FINAŁ 6. EDYCJI AKADEMII WYNALAZCÓW IM. ROBERTA BOSCHA WE WROCŁAWIU

Na Politechnice Wrocławskiej odbya się finał 6. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Decyzją jury zwyciężył projekt Closed!, który pozwala skontrolować, czy drzwi zostały zamknięte.

 

Przypomnijmy, Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki – oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 7600 uczniów, którzy zgłosili 400 pomysłowych wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014

w kategorii programy edukacyjne firm (CSR). Natomiast w edycji tego plebiscytu w  2015 r. projekt otrzymał wyróżnienie specjalne. W tegorocznej edycji programu gimnazjaliści zgłosili rekordową liczbę 110 pomysłów na wynalazek. Spośród nich jury wybrało po 10 najlepszych projektów z Wrocławia i Warszawy, które zakwalifikowano do II etapu konkursu. Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Jury składające się z przedstawicieli politechnik wrocławskiej i warszawskiej, partnerów merytorycznych oraz medialnych wyłoniło po 3 najlepsze projekty z obu miast. Ocenie podlegały takie kryteria, jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

Bosch_akad-3

Nagrodzone projekty

I miejsce zajął zespół „SeZamki” z Gimnazjum w Świerzawie za wynalazek „Closed!”, który przez wiadomość SMS umożliwia sprawdzenie czy drzwi do domu zostały zamknięte lub czy nie zostały otwarte przez niepożądaną osobę. II miejscem uhonorowano zespół „Engineer Boys” za wynalazek „Wristvibroalarm”, czyli wibrującą bransoletkę, która ma za zadanie informować osoby głuchonieme lub niedosłyszące o przybyciu gościa do domu. III miejsce przyznano zespołowi „Oxide-team” z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Męcince za wynalazek „Aptekarz”, który służy do automatycznego dawkowania leków. W 6. edycji programu firma Boscha wraz z politechnikami udostępniła blisko 1500 miejsc na 50 warsztatach kreatywnych, a w programie wzięło udział 46 szkół.

Bosch_akad-2

Bosch_akad-1

Autor:   opr. LP (mat.Bosch)

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments