Frezarka górnowrzecionowa do krawędzi Metabo FM 500-6

W skład portfolio elektronarzędzi Metabo przeznaczonych do obróbki materiałów drewnianych weszła niedawno kompaktowa frezarka górnowrzecionowa do krawędzi FM 500-6. Przeznaczona jest do frezowania profilowego, krawędziowego i wykonywania rowków.

Frezarka górnowrzecionowa do krawędzi Metabo FM 500-6 składa się z korpusu napędowego i stolika z kwadratową podstawą. Na jej wyposażeniu znajdują się ogranicznik wzdłużny, kołnierz kopiujący i prowadnica rolkowa. Korpus montuje się w stoliku za pomocą zaciskowo-śrubowego mocowania na listwie zębatej. Pełni ono także funkcję bezstopniowej regulacji głębokości frezowania i umożliwia jej ustawienie z dokładnością 1 mm. Dokładne ustawienie tego parametru w zakresie 0-40 mm ułatwia podziałka milimetrowa

umieszczona na korpusie.

W stoliku omawianej frezarki, który wykonano z przeźroczystego tworzywa sztucznego, aby zapewnić bardzo dobrą widoczność pola frezowania, montuje wymienione wyżej akcesoria. Ogranicznik wzdłużny (inaczej mówiąc: prowadnica równoległa) umożliwia dokładne frezowanie prostoliniowe z wykorzystaniem krawędzi prostej do prowadzenia sprzętu. Zaś prowadnica rolkowa służy do frezowania krzywoliniowego, głównie zaokrągleń, w oparciu o krawędzie krzywoliniowe, zaokrąglone itp. Z kolei kołnierz kopiujący stosuje się w wypadku frezowania po szablonie kształtowym.

Należy tu zauważyć, że do frezowania prostoliniowego można wykorzystać także krawędź listwy prowadzącej czy nawet szyny zamocowanej na obrabianym elemencie. W takim wypadku frezarkę prowadzi się wzdłuż takiej listwy lub szyny, dbając o przyleganie jej stolika do ich krawędzi. Do napędu frezarki Metabo zastosowało 500-watowy silnik komutatorowy zasilany prądem zmiennym 230 V. Jego moc użyteczna wynosi 300 W. Rozpędza on wrzeciono na biegu jałowymi do 32.000 obr./min, przy czym prędkość pod obciążeniem wynosi 19.000 min-1.

Frezarka górnowrzecionowa do krawędzi Metabo FM 500-6 została wyposażona w elektronikę uniemożliwiającą samoczynne włączenie się jej na skutek wznowienia zasilania po jego nagłej przerwie spowodowanej np. awarią sieci zasilającej. Frezarka ma także automatycznie odłączające się szczotki węglowe w wypadku ich zużycia. Ponieważ wtedy odłączone jest zasilanie, frezarka może być uruchomiona jedynie w wyniku prawidłowej wymiany szczotek węglowych na nowe. Rozwiązanie to chroni komutator przed uszkodzeniem, a użytkownika frezarki przed dużymi kosztami wymiany jednostki napędowej. Wysoką wytrzymałość napędu zapewniają też łożyska wału napędowego, które są osadzone w metalowej obudowie efektywnie odprowadzającej ciepło i nieulegającej deformacji pod wpływem temperatury oraz drgań.


W korpusie napędowym frezarki na wrzecionie montuje się frezy. Służy do tego standardowa tuleja zaciskowa o średnicy 6 mm. Nadmieniamy, że pasuje również tuleja zaciskowa 8 mm stosowana w szlifierkach prostych Metabo. Osprzęt wymienia się z użyciem dwóch kluczy płaskich – jeden służy do blokady wrzeciona, a drugi do montowania/demontowania śruby tulei zaciskowej.

Reasumując, Metabo FM 500-6 to lekka (1,3 kg), kompaktowa frezarka krawędziowa, bardzo łatwa w prowadzeniu. Przeznaczona jest do frezowania z użyciem jednej ręki. Doskonale sprawdzi się podczas obróbki drewna lub materiałów drewnopochodnych z użyciem różnego rodzaju frezów wyposażonych w walcowy chwyt o średnicy 6 mm. Nadmieniamy, że doskonałe przykłady takich akcesoriów zawiera 15-sztukowy zestaw Metabo o numerze katalogowym 635260000.

pins

Frezarka górnowrzecionowa do krawędzi Metabo FM 500-6 – dane techniczne

Napięcie zasilania230 V
Moc nominalna/użyteczna500/300 W
Obroty na biegu jałowymi/pod obciążeniem32.000/19.000 min-1
Rozmiar tulei zaciskowej8 mm
Zakres skok frezarki0-40 mm
Długość kabla2 m
Ciężar bez kabla1,3 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments