Festool HL 850 – jedyny strug na rynku z nieograniczoną głębokością wręgowania (część III)

W trzecim i ostatnim odcinku dotyczącym struga HL 850 EB zajmiemy się omówieniem nadawania ozdobnych powierzchni drewna.

Nadawanie struktur powierzchni drewna umożliwiają głowice nożowe. W ofercie Festool są cztery głowice: jedna standardowa i trzy rustykalne. Głowica nożowa struga w wersji standardowej (HK 82 SD) zapewnia m.in. wyrównywanie obrabianej powierzchni, natomiast pozostałe trzy służą do nadawania ozdobnych struktur. Te trzy głowice, w zależności od techniki prowadzenia struga, pozwalają na uzyskanie kilkunastu różnych powierzchni. Poniżej omówimy podstawowe i najpopularniejsze wzory wśród stolarzy.

Głowica rustykalna HK 82 RG nadaje powierzchni grubą

fakturę falistą, natomiast zastosowanie głowicy rustykalnej HK 82 RF da nam falistą strukturę drobną. Strug należy wtedy prowadzić równolegle, za każdym razem przesuwając urządzenie o szerokość głowicy. Efekt „rybiej łuski” natomiast nadajemy, opierając przód struga o materiał, a tylną część po każdym opuszczeniu przesuwamy o długość „łuski”. Ruchy powinny być jednostajne, aby faktura była jednorodna. Kolejnym efektem, jaki możemy uzyskać, jest struktura młotkowa. Wykonujemy ją, prowadząc strug diagonalnie do dłuższego boku elementu na głębokość 0,5 mm, a następnie pod kątem 90° do poprzednich prowadzeń maszyny przy zerowym ustawieniu głębokości strugania. Strukturę „zakrzywionej fali” natomiast uzyskujemy podczas prowadzenia struga w sposób falisty do krawędzi elementu. Za pomocą tej głowicy jesteśmy w stanie uzyskać również promieniem wklęsłym zaokrąglone krawędzie. Do tej operacji wykorzystujemy nacięcie w przedniej części struga w kształcie litery V. Każda z tych faktur jest do uzyskania przy zastosowaniu głowicy zarówno RG, jak i RF, różnicę będzie stanowić jedynie grubość faktury.

Jeśli natomiast chcemy otrzymać powierzchnię przypominającą fakturę jak po ociosaniu siekierką, wtedy należy wybrać głowicę rustykalną typu „wypukła”. Technika prowadzenia struga z wyżej wymienioną głowicą polega na wielokrotnym wybieraniu materiału, za każdym razem w celu uzyskania żądanego efektu.
Należy pamiętać, aby do każdej wersji głowicy odpowiednio dopasować nóż spiralny, który jest nie mniej ważny, ponieważ to on nadaje oczekiwany efekt, a głowica spełnia rolę podparcia i zabezpieczenia noża przed uszkodzeniem. Ten jedyny w swoim rodzaju nóż spiralny sprawia, że HL 850 spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających stolarzy. Ustawienie skośne noża sprawia, że nawet struganie w poprzek usłojenia materiału nie powoduje uszkodzeń włókien. Oznaczenia „HW ” i „HS” głowic i noży informują o rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ostrza noży struga. „HW” oznacza węgliki spiekane zawierające węglik wolframu, który jest przeznaczony do bardzo twardych materiałów, a „HS” oznacza wysokostopową stal szybkotnącą. Strug jest tak wyważony, że nawet amator nie ma problemu z uzyskaniem oczekiwanych faktur.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments