Festool i budownictwo drewniane (część I). Optymalne cięcie materiałów drewnianych podczas prac przy budowie domu

W luty br. Festool w swojej centrali w Wendlingen w zorganizował konferencję, na którą zaprosił dziennikarzy branżowych z Europy. Głównym jej tematem były systemowe rozwiązania Festool przeznaczone dla budownictwa drewnianego.

Przypomnijmy, maszyny, elektronarzędzia i narzędzia Festool od dziesięcioleci są znane w budownictwie drewnianym i cenione za swoją jakość, innowacyjność oraz dbałość o perfekcyjne wykończenie detali. Obecnie niemiecka firma dysponuje kompleksową ofertą systemowych rozwiązań dla takich zastosowań, jak cięcie, wiercenie i wkręcanie. Do tego dodaje jedyny w swoim rodzaju pakiet usług Service all-inclusive, który czyni z zakupu produktów Festool doskonałą inwestycję na długie lata.

style="font-size: 10pt;">stacjonarne maszyny do obróbki drewna. Jednakże od 1950 r. skoncentrowała się urządzeniach ręcznych napędzanych elektrycznie. W kolejnych dekadach inżynierowie z Festool opracowali wiele innowacyjnych maszyn, systemów oraz rozwiązań przeznaczonych dla cieśli, stolarzy oraz fachowców zajmujących się podczas wykonywanych prac obróbką drewna i materiałów drewnopochodnych. Należy tu wspomnieć o szlifierkach mimośrodowych, systemach odsysania do elektronarzędzi, strugach, pilarkach-zagłębiarkach, systemie DOMINO, okleiniarce CONTURO, itd.


Cięcie belek i grubych elementów drewnianych

Dla budownictwa drewnianego Festool oferuje obszerny systemowy program produktów. Ich prezentację zaczniemy od omawiania ręcznych pilarek przeznaczonych do cięcia grubych konstrukcyjnych elementów drewnianych stosowanych na konstrukcje domów i dachów. Do tego służy pilarka HK 132 E o mocy 2300 W (obroty – 2200 min-1). Ma ona imponującą głębokość cięcia wynoszącą 132 mm (0°), możemy nią ciąć ukośnie do 60° (głębokość cięcia – 50 mm, dla 45° – 85 mm). Maszyna ta nie tylko posłuży nam do cięcia drewna za pomocą piły tarczowej, ale także do wykonania zaciosów czy wręgów. W tym celu przezbraja się ją i montuje na jej wrzecionie specjalne głowice strugające wraz z dodatkową osłoną. Ja widać, Festool, rozszerzając funkcjonalność pilarki ciesielskiej, zadbał o optymalne dostosowanie maszyny do prac wykonywanych przez cieśli czy dekarzy. Żadną pilarką dostępną obecnie na rynku nie wykonamy wręgów czy strugania, co z HK 132 E czyni maszynę bardzo praktyczną, idealnie wpasowaną w potrzeby rzemieślników i przy tym unikalną. Oferuje ona bardzo dużą dokładność cięcia, gdyż współpracuje ze specjalnie przeznaczoną dla niej szyną prowadzącą.

Jak wiadomo, na budowie domu drewnianego spotkamy elementy o grubości większej niż 132 mm, których nie przetniemy pilarką HK 132 E. Do ich cięcia Festool opracował nie jeszcze większą ręczną pilarkę tarczową, która byłaby trudna w obsłudze z powodu sporej masy i zastosowania w niej piły tarczowej o bardzo dużej średnicy, lecz niezwykle poręczną łańcuchową pilarkę mieczową UNIVERS SSU 200. Oferuje ona głębokość cięcia wynoszącą 200 mm (0°), co pozwala przeciąć nią duże krokwie czy belki drewniane. Można wykonać nią też cięcia skośne do 60°. Współpracuje ona z szynami prowadzącymi Festool FS, dzięki czemu zapewnia wysoką dokładność i prostoliniowość cięcia. UNIVERS SSU 200 ma moc 1600 W i prędkość cięcia wynoszącą na biegu jałowym 10,6 m/s oraz niewielką masę 6,5 kg.

Dokładne cięcie mniejszych wymiarowo elementów drewnianych lub wykonanych z materiałów drewnopochodnych
Do takich operacji podczas prac ciesielskich Festool oferuje trzy modele ręcznych pilarek tarczowych: HK 55 (średnica tarczy – 160 mm, maks. głębokość cięcia – 55 mm), HKC 55 (zasilanie akumulatorowe 18 V, średnica tarczy – 160 mm, maks. głębokość cięcia – 55 mm) i HK 85 (średnica tarczy – 230 mm, maks. głębokość cięcia – 85 mm). Współpracują one z szynami prowadzącymi FSK i FS. Szyna FSK przekształca je w poręczny system do cięcia poprzecznego, który zapewnia wysoką dokładność pracy i powtarzalność cięć pod kątem. Ma ona funkcję

powrotu maszyny, która ustawia pilarkę po zakończeniu cięcia ponownie w pozycji wyjściowej. Zaś użycie szyn FS umożliwia cięcie długich elementów, np. płyt wiórowych.

Warto tu wspomnieć, że pilarka Festool HK 85 nie tylko przeznaczona jest do cięcia za pomocą tarczy pilarskiej o średnicy 230 mm, ale także do wykonywania wręgów przy użyciu specjalnej głowicy strugającej, co czyni z niej maszynę o rozszerzonej funkcjonalności i przy tym unikalną na rynku. Podobnie jak HK 132 E, idealnie wpisuje się w potrzeby cieśli i dekarzy.

Podczas cięcia niewielkich elementów lub w operacjach dokładnego wycinania otworów w płytach wiórowych możemy wykorzystać którąś z wyrzynarek Festool CARVEX o konstrukcji gałkowej lub żelazkowej i zasilaniu przewodowym (moc – 550 W, częstotliwość suwów – 1500-3800 min-1) lub akumulatorowym 18 V/5,2 Ah (częstotliwość suwów – 1500-3800 min-1). Elektronarzędzia te napędzane są silnikiem bezszczotkowym, mają potrójne prowadzenie brzeszczotu oraz sztywną konstrukcję suwaka, co gwarantuje dokładne cięcie wzdłuż wyznaczonej linii. Znajdziemy w nich też ergonomiczną konstrukcję (m.in powłoki Softgrip, obustronne włączniki i wyłączniki), beznarzędziowy system wymiany brzeszczotów, stołów i stopek przeznaczonych do cięcia różnych materiałów. Wyposażono je w oświetlenie stroboskopowe zwiększające widoczność linii cięcia. Do wyrzynarek Festool oferuje szeroką gamę osprzętu, m.in. różnego rodzaju brzeszczoty, szyny prowadzące FS oraz cyrkle umożliwiające dokładne wycinanie łuków, itd. Akcesoria te umożliwiają precyzyjne wykonywanie prac i stanowią unikalne rozwiązania na rynku.


Cięcie materiałów izolacyjnych

Podczas budowy domu nie tylko tnie się twarde drewno konstrukcyjne czy płyty wiórowe, ale także trudnoobrabialne materiały izolacyjne, np. wełnę drewnianą, pilśnię, itp. Dla wielu producentów narzędzi są one poważnym wyzwaniem. W tym przypadku Festool dał również przykład wzorcowego rozwiązania. Opracował bowiem łańcuchową pilarkę mieczową IS 330 o mocy 1600 W, która specjalnie przeznaczona jest do cięcia płyt pilśniowych, warstwowych PU, wełny drewnianej, itp. Dzięki współpracy z szyną prowadzącą FS umożliwia dokładne przecinanie takich materiałów, w tym także pod kątem do 60° (głębokość cięcia – 165 mm). Ponieważ oferuje dużą głębokość cięcia prostopadłego (0°) wynoszącą 330 mm, można obrabiać nią jednocześnie wiele warstw takich materiałów, co przyspiesza prace na budowie.


Wszystkie omówione maszyny Festool, przeznaczone do wykonywania operacji cięcia drewna i materiałów drewnianych oraz izolacyjnych, odznaczają się wysokim zaawansowaniem technicznym. Zastosowano w nich elektronikę sterującą, stabilizującą obroty silników pod obciążeniem, zabezpieczającą przed przeciążeniem, a także rozwiązania zapewniające wysoki poziom bezpieczeństwa pracy (odpowiednio skonstruowane osłony tarcz pilarskich, ich hamulce, kliny rozdzielające materiał, itp.), jej dokładność (systemowe szyny prowadzące FS i FSK) oraz łatwą i wygodną obsługę oraz prowadzenie. Pod względem ergonomii omówione maszyny Festool stanowią niedościgniony wzór. Niewątpliwie, siłą niemieckiej marki jest maksymalnie możliwe dostosowanie jej maszyn do prac wykonywanych przez rzemieślników oraz zapewnienie systemowego osprzętu, który zapewnia wymaganą we współczesnym budownictwie drewnianym wysoką dokładność obróbki. Tego nie można powiedzieć o konkurencji, bowiem wielu producentów nie zadbało o to, by ich maszynami można było pracować

dokładnie, a nie tylko z tzw. ręki. O pozostałych rozwiązaniach Festool przeznaczonych dla budownictwa drewnianego opowiemy w drugiej części artykułu.