FESTOOL – NAJWYŻSZY STANDARD MOBILNOŚCI

Na czerwcowym spotkaniu z przedstawicielami tradycyjnych i nowych mediów europejskich Festool zaprezentował swoją strategię mobilności. W ramach niej niemiecka firma opracowała wiele innowacyjnych rozwiązań zwiększających mobilność elektronarzędzi i ułatwiających pracę profesjonalnych wykonawców w miejscach takich, jak wznoszone i remontowane budynki, wyposażane pomieszczenia itd.

Gdy przyjrzymy się dokładnie historii rozwoju elektronarzędzi, bez trudu zauważymy, że jednym z powodów ich powstania i doskonalenia technicznego była potrzeba łatwego stosowania tej samej maszyny w różnych miejscach, w tym oddalonych znacznie od siebie. Wiąże

się z tym więc łatwość transportowania i przenoszenia sprzętu nie tylko po warsztacie czy fabryce, ale przede wszystkim do miejsc znajdujących się w dużej odległości od zakładu firmowego, takich jak place budowy, remontowane i wyposażane budynki, serwisowane urządzenia działające w terenie (np. pojazdy, stacje przesyłające energię elektryczną, rurociągi) itd. Mobilność zatem, o czym często się zapomina, to jedna z głównych cech elektronarzędzi i powód ich powszechnego stosowania w gospodarce. Oczywiście, „nasycenie” tą cechą poszczególnych rodzajów maszyn jest różne i zależy od wielu właściwości: masy, gabarytów, ergonomii i rodzaju zasilania, a także od konstrukcji, poręczności i systemowości takich akcesoriów, jak walizki, torby czy skrzynki narzędziowe, przenośne stoły warsztatowe itp. Należy mieć świadomość, że mobilność w przypadku elektronarzędzi to cecha dość złożona oraz językowo niejednoznaczna, a do tego różnie rozumiana przez ich producentów. Dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się dokładnie, co pod tym względem profesjonalnym wykonawcom oferuje Festool – firma, która jest światowym pionierem rozwiązań mobilnych. Okazją do tego było zorganizowane przez niemieckiego producenta spotkanie z europejskimi tradycyjnymi i nowymi mediami, które nazwano pod nazwą SYSTAINIA. Odbyło się w dniach 27-28 czerwca w Stuttgarcie w Muzeum Mercedes-Benz oraz w centrali Festool w pobliskim Wendlingen. Jednym z głównych tematów konferencji była właśnie maksymalizacja mobilności elektronarzędzi i oferowane w tym zakresie przez Festool rozwiązania.

Mobilność elektronarzędzi bezprzewodowych Festool klasy 18 V

Powszechnie sprzęt akumulatorowy uchodzi za bardziej mobilny niż przewodowy. Ocena ta jest słuszna, gdyż daje on możliwość pracy w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektryczne, oraz jest przy tym znacznie łatwiejszy w operowaniu z powodu braku przeszkadzającego przewodu zasilającego. Jednakże mobilność elektronarzędzi akumulatorowych, jak powszechnie się sądzi, nie zależy tylko od braku kabla. Po pierwsze, składa się na nią faktyczna możliwość wykonania zadania, energooszczędność i wysoka wydajność pracy. Po drugie – optymalna parametryzacja i możliwość konfigurowania sprzętu z akcesoriami oraz współpracującym odkurzaczem. Po trzecie – małe gabaryty, kompaktowość, niska masa i ergonomia. I w końcu po czwarte – wydajny i zarazem energooszczędny system zasilania akumulatorowego. Pod tymi czterema względami Festool jako marka premium oferuje innowacyjne, często unikalne rozwiązania ściśle dopasowane do zróżnicowanych potrzeb profesjonalistów. Bardzo dobrym ich przykładem jest akumulatorowe urządzenie wielofunkcyjne Vecturo OSC 18.

Zastosowano w nim efektywny system tłumienia drgań oraz wydajny napęd złożony z bezszczotkowego silnika EC-TEC sterowanego elektronicznie i przekładni o dużym kącie oscylacji (±2°), co zapewnia szybkie postępy pracy. W połączeniu z akumulatorem 18 V Li-Ion Compact urządzenie Vecturo OSC 18 gwarantuje pełną swobodę ruchów operatora, również w trudnych warunkach pracy. Kolejnym innowacyjnym urządzeniem jest akumulatorowa pilarka do materiałów izolacyjnych Festool ISC 240. Umożliwia ona efektywne, czyste oraz mobilne cięcie materiałów izolacyjnych, takich jak włókna mineralne i naturalne, płyty poliuretanowe, polistyrenowe oraz twarde włókna mineralne. Ergonomiczna konstrukcja oraz niewielki ciężar pilarki zapewniają wysoki komfort pracy. Kolejne innowacyjne rozwiązania mobilne kryją w sobie ręczna pilarka tarczowa HKC 55, zagłębiarka

TSC 55, młotowiertarka BHC 18, wiertarko-wkrętarki DRC C 18 oraz T 18+3, wiertarko-wkrętarki udarowe PDC, wkrętarki do suchej zabudowy DWC, a także wyrzynarki Carvex PSC oraz PSBC. Osobną grupę bezprzewodowych rozwiązań stanowią kompaktowe szlifierki RTSC 400, DTSC 400 oraz ETSC 125. Są lekkie i perfekcyjnie wyważone, mocne i wytrzymałe, a do tego niezwykle poręczne i zapewniające perfekcyjne rezultaty w pracy. Zasilane są akumulatorami BP 18 Li 3,1 ERGO oraz BP 18 Li 3,1 ERGO-I z technologią Bluetooth®, które zintegrowano z ich rękojeścią. Szlifierki te dzięki zastosowaniu w nich bezszczotkowego silnika EC-TEC oferują taką samą moc, jak odpowiadające im maszyny przewodowe, a przy tym czas ładowania zasilających je akumulatorów jest krótszy od czasu ich pracy, co umożliwia ciągłe szlifowanie.

Do swoich elektronarzędzi akumulatorowych klasy 18 V, z wyjątkiem kompaktowych szlifierek RTSC 400, DTSC 400 oraz ETSC 125, Festool oferuje systemowe zasilanie, w skład którego wchodzą akumulatory Li-Ion o pojemnościach: 3,1, 5,2 i 6,2 Ah, w tym wyposażone w technologię Bluetooth® BP 18 Li 5,2 ASI i BP 18 Li 6,2 ASI, umożliwiającą zdalne włączanie/wyłączanie odkurzaczy Festool. Do zasilania wspomnianych szlifierek służy litowo-jonowy akumulator Ergo o napięciu 18 V i pojemności 3,1 Ah. Ostatnio niemiecka firma uzupełniła gamę dostępnych akumulatorów o dwa nowe modele z funkcją Bluetooth: wspomniany BP 18 Li 3,1 Ergo-I i BP 18 Li 3,1 CI. Systemowe akumulatory Festool swoimi funkcjonalnościami, pojemnością i powiązanymi z nią gabarytami dopasowano do zróżnicowanych potrzeb profesjonalistów, zarówno pod względem swobody oraz łatwości pracy, jak i jej długości oraz efektywności. Do ich ładowania służą dwie szybkie ładowarki TCL 6 i SCA 8 oraz uniwersalna TCL 3 (też do baterii NiCd oraz NiMH).

Elektronarzędziami akumulatorowymi Festool wykonamy większość prac zarezerwowanych dla elektronarzędzi przewodowych o mocy do 1000 W. Oferują one więc mobilność na bardzo szerokim polu zastosowań tego typu maszyn, zachowując optymalne parametry obróbki i wysoką wydajność oraz dokładność pracy. Do tego dostajemy perfekcyjną ergonomię i technologię Bluetooth®, którą zaimplementowano do akumulatorów. Dzięki temu bezprzewodowe elektronarzędzia Festool mogą współpracować z odkurzaczami przemysłowymi tej marki, co pozwala na zachowanie czystego środowiska pracy. Specjalnie dla nich Festool niedawno opracował lekkie i łatwe w transporcie odkurzacze CLEANTEC CT MINI oraz CT MIDI przeznaczone specjalnie do zastosowań mobilnych. Stworzył więc w pełni funkcjonalny, bogaty mobilny system narzędziowy. Jest on unikalnym systemowym rozwiązaniem, dającym swoim użytkownikom wiele korzyści, w tym natury technicznej i ekonomicznej.

Systainery i mobilny warsztat MW1000

To kolejny, ważny systemowy element mobilności wyróżniający Festool. Wszystkie elektronarzędzia Festool, zresztą tak jak sprzęt innych producentów, mogą być przechowywane, przenoszone i transportowane w Systainerach. Czym są Systainery będące kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem zwiększającym mobilność elektronarzędzi? To nic innego jak bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe, zamykane, plastikowe skrzynki o znormalizowanych

wymiarach, które można łatwo łączyć (piętrzyć). W 1993 r. z myślą o organizacji pracy, przechowywaniu i bezpiecznym transporcie narzędzi opracowała je, wyprodukowała i wprowadziła na rynek firma TANOS należąca, tak jak Festool, do TTS Tooltechnic Systems AG & Co. KG. Systainery szybko zdobyły popularność w świecie narzędziowym, dzięki swojemu szerokiemu zakresowi funkcjonalności i systemowości. Wykorzystuje je w pełni tylko Festool, zaś w mniejszym stopniu robi to wielu znanych producentów elektronarzędzi, narzędzi, akcesoriów. W tym roku TANOS wprowadził na rynek trzecią generację Systainerów o wymownej nazwie „Systainer3”. Dzięki swojej wszechstronności na nowo definiuje ona mobilność w pracy i umożliwia maksymalną elastyczność zarówno w warsztacie, jak i na placu budowy. Nowy Systainer3 został opracowany przez Festool i Tanos we współpracy z firmą bott, specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości wyposażenia do samochodów warsztatowych i serwisowych. Celem tej współpracy było ułatwienie codziennej pracy profesjonalistów. Wszystkie narzędzia i materiały eksploatacyjne umieszczone w nowym Systainerze³ można perfekcyjnie zintegrować z wyposażeniem aut vario3 (firmy bott), dzięki czemu są zawsze spakowane w przejrzysty sposób i znajdują się w zasięgu ręki, zarówno w warsztacie, w drodze, jak i na placu budowy. Połączenie Systainera3 z wyposażeniem vario3, które umożliwia łatwy załadunek i rozładunek, znacznie przyspiesza transport sprzętu do miejsc pracy. Dla użytkowników oznacza to duże ułatwienie i perfekcyjną jej organizację, oszczędność czasu i pieniędzy.

Z systemem Systainerów kompatybilne są odkurzacze Festool, dzięki czemu można je ustawiać na tych urządzeniach i łatwo transportować, jak też składany, mobilny warsztat MW 1000. Dysponuje on konfigurowalnym blatem roboczym, a do tego z wykorzystaniem Systainerów umożliwia bezpieczny transport i magazynowanie elektronarzędzi, narzędzi ręcznych, wyposażenia oraz materiałów eksploatacyjnych. Jego wysokość można dokładnie dostosować do wysokości spiętrzonych w słupki Systainerów, co np. umożliwia łatwą obróbkę długich elementów. Jest elastycznym rozwiązaniem oferującym miejsce na wszystko, co jest potrzebne do transportu i pracy na budowie oraz w miejscu montażu itp.
Powiązanie systemowe Systainerów, warsztatu MW 1000 oraz odkurzaczy rozszerza mobilność samych elektronarzędzi do mobilności zakładu usługowego. Tworzy więc nową wyższą jej jakość. To kolejna unikalna cecha rozwiązań mobilnych Festool. Dzięki niemieckiej firmie do pracy w takich miejscach, jak place budowy czy remontowane lub wyposażane budynki, możemy zabrać cały swój warsztat pracy. Nie jesteśmy więc ograniczeni tylko do elektronarzędzi. Całą zaś operację przeprowadzamy w sposób łatwy, sprawny i wysoce zorganizowany. Jeśli zaś potrzebujemy specjalnego samochodu warsztatowego, implementujemy w swojej firmie rozwiązania firmy bott.

Mobilność wirtualna według Festool

Do rozwiązań maksymalizujących mobilność rzeczywistą Festool dodał aplikacje rozszerzające ją na świat wirtualny: Festool Work i Festool Order. Pierwsza z inteligentnych aplikacji umożliwia m.in. podgląd czasu pozostałego do wygaśnięcia gwarancji, stwarza możliwości kontaktu z serwisem Festool, a także prezentuje partnerów handlowych znajdujących się w bezpośredniej okolicy. Aplikacja łączy

się z akumulatorem za pomocą Bluetooth® i wyświetla jego stan naładowania, temperaturę, liczbę przeprowadzonych cykli ładowania oraz ostatnią lokalizację. Ponadto aplikacja Festool Work umożliwia rejestrację narzędzi w bezpłatnym pakiecie usług Festool „Gwarancja all-inclusive”, rejestrację gwarancji oraz obsługę poprzez smartfon. Natomiast dzięki aplikacji Festool Order użytkownicy elektronarzędzi niemieckiej firmy mogą wygodnie wyszukiwać akcesoria, przebywając w warsztacie lub poza nim, oraz zamawiać je u wybranego sprzedawcy za pośrednictwem poczty e-mail. Możliwe jest nawet zbiorcze składanie zamówień przez zespół. Aplikacja Festool Order usprawnia więc logistykę działania firmy wykonawczej. Obie aplikacje można pobrać bezpłatnie na urządzenia mobilne z systemem Android i iOS. Zwiększają one komfort pracy mobilnej i pozwalają skupić się na wykonywanych zadaniach. Dzięki nim oszczędzamy czas poświęcany na zakup materiałów eksploatacyjnych, zarządzanie parkiem maszynowym, jak też na serwis lub doradztwo w wypadku wystąpienia problemów z elektronarzędziami lub ich obsługą. Szybki przepływ informacji pozwalający na szybkie podejmowanie decyzji to kolejna składowa systemu mobilności ułatwiająca i przyspieszająca prace.

Reasumując, Festool zaproponował bardzo szerokie i systemowe rozumienie mobilności. Składają się na nią cztery podstawowe, pasujące ściśle do siebie elementy: (1) rozbudowany innowacyjny i kompatybilny pod względem zasilania akumulatorowego system narzędziowy z technologią Bluetooth®, (2) rozbudowany system Systainerów oraz zintegrowane z nim akcesoria i wyposażenie aut, (3) warsztat mobilny i (4) odkurzacze przemysłowe. Rozwiązania te uzupełniają aplikacje Festool Work i Festool Order. Połączenie systemowe wszystkich tych elementów daje nową unikalną jakość na rynku, jak też wiele korzyści w postaci dużych oszczędności czasu i pieniędzy, podniesienia jakości i usprawnienia pracy oraz logistyki narzędzi.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments