Festool HL 850 – jedyny strug na rynku z nieograniczoną głębokością wręgowania

Festool HL 850 nie bez powodu jest nazywany najlepszym narzędziem na rynku w swojej klasie. Cechy, które je wyróżniają, to np. jednostronne ułożyskowanie dające możliwość wręgowania na nieograniczoną głębokość, głowica z nożem spiralnym i jej szybka wymiana, a także bezstopniowa regulacja głębokości, łagodny rozruch i kontrola temperatury uzwojeń silnika. Wszystkie te elementy sprawiają, że praca tym narzędziem staje się przyjemnością. Dzisiaj skupimy się jedynie na przedstawieniu kilku z tych elementów i omówimy je bardzo ogólnie, a w kolejnym odcinku Festool Radzi

rozwiniemy ten temat.

Jednostronne ułożyskowanie głowicy nożowej zapewnia możliwość strugania blisko krawędzi oraz wręgowanie o nieograniczonej głębokości. Funkcja ta jest opatentowana przez firmę Festool i dlatego jako jedyna posiada ona rozwiązanie tego rodzaju.

Zastosowanie głowicy z nożem spiralnym w strugu umożliwia struganie ruchem koszącym, dzięki czemu strugana powierzchnia jest gładka, a praca cicha i komfortowa. Wpływa to nie tylko na bardzo dobrą jakość powierzchni, ale minimalizuje potrzebę dodatkowej obróbki. Dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu praca maszyny jest pozbawiona wszelkich drgań. Wymiana takiej głowicy jest prosta, wystarczy przycisnąć blokadę wrzeciona i odkręcić ją kluczykiem.
Doskonałe struganie do 3,5 mm grubości wióra i nieograniczona głębokość wręgowania świadczą o wyjątkowości tego urządzenia. Należy podkreślić, że regulacja głębokości jest bezstopniowa, co dodatkowo ułatwia proces roboczy. Doceniają to przede wszystkim stolarze, montażyści i wnętrzarze, którzy napotykają na sytuacje, w których te funkcje są wykorzystywane. Dodatkowo dzięki wykonanemu w stopie struga wpustowi w kształcie litery V (90 stopni) możemy precyzyjne fazować.

Tak jak w przypadku każdego urządzenia, firma Festool dba o bezpieczeństwo użytkowników struga HL 850. W jego przypadku taką funkcję spełnia elektronika MMC. Zapewnia ona stałą prędkość strugania niezależnie od obciążenia (utrzymuje obroty głowicy na stałym poziomie), w tym także przy maksymalnej grubości wióra, pozwala na łagodny rozruch, a po wyłączeniu maszyny zatrzymuje głowicę w czasie ok. 2 sekund. Ponadto elektronika MMC pozwala na kontrolę temperatury uzwojeń silnika, co daje dodatkowe zabezpieczenie przed przeciążeniem.

Wyróżniająca ergonomia, jakość i precyzja czynią strug idealnym podczas wykonywania wręgów w stolarce otwartej oraz podczas pasowania listew, krawędzi i materiałów płytowych. Do struga HL 850 stosuje się następujące akcesoria: jednostkę stacjonarną, prowadnicę równoległą, przykładnicę kątową, ogranicznik głębokości wręgu, worek do chwytania wiórów oraz wymienne głowice nożowe o różnych kształtach. Wszystkie te elementy opiszemy w następnym odcinku Festool Radzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments