FESTOOL PLANEX LHS 225, CZYLI SPECJALISTA OD OBRÓBKI ŚCIAN I SUFITÓW (CZĘŚĆ II). ODKURZACZ CTM 36 E AC PLANEX
W niniejszych artykule z cyklu dotyczącego szlifierki przegubowej Planex omawiamy odkurzacze Festool i specjalny model CTM 36 E AC Planex przeznaczony do współpracujący z tą maszyną.
Festool jako jedyny producent elektronarzędzi wytwarza własne odkurzacze przemysłowe i posiada bogatą ich ofertę. Fot. 1. przedstawia tylko część z niej (od lewej: CTL MIDI, CTM 36 LE, CTM 48 EC B22, CTH 26
E, CTM 36 AC HD, CTL 26 E, CTM 36 E AC, CTM 36 E AC Planex). Odkurzacze te różnią się wyposażeniem, wielkością i spełnianiem norm czystości powietrza, które wyznaczone są przez unijne normy klas pyłu (L, M i H).Festool w tych urządzeniach stosuje dwa systemy odsysania: otwarty (fot. 2.) i zamknięty (fot. 5.). W pierwszym z nich urobek zasysany jest do foliowego worka odpowiednio założonego w zbiorniku, który po napełnieniu zamyka się opaską zaciskową (fot. 3.), zaś jego otwór wlotowy – specjalną zasuwą (fot. 4.). System otwarty wykorzystuje się przy włączonej funkcji AC (AutoClean – automatyczne otrzepywanie filtra głównego). W przypadku systemu zamkniętego cały zassany urobek trafia do worka 2-warstwowego, który po napełnieniu zamyka się specjalną zasuwą. Worki z urobkiem w przypadku obu systemów oddaje się do utylizacji.
Wszystkie swoje odkurzacze Festool wyposaża w czytelne panele sterowania (fot. 6). Różnią się one w zależności od wyposażenia technicznego liczbą funkcyjnych pokręteł. Fot. 6. przestawia panel sterowania odkurzacza CTM 36 E AC Planex. Znajdziemy w nim: włącznik, płynną regulację podciśnienia, ustawianie średnicy węża ssącego i płynną regulację częstotliwości czasowej otrzepywania (oczyszczania) filtra głównego.
Każdy z odkurzaczy Festool przystosowany jest do współpracy z elektronarzędziami (fot. 7.). Do tego celu służy gniazdo przeznaczone do podłączenia przewodu maszyny. Jest ono częścią elektronicznego układu automatycznego uruchamiania i wyłączania odkurzacza. Układ ten ma funkcję łagodnego rozruchu i opóźnia załączenie turbiny w stosunku do momentu uruchomienia elektronarzędzia. Opóźnia też o 5 s
wyłączenie odkurzacza, co pozwala mu odessać urobek zalegający w wężu po uprzednim wyłączeniu maszyny.
Obok gniazda służącego do podłączenia przewodu maszyn jest gniazdo do zamontowania jednego z czterech modułów (fot. 8.), od lewej: (1) zasilania sprężonym powietrzem, (2) wysięgnika zasilającego, (3) gniazda wtykowego z automatyką włączenia/wyłączania lub (4) gniazda wtykowego ze stałym dopływem prądu. Festool zadbał także o bezpieczne i zajmujące niewiele miejsca przechowywanie 7,5-metrowego przewodu odkurzacza. Nawija się go na specjalny uchwyt znajdujący się w jego wyposażeniu (fot. 9.). Niemiecki producent stosuje 3-żyłowe przewody zasilające. Żyła służąca do uziemienia wykorzystywana jest także do odprowadzania ładunków elektrostatycznych powstających podczas pracy elektronarzędziami.
W odkurzaczach Festool wykorzystuje się różne rodzaje filtrów (fot. 10.). Ich montaż/demontaż jest bardzo łatwy i polega na wpięciu/wypięciu kasety z filtrem (fot. 11.). Filtr w zależności od operacji wyjmuje się lub wkłada do kasety (fot. 12.). Budowę wewnętrzną odkurzaczy i pozostałe ich funkcje omówimy w następnym odcinku „Festool radzi”.
Autor: Sławomir Trojan (Festool),pins