustawionej głębokości pokazywana jest na ekranie LCD, podczas gdy w modelu LE trzeba korzystać z klasycznego wskaźnika i podziałki. Elektronika – oprócz tego, że podnosi komfort odczytu i zmniejsza ryzyko błędu – ma jeszcze jedną fajną funkcję. Pozwala „zerować” wyniki w dowolnym momencie. Ta funkcja rozwiązuje całkowicie problem frezowania kolejnych elementów różniących się wymiarami. W przypadku analogowej podziałki w modelu CE użytkownik musi kolejne zagłębienia frezu ustawiać na nowo, a to rodzi ryzyko pomyłki.

Nowe frezarki górnowrzecionowe Bosch GOF 1250 CE/LCE Professional mają taką samą jednostkę napędową o mocy 1250 W. Zapewnia ona maksymalne obroty na poziomie 24.000/min. Nowe frezarki są także mocno zaawansowane elektronicznie. Jest chociażby wstępna regulacja prędkości obrotowej za pomocą pokrętła (od 10.000 obr./min), która pozwala dobrać parametry pracy maszyny do obrabianego materiału i średnicy frezu. Jest też łagodny rozruch i system Constant Electronic, który zapewnia stałą prędkość obrotową niezależnie od obciążenia. Frezy montowane są w uchwycie narzędziowym w sposób spotykany w większości tego typu maszynach – za pomocą tulei zaciskowej. Frezarka przystosowana jest do obsługi tulei o rozmiarach 6-8 mm oraz 1/4”.

Bosch_GOF1250LCE_01

Bardzo ważnym elementem konstrukcji nowych frezarek Bosch są oczywiście ich stopy. Wykonano je z aluminium – są więc lekkie, odporne na zużycie, a przede wszystkim zapewniają bardzo stabilne prowadzenie frezarek. Zintegrowano w nich adaptery do odkurzacza przemysłowego. Podstawy przystosowane są również do współpracy z prowadnicami równoległymi do wykonywania prostoliniowych frezowań wzdłuż istniejących krawędzi czy ze specjalnym adapterem FSN OFA, który pozwala frezować przy wykorzystaniu systemu szyn prowadzących Bosch FSN lub innych konkurentów.

Na najwyższym poziomie stoi też ergonomia frezarek Bosch GOF 1250 CE/LCE Professional. Mamy dobrze wyprofilowaną rękojeść główną kształtem przypominającą uchwyty pistoletowe, pozwalającą prowadzić narzędzie jedną ręką, miękkie okładziny soft grip na częściach chwytnych, które tłumią drgania. Warto tu zaznaczyć, że przesunięcie osi narzędzia względem osi kolumn i zastosowanie przeźroczystej płyty ślizgowej, która zwiększa widoczność obrabianego miejsca oraz naniesionych zaznaczeń, poprawiło wygodę frezowania i widoczność freza. W modelu LCE zastosowano dodatkowo oświetlenie LED poprawiające widoczność frezowanego elementu. Bosch GOF 1250 LCE Professional jest dostarczany w

systemowych walizkach L-Boxx, zaś Bosch GOF 1250 CE w kartonie.

Do redakcyjnego warsztatu trafiła frezarka Bosch GOF 1250 LCE Professional. Testy praktyczne – kilka prób, frezując przeciwbieżnie –  wykonaliśmy na elementach drewnianych i płytach meblowych (blat kuchenny 40 mm). Używaliśmy w nich frezów kształtowych i palcowych z tuleją prowadzącą oraz szablonem. Za każdym razem efekt prac był bardzo dobry. Duża moc silnika i możliwość regulacji prędkości obrotowej wrzeciona umożliwiały dokładną obróbkę i uzyskanie bardzo czystych, gładkich oraz pozbawionych zadziorów krawędzi. Zastosowanie tzw. rękojeści głównej, naszym zdaniem, znacznie poprawiło precyzję i komfort frezowania. Niewątpliwym ułatwieniem i przyspieszeniem pracy była regulacja zagłębienia frezu z elektronicznym wyświetlaczem LCD pokazującym ustawione wartości. Ma ona śrubę do precyzyjnej regulacji, która pozwala ustawić zagłębienie frezu z dokładnością do 0,1 mm. Podobało nam się też nowe innowacyjne rozwiązanie blokady wrzeciona. Blokuje się je dźwignią, a nie przyciskiem, dzięki czemu do czynności wymiany frezów możemy użyć dwóch rąk, co znacznie ułatwia tę operację.

Reasumując, nowe frezarki górnowrzecionowe Boscha GOF 1250 CE/LCE są znacznie łatwiejsze w obsłudze i w operowaniu. Dzięki temu możemy szybciej i dokładniej wykonać obróbkę elementów z drewna i materiałów drewnopochodnych.

 Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne frezarek górnowrzecionowych Bosch GOF 1250 CE/LCE Professional

 

Moc 1250 W
Obroty bez obciążenia 10 000-24 000 min-1
Waga (CE/LCE) 3,6/3,7 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar